Mapy na syntetickém papíru

Mapy na syntetickém papíru

Již nějaký čas jsou u nás k dispozici mapy na vodovzdorném syntetickém papíru. Na přelomu roku vydalo nakladatelství Žaket lyžařské mapy Jizerských hor a Krkonoš s vyznačenými běžeckými trasami a lyžařskými areály. Zaujal nás právě použitý syntetický papír…

Jednu z vydaných map (Krkonoše – západ) ocenila dokonce asociace novinářů, publicistů, fotografů a rozhlasových pracovníků v cestovním ruchu (ATchJET) jako nejlepší publikaci roku 2005 v kategorii kartografických děl.

V lyžařských mapách vydavatelství Žaket najdete údaje o možnostech nočního lyžování, umělého zasněžování či půjčování lyží, naopak na nich z důvodu přehlednosti chybí letní turistické značení. V textové části na zadní straně mapy jsou informace o jednotlivých střediscích se seznamem sjezdovek a s uvedením jejich délky, převýšení i obtížnosti včetně typů vleků.

Svět outdooru zaujalo především použití syntetického papíru, který má mít podstatně větší odolnost proti roztržení při navlhnutí a proti poškození v ohybu. Názory odborníků na využití syntetického papíru v kartografii se různí. Zatímco třeba u map pro orientační běh je rozhodně vnímán pozitivně, u běžných turistických map není jasné, zda cena za delší životnost map (vodovzdorný papír je dražší) není příliš vysoká s ohledem na to, že informace na mapě poměrně rychle stárnou.

V každém případě jde o pozoruhodnou inovaci. Kvalitu a možnosti tohoto papíru v současné době testujeme a po dokončení testu budeme samozřejmě o výsledcích informovat. Pokud sami již zkušenost se syntetickým papírem máte, uvítáme její uvedení v komentářích.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: