Lucka Hrozová posouvá ženské lezení zase o stupínek výš

Lucka Hrozová posouvá ženské lezení zase o stupínek výš

Poté, co Lucka vyhrála závod světového poháru v ledolezení v americkém Ouray, si „odskočila“ do Fang Amphitheater v coloradském  Vail, kde udělala první přelez cesty „Saphira“. Projekt se díky Lucce proměnil v jednu z nejtěžších mixových cest na světě a nejtěžší ženský mixový přelez.

Podle Lucky je „Saphira“ těžší než jakákoliv z předešlých cest, které má za sebou, včetně cesty „Ironman“ (M14+), kterou přelezla v roce 2013. Proto se nebojí přiřadit jí klasu M15-, akorát se bude muset chvíli počkat na potvrzení této obtížnosti. Informace byla vypuštěna do světa teprve minulý týden, i když se samotný přelez udál 31.ledna.

Linii dlouhou 55 metrů objevil jiný Čech

Autorem je Standa „Stanley“ Vrba, který žije v USA už 17 let a dlouhodobě předvádí výkony té nejvyšší úrovně. V loňském roce například spojil síly s Honzou Strakou při pokusu o prvovýstup na peruánskou Jirishancu (třetí do party byl Josh Wharton). Ale vraťme se zpět do Vail…

Linie „Saphiry“ se ve vrchních pasážích kříží s cestou „Mustang“ (M14-), kterou Lucka také přelezla (do té doby byl Mustang nejtěžší mixovou cestou v USA).

„Než jsem do cesty nalezla, měla jsem trochu obavy, vždyť cestu přede mnou nikdo nepřelezl a po dva roky ji zkoušelo mnoho amerických lezců, ale bez úspěchu. Na druhou stranu to pro mě byla skvělá výzva a Standa mi dodával kuráž“, popisovala Lucka počáteční pocity.

Jelikož u pokusu byla i kamera, můžeme se časem určitě těšit na nějaký filmový výstup. Momentálně nezbývá, než se spokojit „pouze“ s obrázky. Jak už bylo řečeno, kromě cesty „Saphira“ Lucka přelezla také „Mustanga“, jehož linií vás ve videu níže provede legendární Will Gadd, abyste měli aspoň nějakou představu o tom, jak hodnotný výkon to v Coloradu od Lucky byl.

S využitím planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: