Lungau – zimní pohádka aneb tajný tip pro české lyžaře

Lungau – zimní pohádka aneb tajný tip pro české lyžaře

Přirozená pohostinnost obyvatel, sluneční paprsky na jižní straně Alp, romantické vesničky, ve kterých dodnes tvoří kostel a hospoda centrum, panenská alpská příroda – to je Lungau.

Nádherné sjezdové tratě ve střediscích Gro3eck-Speiereck, Aineck-Katschberg a Fanningberg zůstaly dosud nedotčené masovým turismem a hýčkají návštěvníky svou rodinnou atmosférou. Málokde jinde ještě zažijete pocit, že celý svah „patří“ jen Vám a lanovky spouštějí takřka kvůli Vám… Celkově oblast Lungau zahrnuje 200 km upravovaných sjezdových tratí, vedoucích až z 2400 m n.m. K nim lze ještě připočítat Obertauern se svými 140 km tratí. Kvalita a různorodost zdejších lyžařských terénů osloví náročné i nesmělé lyžaře. Kromě vzorně upravovaných tratí najdete terény pro volné lyžování a snowboarding, ale též rozsáhlou síť běžeckých stop (celkem 228 km). Pobyt si lyžaři mohou zpříjemnit zastávkami v něžných horských chatách, kde se snad zastavil čas a kde u šálku horkého punče či Jagatee přijdou na chuť tomuto pohodovému kraji. 

Kraj za Taurami, lungauským dialektem „entern Tauern“, tak je dodnes nazývána jedna z pěti salcburských žup, jediná ležící na jih od hlavního hřebene Alp
. Otvírá se do údolí řeky Mur rozlehlými podhorskými pastvinami, zdravými, hlubokými lesy a skalnatými vrcholy Alp. Díky poloze za Taurami zůstalo Lungau po celá staletí nedostupné pro modernizační vlivy i masový turismus. Tato izolovanost se ještě v dnešní době odráží v hlubokém vztahu obyvatel k rodnému kraji i v zachování řady zvláštností – nejen dialektu, ale i mnoha pozoruhodných zvyků a folklórních slavností. V dnešní době je Lungau dostupné velmi snadno – buď po dálnici Salzburg – Villach s tím, že se dálnice opustí za prvním Tauernským tunelem, anebo se tento objede přes horské sedlo s lyžařskou oblastí Obertauern.

Pohoda + kvalitní lyžování: Gro3eck-Speiereck, Aineck-Katschberg a Fanningberg

V centru oblasti se nachází městečko Mauterndorf, které je se všemi oblastmi spojeno buď přímo, anebo prostřednictvím auta či autobusu. Přímo z něj vede strmá sedačková lanovka a čtyřsedačka na vrchol Gro3eck (2066 m), odkud se rozprostře nádherný rozhled přes celé údolí řeky Muhr s přilehlým velehorským panoramatem a odkud lze přes Speiereck (2411 m) s krásnými sjezdovkami i zasněženými žleby pokračovat po dlouhém jižním svahu do městečka St. Michael.

Po jiném svahu lze z Mauterndorf vyjet vleky do oblasti Fanningberg, skutečně zapomenutého lyžařského ráje, kde poměr počtu lanovek a sjezdovek je opačný, než u hypermoderních, „přelanovkovaných“ středisek. To zjednodušeně znamená, že jedna krytá šestissedačka a čtyři vleky umožňují nádherné lyžování bez front na téměř 20 liduprázdných sjezdovkách i v hlubokém sněhu mimo ně. 

Rozsáhlejší je lyžařská houpačka Aineck-Katschberg, která je z Mauterndorf i ze St. Michael přístupná ski-busy, které přepravu zajišťují zdarma několikrát denně. Pokud lyžařskou houpačku započnete v St. Margarethen, vyveze vás štafeta sedačkové lanovky a vleků na vrcholAinecku (2210 m) s jedinečnými kruhovými výhledy na Vysoké i Nízké Taury, na Národní park Nockberge a panorama jižních vápencovýchAlp. Sjet zpět do St. Margarethen lze nenáročnou tratí, anebo strmým karem. Do sedla Katschberghöhe, tvořící hranici Korutan a Salcburska, vede velmi dlouhá, náročná, uměle vybudovaná trať. Výjezd zpět umožňuje třísedačka, výjezd na protilehlý Tschaneck (2020 m) celá spleť vleků, lákající sváteční lyžaře k lyžování na prosluněných, liduprázdných svazích. Nejdelší z vleků vede podél velmi náročné černé sjezdovky až na samotný vrchol – výzvy pro dobré a fyzicky zdatné lyžaře

Obertauern – říše sněhu

Oproti idylickým oblastem Gro3eck-Speiereck, Aineck-Katschberg a Fanningberg je lungauský Obertauern podstatně světáčtější. Toto moderní, bohaté zimní středisko v sedle Taur leží mezi 1765 m a 2400 m n. m. a garantuje dostatek sněhu od listopadu do května. Lanovky jsou zde uspořádány tak důmyslně, že celé středisko lze objet po značeném okruhu Tauernrunde v obou směrech. A to bez odepnutí lyží, tedy SKI TOTAL!Nesmělí lyžaři si oblíbí panoramatickou sjezdovku dálnici (Autobahn), náročnější budou spěchat pod kabinu, či na slalomák, boulaři se zaučí na Seekareck a techniku a fyzičku si prověří na slavné G2, jedné z nejnáročnějších „Buckelpiste“ v Rakousku! Obertauern žije naplno i po lyžování na spontánních „čajích po lyžování“, na vyhlášených „Aprés-ski“, samozřejmě nejen při čaji… Kuriozitou je kamzičí mléko, nabízené mistrem světa v jízdě a ve skoku na lyžích pozadu, který má svůj „kamzičí bar“ v horní stanici lanovky a pýchou jsou místa, kde Beatles točili v zimě 1964/65 své „Help!“

Mauterndorf – centrum sportovního a kulturního vyžití

Lungau – sluneční pánev Rakouska

Lungau – kraj tradic

Průvod obra Samsona se koná ve více městech a vesnicích v Lungau několikrát za rok. Duté tělo obra Samsona, symbolizujícího sílu, nese na ramenou jeden muž. Doprovázejí jej dva trpaslíci a následuje je ve slavnostních krojích všichni obyvatelé obce. Dříve Samson vévodil procesí Božího těla, později se jeho průvod stal nespoutanou taškařicí a v dnešní době představuje projev upřímné úcty lungauských obyvatel ke svým tradicím.

Irena Špringlová, majitelka sportovní CK Trip

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: