Matterhorn jako vánoční stromeček? Proč?

Matterhorn jako vánoční stromeček? Proč?

Příští rok to bude 150 let od prvního výstupu na Matterhorn, za kterým stojí sedmice horolezců v čele s Edwardem Whymperem. Horští vůdci ze Zermattu k této příležitosti osvětlili výstupovou cestu prvovýstupců čelovkami. Podařilo se vše podle představ?

Psal se rok 1865 a horolezectví bylo více méně ještě v plenkách. Neexistovaly mačky, používala se konopná lana a místo membránových materiálů musela stačit obyčejná látka či vlna. Po několika neúspěšných pokusech se 14. července podařilo sedmi mužům stanout na vrcholu vytouženého Matterhornu. Jako výstupová cesta posloužil hřeben Hörnli (jihozápadní hřeben).

Ilustrační fotografie z roku 1865Ilustrační fotografie z roku 1865

Na sestupu se bohužel stalo neštěstí, když jeden z nejmladších členů výpravy podklouzl a strhl s sebou další tři horolezce. Přežili jen Edward Whymper, otec a syn Taugwalderové.

Mammutje švýcarská firma, která se specializuje na horolezecké a trekařské vybavení. Velké zkušenosti s outdoorem dokazuje skutečnost, že v roce 2012 slavili 150 let od svého založení. Jejich výrobky najdete na prodejnách HUDY nebo e-shopu.

I k uctění památky čtyř horolezců proběhla organizačně složitá akce, kdy se horští vůdci ze Zermattu a členové týmu Mammut pokusili rozsvítit cestu prvovýstupců čelovkami.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: