Maďarská expedice chce být první na vrcholu Nanga Parbatu v zimní sezóně

Maďarská expedice chce být první na vrcholu Nanga Parbatu v zimní sezóně

Mezinárodní expedice organizovaná maďarskými horolezci v čele s  Davidem Kleinem se v zimě 2013 pokusí o zimní prvovýstup na Nanga Parbat 8126 m. Devátou nejvyšší horu planety přezdívanou též „hora zabiják“ ještě v zimě nikdo nevystoupil.

Maďarský horolezec David Klein strávil dvě zimní sezóny na Denali a vystoupil na dvě osmitisícovky (Gasherbrum II a Cho Oyu). Jeho krajan Zoltan Acs byl s Davidem na Denali, za sebou má dvě polární expedice (Severní i Jižní pól) a stál na třech osmitisícovkách (Broad Peak, Gasherbrum II a Cho Oyu). Třetím členem expedice je špičkový americký lékař – odborník na vysokohorskou medicínu Ian Overton.

Horolezci se pokusí o výstup „by fair means“ – tedy bez použití umělého kyslíku a výškových nosičů. Výstupovou trasu chtějí zvolit stejnou, jakou se k vrcholu v zimě 2012 vydali Simone Moro s Denisem Urubkem. Expedice odstartuje 26. Prosince 2012 odletem z Budapešti a pokud vše dobře půjde, 4. ledna 2013 by měla dorazit k na konec Diamírského údolí pod stěnu. Nejen tuto, ale i další zimní expedice budeme sledovat.

Zdroj: www.indiegogo.com/nangaparbat2013

Článek vyšel na lide&HORY.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: