LOH 2020: místo lezení třeba baseball

LOH 2020: místo lezení třeba baseball

Tak a je vymalováno! V roce 2020 budeme na olympiádě koukat na to, jak několik chlápků mění stanoviště a na střídačkách průběžně odplivují .

Teď mě neberte doslova, mluví ze mě trochu frustrace. Baseball je sport jako každý jiný, ale pro většinu Evropanů (aspoň myslím) trochu nezáživný, ale k věci.

Na podzim jsem upozorňoval na zimní schůzku Mezinárodního olympijského výboru (MOV) se zástupci Federace pro sportovní lezení (IFSC) při příležitosti mistrovství světa ve sportovním lezení ve Švýcarsku. Tehdy se zástupci IFSC snažili v podstatě přesvědčit MOV, proč by mělo být lezení na olympiádě. Teď už víme, že se jim to nepodařilo.

Na úkor jakých sportů?

Samozřejmě zmíněného baseballu, respektive softballu, squashe a zápasu1. Mezi kandidujícími sporty pro rok 2020 bylo kromě lezení ještě karate, kolečkové brusle, wushu a wakeboarding.

Celkově rozhodnutí MOV docela chápu, ale to lezení je pro mě trochu trnem v oku. Minule se v diskuzi v souvislosti s tímto tématem objevily názory, že se lezení na LOH nehodí. S tím osobně nesouhlasím, protože lezení a vůbec horolezectví má strašně moc podob a odnoží. Navrhovaná podoba, v jaké by lezení na LOH 2020 bylo, mi osobně sedí. A pokud ti nejlepší (např. Sasha DiGiulian, Sean McColl, Adam Ondra) mají zájem o to, aby mohli na LOH soutěžit, tak proč ne? Kdo je v tomto ohledu povolanější než lidé, kteří tento sport „táhnou“.

S využitím climbing.com


1Tohle je sice trochu mimo téma článku i tohoto webu, ale jsem moc rád, že jeden ze zakládajících sportu OH zůstal. Byl by to skoro hřích, kdyby to bylo jinak. Vždyť už sám název „řecko-římský“ nasvědčuje tomu, že zápas na olympiádu prostě patří (už v roce 708 př. n. l. byl součástí antických her)!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: