Mára Holeček a Gasherbrum I. – nerozlučná dvojka?

Mára Holeček a Gasherbrum I. – nerozlučná dvojka?

Právě v těchto hodinách probíhá již čtvrtý pokus o vylezení pákistánského velikána Gasherbrum I. jihozápadní stěnou. Po třech neúspěších to nyní vypadá, že se Márovi Holečkovi a jeho parťákovi Ondrovi Mandulovi výstup podaří. Držme klukům palce a pojďme si shrnout všechny předešlé výstupy.

Pokus č. 1 – rok 2009

S myšlenkou vystoupit v tomto roce na vrchol osmitisícovky Gasherbrum I přišel Mára Holeček, člen reprezentačního horolezeckého týmu ČR. Měl za sebou prvovýstupy v Asii i Jižní Americe, z nichž některé byly oceněny jako české výstupy roku od českého horolezeckého svazu. Spolu s ním se o výstup pokusil i Zdeňek Hrubý, toho času dvojnásobný držitel ocenění „výstup roku“, vedoucí několika expedic na osmitisícové vrcholy (K2, Everest). Oba lezci se pokusili o unikátní prvovýstup na vrchol Gasherbrumu I dosud neslezenou cestou, svůj projekt nazvali „Klättermusen New Decision 2009“. Výstup se nezdařil kvůli Zdeňkovým zdravotním komplikacím

Pokus č. 2 – rok 2013

Ani druhý pokus neskončil úspěchem, ba naopak. Po tom, co se oba rozhodli výstup ukončit kvůli počasí, udělal Zděnek svou osudovou chybu v jištění a při následném pádu zahynul.

Pokus č. 3 – rok 2015

Mára Holeček si tentokrát za parťáka zvolil Tomáše Petrečeka a znovu se pokoušeli o výstup novou cestou na Gasherbrum I, strávili dlouhý čas ve výškovém táboře v 7300 metrech. Kvůli nepříznivému počasí museli sestoupit a na další pokus již před návratem neměli čas.

Festival Obzory

Těště se na Máru na letošním festivalu OBZORY 12. – 13. 11. 2016 v Praze

Čerstvé expedice, známé osobnosti, důkladné know-how a praktické rady pro milovníky všelijakých aktivit v přírodě, inspirace, exotické jídlo, večerní koncert, skvělá atmosféra, místo, kde se potkávají fajn lidi… vše na jednom místě v Praze (Filozofická fakulta UK), o víkendu 12. – 13. 11. 2016.
www.FestivalObzory.cz

Pokus č. 4 – nyní

Začátkem července se Mára v Islamabádu potkal spolu s Ondoru Mandulou a vyrazili do Skardu a dále do hor. Mára tuto cestu už zná téměř nazpaměť. Po postupné aklimatizaci, počátečních utrapách s nezmary počasí a rozseklým nosem se oba dva horolezci dostali do bivaku pod hlavou hory a následující den je čeká jen vrchol. Jako na potvoru mají vybitou baterii v telefonu, takže další zprávu pošlou až když budou zpět v base campu. Držme jim palce!

Gasherbrum I. (8 068 m)

Je jedenáctou nejvyšší horou světa a třetí nejvyšší horou Pákistánu. Název pochází z místního jazyka Baltí, kde rgasha znamená krásný a brum znamená hora, dohromady tedy Krásná hora. Anglicky bývá také nazýván Hidden Peak, tedy Skrytý štít.

Hora je součástí masívu Gasherbrum, který se nachází na hranici mezi Pákistánem a Čínou v již zmíněném pohoří Karákoram, k dalším vrcholům tohoto masívu patří i Gasherbrum II, zvaný též K4, a Gasherbumy III a IV. Oblast Karákoramu patří mezi nejsušší na světe ve svých nižších polohách, letní monzun sem prakticky nezasahuje. Jedná se o jakousi vysokohorskou poušť, kde teploty dosahují hranice 40 stupňů.

Nad hranicí 5000 m však mizí srážkový stín a podnebí se stává vlhčím – až 4000 mm srážek ročně, čímž je umožněno mohutné zalednění, toto pohoří je nejvíce zaledněným pohořím na světě. Tyto nelehké klimatické podmínky v kombinaci s nadmořskou výškou činí z výstupu fyzicky velmi náročnou záležitost, i když technicky nepatříGasherbrum mezi nejobtížnější. Jednou z oblastí tohoto odlehlého regionu je i království Hunza, kterým v minulosti procházela slavná Hedvábná stezka. Dnes tudy prochází neméně slavná silnice zvaná poněkud nadneseně Karakoram Highway.

Mára HolečekMarek Holeček *1974

Přední český horolezec, který se rád vydává na náročné lezecké terény a cesty v maximálním počtu dvou, nanejvýš tří lidí. O svých cílech říká: „Pokud štěstí dá své svolení, tak vznikne i nová cesta.“ www.marekholecek.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: