Lyžovačka pod Zugspitze, nejvyšší horou Německa

Lyžovačka pod Zugspitze, nejvyšší horou Německa

Lyžování pod nejvyšší horou země. To je pocit, který má své kouzlo a zážitek z jízdy jedině umocňuje. Zkuste si toto zažít třeba pod německou nejvyšší horou Zugspitze, která ční do výšky 2 962 m n. m. na německo – rakouských hranicích. Sezóna ještě nekončí a lyžařské podmínky jsou stále ideální.

Vrchol Zugspitze leží v alpském masivu Wetterstein. Oblast kolem Zugspitze je nejvyšší lyžařské místo nad legendárním alpským střediskem Garmisch-Partenkirchen (Ga – Pa). V roce 1936 se zde konaly 4. Zimní olympijské hry a v letech 1978 a 2011 Mistrovství světa v alpském lyžování. Málokdo ale ví, že za potenciál k pořádání Olympijských her vděčí město Adolfu Hitlerovi. Ten totiž v roce 1935 dal spojit dvě bezvýznamná města Garmisch a Partenkirchen v jeden celek a tím zvýšil naději na úspěch v kandidatuře na pořádání Olympijských her. Jeho plán vyšel a město z této skutečnosti těží dodnes.

Jak se do areálu Zugspitze dostat

Ga – Pa leží asi 100 kilometrů na jih od hlavního města Bavorska, Mnichova. Z Prahy tedy najedete asi 470 km a z Brna asi 680 km. Zajet si sem můžete i z 60 kilometrů vzdáleného rakouského Innsbrucku.

Na vrchol hory vedou tři lanovky. Jedna z rakouské strany a jedna, spíše horská železnice, od jezera Eissee u obce Grainau. Na lyžařské plató pak musíte sjet z vrcholu lanovkou třetí.

Ti, kteří zažijí na vrcholu Zugspitze dobrou viditelnost se mohou kochat výhledy až na bavorskou metropoli Mnichov nebo na rakouský Grossglockner či švýcarskou Piz Berninu.

Kde na Zugspitze lyžovat

Na úpatí Zuspitze se připravte na velký počet možností jak svůj lyžařský čas strávit.  Největší lyžařskou pohodu, plnou jarního slunce si v těchto dnech vychutnáte na modře označených tratích širokých svahů na Zugspitze platu, jehož podloží tvoří ledovec. Ani většina dalších sjezdovek není nijak náročnou záležitostí, podíváte-li se do mapek lyžařského areálu, zjistíte, že silně převažuje červené označení tratí. Ať už jsou to sjezdovky v okolí  Hexenkesselu na Kreuzecku  nebo v oblasti mezi Hausbergem a Osterfelderkopfem. Naopak černé označení tratě si zaslouží kilometr dlouhý sjezd Kandaharu.

Na své si zde přijdou i snowboardisté a vyznavači freeridu. Nachází se zde i snowpark s překážkami, U-rampami a jedinečnou superpipe. Samozřejmostí areálu je i lyžařská škola, půjčovny nebo lyžařský servis.

Kam v okolí Zugspitze

Trávíte-li v oblasti německo – rakouského pohraničí více času, můžete vyzkoušet i jiné lyžařské areály. Příjemným areálem s výhledy na nejvyšší německou horu je areál u města Ehrwald, Lermoos nebo vzdálenější Reutte. V této oblasti hledejte i ubytování, penziony jsou zde levnější než v samotném Ga – Pa.

Zatoužíte-li po odpočinku a nějaké té kultuře, zajeďte si asi 30 kilometrů do oblasti města Füssen, v jehož blízkosti se nacházejí legendární zámky bláznivého Ludvíka Bavorského Hohenschwangau a Neuschwanstein. Poněkud kýčovitá podívaná na směsici architektonických slohů, nicméně budete muset podat poměrně slušný turistický výkon než se vám ty pravé výhledy na oba zámky naskytnou.

Lyžování v „Ga-Pa“ je klasika jako třeba ve švýcarsku Svatý Mořic, což se ovšem podepisuje např. na cenách služeb i ubytování. Pokud dáte přednost jednomu z navrhovaných méně známých areálů v okolí nebo vám nebude vadit krátké ranní dojíždění k lanovkám, lze doporučit například hotel Alpengasthof Geiselstein nebo domácký Garni Schlossblick s výhledem na známý hrad Neuschwanstein, obé u nedalkého jezera Forggensee.

Hledáte-li další informace o tom, co zajímavého v Bavorsku podniknout, jistě vám pomohou stránky o dovolené na venkově v Sasku a Bavorsku, které jsou nově i v češtině. Také vám dobře poradí třeba v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.

Německá turistická centrála

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: