Lyžování a freeride v Disentis. Romantika zapadlých míst

Lyžování a freeride v Disentis. Romantika zapadlých míst

Několik menších středisek v oblasti průsmyku Oberalp nabízí jednodenní lyžovačku na téměř liduprázdných svazích. Disentis, Sedrun, Andermatt. Tři místa spojená dosud jen železnicí jsou tajným tipem pro všechny romantiky, freeridery a rodiny, které si chtějí užít hodně prašanu za rozumné peníze.

Zatímco silnice se přes průsmyk Oberalp v zimě neprotahuje, a je tedy zavřená od října do června, vláček se tu na své cestě do Wallisu bez problému protáhne. Zastavujeme v obci Disentis – Mustér. Do místa, kde je Rýn ještě téměř říčkou, přišel už roku 800 jeden mnich, který tu na přání panovníka zřídil poustevnu a o něco později zde vznikl klášter. Odtud zvláštní jména obce. „Disentis“ je odvozeno od výrazu „na konci světa, v pustině“ a „Mustér“ znamená v rétorománštině „klášter“. A tak tady, na strategicky důležitém přechodu mezi východem a západem, začala vznikat malá obec.

Dodnes není centrum pod barokním klášterem nijak velké. Projdete ho za chviličku, a pak si sedněte do staré restaurace Stiva Grischuna. Vyřezávaný strop, vrzající podlaha a domácké prostředí se vám budou líbit. V městečku najdete jen pár hotelů. Naštěstí tu zcela chybí turistická zóna, obchody se suvenýry a podobnými zbytečnostmi. Většina hostů dává přednost ubytování v soukromých apartmánových domech.

Disentis 3000: freeride na sjezdovce i mimo ni

Kousek nad hotelem Baur nastupujeme do kabinky a překonáváme 600 výškových metrů nad hranici lesa. Tady, ve stanici Caischavedra, odkud se dá sjet do vesnice po členité černé sjezdovce, je restaurace a několik výukových terénů. Míříme ale výše: první čtyřsedačka nás veze nad trochu prudší modrou sjezdovkou, ideální pro sportovní carving, druhá se pohupuje vzhůru nad kratším a méně přehledným červeným svahem. Závěrečný úsek, který vede až téměř na 3.000 mnm, zvládá poma.

Z nejvyššího bodu je pěkný výhled, freerideři však pokračují ještě dál. Necelou hodinu trvá výšlap ke skalnímu výšvihu. Ten lze překonat po žebříku a pak už lyžaře čeká 1.500 výškových metrů dlouhý volný sjezd do Sedrunu. Začínám chápat, proč na lanovkách potkávám takové procento širokých lyží. Svahy i žlab zdobí parádní „lajny“ a na mnoha místech se oblouk za obloukem pěkně práší.

V Disentis – Mustér přechází trať Rhétských drah na společnost Matterhorn-Gothard-Bahn, po níž dále uhání Glacier Express ze Svatého Mořice do Zermattu. Za 7,5 hodiny přejede 291 mostů a projede 91 tunelů. Mezi nejhezčí místa patří průjezd Rýnskou soutěskou mezi Illanz a Reichenau (mimochodem parádní místo pro rafty) a překonání Oberalppassu. Rhétská dráha se svou 384 km dlouhou sítí letos oslaví 125 let!Více na www.rhb.ch.

To ještě není vše. Nepříliš pohodlným a pomalým traverzem se kloužeme do závěru údolí Val Segnas. Tady stojí téměř historická třísedačková lanovka a jedna poma. Nenajdete tu ani jednu restauraci, zato volných terénů a chvil, kdy budete zcela sami, si užijete dosyta. Vedle lanovky vede široká a členitá červená. Jeden oblouk za druhým se lyže zařezává do čerstvého poprašku prašanu. Den pomalu končí, je potřeba se rozhodnout. Od spodní stanice Puozas můžeme sjet volným terénem až k vesnici Segnas u Disentis. Vybírám si druhou možnost, a to vrátit se přes pomu vedoucí pod vrcholem Péz Strem. Sluníčko se znovu prodírá skrz mlhu a dává měkké osvětlení. Skalnaté hřebeny zapomenutého údolí vystupují a dělají parádní kulisu několika posledním sjezdům. Nikde nikdo, jen ticho hor a čerstvého sněhu.

Surselva: lyžařský region budoucnosti

„Surselva“ (v rétorománštině „nad lesy“) je název oblasti od pramene Rýna (poblíž Oberalppassu) až k městečku Reichenau. Je to relativně zapadlý region, jehož více než polovina obyvatel hovoří rétorománsky. Láká mě možnost cestovat mezi jednotlivými středisky, každý den si projet jiné. K tomu je dobré zakoupit skipas Surselva, který platí nejen pro oblast tzv. Ski arény zahrnující Disentis, Sedrun a Andermatt, ale dokonce i pro vzdálenější, ale autem dostupná střediska Brigels, Flims/Laax, Vals a Obersaxen – Val Lumnezia.

Sedněte ráno na vláček a nechte se dovézt do sedla Oberalppass. Odtud si můžete projezdit svahy Sedrunu a večer skočit do termálních lázní Bogn Sedrun. Další den zůstaňte ve vlaku o pár minut déle a sjeďte zatáčkami až do Andermattu. Tento úsek patří mezi to nejlepší z trasy Glacier Expresu.

O Andermattu ještě hodně uslyšíme

Andermatt byl donedávna domovem armády a tajného podzemního opevnění. Časy se mění a obrana země se ubírá jinými směry. Přichází čas investic do turistiky a lyžování. Na švýcarské poměry je velmi neobvyklé, že veřejnou soutěž vyhrál egyptský investor. Majitel luxusního hotelového řetězce Chedi, pan Sawiris, vybudoval v Andermattu nádherný a architektonicky velmi citlivý komplex. Součástí plánů je i modernizace lyžařského střediska a propojení vrcholu Gütsch se sousedním Sedrunem systémem několika lanovek. S citem k přírodě i tradicím. Zatím však vede z vrcholku jen moc pěkná sněžnicová trasa k jezeru Lutersee.

Baví vás pohyb v zimní přírodě? Čtěte také další tipy na skvělé skialpové túry.

Nejlákavěji se jeví severní svah hory Gemstock. Dostanete se na něj dlouhou kabinou a stojí za to vyhradit si na tamější sjezdovky minimálně celý den. Z vrcholu, na němž chybí restaurace, padá na jednu stranu dlouhá a obtížná červená, z druhé strany ještě náročnější černá a žlutá off-pista. Nezapomeňte si svačinku a dost odvahy.

Klášter Disentis, Graubünden Ferien, Sedrun Disentis

Švýcarsko bez rámečku 2012

Více informací o lyžování v Graubündenu najdete na cz.graubuenden.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: