Mačky Austria Alpin Gecko

Mačky Austria Alpin Gecko

Mačky Austria Alpin typ Gecko jsou vyráběny v licenci legendárních maček Grivel 2F. Základním principem je spojení přední části s třemi páry hrotů se zadní částí s vertikálně postavenými bočnicemi pomocí čepu. V tomto čepu jsou mačky pohyblivé a změna velikosti se dá velice jednoduše změnit bez pomocí nástrojů. Stačí přední část ohnout do většího úhlu a „propružit“ bočnice. Po …


Údaje dle výrobce:
11 Hrotů
Hmotnost 900 g
Velikost 38 – 50

Mačky Austria Alpin typ Gecko jsou vyráběny v licenci legendárních maček Grivel 2F. Základním principem je spojení přední části s třemi páry hrotů se zadní částí s vertikálně postavenými bočnicemi pomocí čepu. V tomto čepu jsou mačky pohyblivé a změna velikosti se dá velice jednoduše změnit bez pomocí nástrojů. Stačí přední část ohnout do většího úhlu a „propružit“ bočnice. Po nastavení velikosti a pro pevnější spojení je pak možné přední a zadní část sešroubovat a vytvořit tak pevné rámové mačky.

mačky Austria Alpin Gecko

Přední část má poměrně velké hroty se šikmým postavením druhého páru hrotů. Přední hroty a celá přední část je pro dosažení vyšší tuhosti konstrukce zpevněna prolisy. Zadní část má pouze 5 kratších hrotů, které jsou vyhnuty směrem ven. Nestandardně je řešená zadní část, místo posledního páru hrotů je zde umístěn jen jeden hrot, který je umístěn uprostřed.

Mačky se prodávají se dvěmi upínacími mechanismy. Rychloupínací s přední hrazdičkou a rychloupínací s předním plastovým třmenem. Zadní napínací páka je vybavena možností nastavení výšky upínacího bodu. Dále je tu také možnost výběru z několika otvorů na uchycení napínací páky v bočnicích. To vše umožňuje výborné nastavení a bezpečné upnutí podle konkrétního typu boty. Upnutí mačky na boty je ještě pojištěno popruhem s plastovou sponou, který zajišťuje napínací páku u boty. U obou možností upínaní také popruh pojišťuje přední uchycení mačky.

Postavením hrotů a konstrukcí jsou mačky určené převážně do sněhových a ledových podmínek. V těchto podmínkách si vedou velice dobře, i když při ledovém lezení se nemůžou rovnat specializovaným mačkám s vertikálními hroty. Mačky se dají použít i v mixovém terénu, i když postavení hrotů pro mixy není nejvhodnější a správné postavení maček je často dosti složité. Především při použití v mixovém terénu uživatel ocení, že mačky jsou vyrobeny z kvalitního materiálu. Jejich opotřebení je totiž i v mixovém terénu relativně malé a přiměřené použití. Nové mačky jsou povrchově upraveny barvou. Barva se však během používání na exponovaných místech rychle poškodí. Je pak vhodné při údržbě začistit okraje odřené barvy, aby tam nedocházelo k zadržování vody a korozi.

Výhodou konstrukce polokloubových maček je snadné nastavení velikosti. To je výhodné v případě, že mačky bude používat více lidí jako např. v půjčovně či horolezeckém oddílu, ale pro většinu běžných uživatelů to není takový přínos, protože nepotřebují velikost tak často nastavovat. Problémem může být také maximální velikost bot, na které mačky pasují. Při originální velikost zadního dílu jsou mačky vhodné na boty do velikost cca 10. Případné prodloužení lze provést až pomocí speciálních prodlužovacích nástavců, které je nutno dokoupit a ty potom přišroubovat na bočnice.

Při praktickém používání se projeví nešvar této konstrukce známý již od 2F. Jde o velké nabalování sněhu do maček. Svisle postavené bočnice spolu s šikmo ven vyhnutými hroty jsou ideální pro napěchování sněhu mezi bočnice a pod botu. Mačky se musí pořád oklepávat a to komfortu a především bezpečnosti nepřispívá. Proto se dá říct, že použití „protinabalovacích“ podešví je skoro nutnost. Mačky také nejsou v určitých sněhových podmínkách nejstabilnější při sestupu, který si tak vyžaduje více opatrnosti. Mačky totiž mají jen jeden a to poslední hrot postaven v příčném směru. Proto občas při postupu ve spádnici nemají dostatečnou trakci. Při použití, kdy mačky nejsou sešroubovány do pevné rámové konfigurace trochu pracují s botou. To zvyšuje komfort chůze. Při delším lezení nebo v ledu pomůže sešroubování. Mačky se pak chovají jako rámové. Jsou pak pevnější a stabilnější. Poskytují lepší oporu a lépe pohlcují vibrace.

Austria Alpin typ Gecko jsou velice univerzální mačky, které poslouží při všech možných aktivitách. Problémem je to, že univerzálnost je vykoupena určitými specifickými vlastnosti. Takto univerzální mačky také nemohou konkurovat specializovaným mačkám. A to ani pro lezení tak ani turistické použití, kde v komfortu a bezpečnosti zase nemohou konkurovat kloubovým mačkám. Každopádně pokud chcete jen jedny mačky pro mnoho aktivit budou vám mačky Austria Alpin Gecko platným pomocníkem.

Zkušenosti čtenářů

DraMa

Zadni upinani je nastavovano velkou hlinikovou matkou, jak je videt na obrazku. Problem je ten, ze se muze stat, ze pri delsim pouzivani, obouvani, nazouvani se Vam uvolni a pak pri chuzi spadne. Me se to stalo pri sestupu z Mt. Blancu. Je to neprijemna vec a je dobre se ji vyvarovat npr. pridanim kontramatky.

J.Hotmar

U testovaneho paru se nic takoveho za 3 roky pouzivani nestalo, ale je to dukaz toho, ze co se muze pokazit se taky pokazi. S kontramatkou je trochu problem s umistenim, lepe po koupi poradne dotahnout matku proti malemu imbusu na druhe strane sroubu ev. zajistit kapkou lepidla do zavitu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: