Lyžařská expedice (nejen) do Grónska + VIDEO

Lyžařská expedice (nejen) do Grónska + VIDEO

Grónsko není pro člověka běžnou turistickou destinací, a tak se aspoň podívejme, jak to vypadá, když tam přijedou rovnou mistři svého řemesla – lyžaři-profíci – na pořádnou expedici!

Všechno, co potřebuju znát, jsem se naučil v Grónsku

Pro někoho to nebývá tak složité – prostě vyrazí. A třeba i do Grónska. Na expedici. Lyžařskou. Plnou adrenalinu, zábavy a skvělých výkonů. Jak to dělají? Nevím. Neumím to.

Takhle jednoduché to totiž měla parta ve složení Ingrid Backstrom, Dana Flahr, Callum Pettit a Johnny Collinson, kteří vyrazili jednoho květnového dne v roce 2011 prozkoumat panenské svahy jihovýchodního Grónska a vzali si s sebou mimo jiné řádně zažehlené lyže a výbavu nutnou k výstupům na tyto kopce a jejich následné sjíždění neporušeným sněhem.

Výchozím bodem jim byla vesnice Kusuluk s necelými tři sta obyvateli na samém východním cípu pobřeží Grónska. Poté pronajatým vrtulníkem odletěli, aby založili základní tábor „kdesi“ – tento pojem není ironií, ale faktickým pojmem určení jejich polohy uprostřed ničeho, obklopeni horami, bělostným sněhem. Nikdo z nich neměl zkušenosti být takto odříznutý od okolního světa, ale všechno je jednou poprvé …

Nechci urazit věřící, ateisty, ani jiné vyznavače čehokoli, ale u této party stál sám lyžařský a adrenalinový bůžek štěstí, protože mnohé výpravy podobné kousky, jako oni předvedli, na několik pokusů neměli šanci absolvovat pro špatné počasí, které sužuje Grónsko podstatnou část roku! Někdy se zkrátka vyplatí setrvat a nevzdát se hned při prvních známkách obtíží – tito si užili lyžařské radovánky za plného sluníčka a ještě jim snad hrozil úžeh!

Z celé akce natočila parta skvělý filmek, který je (tedy něco z něj) dokonce součástí dvouletého filmařského projektu známé produkce Sherpas Cinema s názvem All.I.Can, který rozhodně stojí za zhlédnutí, o tom nepochybujte u této produkce u ničeho! Bez dalších zbytečných řečí oddalujících to nejlepší z dnešního seznámení s lyžováním v Grónsku – tady to je!

První snímek přímo z expedice do Grónska

https://www.youtube.com/watch?v=gOaKjlktMNo

… a druhý, ještě lepší, je upoutávka na film All.I.Can.

Více o expedici na neverstopexploring.cz či worldofadventuresports.com

The North Face

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: