Livigno, italská perla

Livigno, italská perla

Tento velice známý italský resort, ležící v bezcelní zóně mezi Itálií a Švýcarskem je jako z jiného světa. Pohodlná cesta vás povede italskými Alpami až k jednosměrnému tunelu, který je otevřený pouze do 20 h. Zprvu se může zdát, že je to veliký neduh Livigna, avšak ve chvíli, kdy se ocitnete za tunelem, v samotném středisku, zatají se vám dech a vy si přijdete jak v jiném světě.

Snad se to nezdá jenom mně, ale čas tu jednoduše plyne pomaleji. Tím, že Livigno je částečně odříznuté od okolního světa, nedoléhá sem téměř žádný hluk. Neznám moc míst, kde by mi vzduch přišel čistší než zde. Livigno má svoji osobitou atmosféru, která vás zaujme a donutí se zastavit.

Pohodový odpočinek, ale i rušný život

Toho všeho si v Livignu můžete dosyta užívat každý den. Díky statutu bezcelní zóny Livigno přímo vybízí k nákupům. A až budete procházet stylovými uličkami centra Livigna určitě si na tato slova vzpomeňte, jelikož tamní výlohy a ceny málo koho nechají chladným.

Vyrážíte-li do Livigna za odpočinkem, vězte, že i ten zde najdete. Jsou tu mnohá místa, která, jako by zůstala zapomenuta před ruchem okolního světa. Jedete-li však do tohoto resortu za zábavou a divokou dovolenou, rozhodně nepřijdete zkrátka. Livigno je pro svůj večerní život více než legendární.

Každý kdo přijíždí do Livigna, a je jedno za jakým účelem, si přijde na své. Livigno nabízí dostatek prostoru skutečně pro všechny.

Svahy jako z pohádky

Ať už lanovkami vyjedete na Vetta Blessacia (2 796 m), nebo na protější straně údolí se tyčící Monte della Neve (2 765 m), budete mít nádherný výhled na celé Livigno. Všechny sjezdovky totiž vedou právě tam.  Na severní straně údolí najdete skutečný ráj jak pro vyznavače carvingu, pro které jsou připraveny nefalšované italské sněhové dálnice, tak i pro milovníky freeride lyžování. Livigno je vyhlášené pro své možnosti jízdy mimo svahy. Celkem na vás čeká 115 km úžasných tratí všech obtížností s převahou červených sjezdovek a tři hlavní sjezdy pro freeride. Fantazii se však meze nekladou.

Příčí se vám upravené svahy, nebo jízda v prašanu? Jste snad srdcem freeskier, hledající pevné skoky, zábradlí, U-rampy a jiné překážky? Pak vítejte i vy! Tento italský klenot je slavný i pro své, vždy perfektně připravené, snowparky. A že jsou zde hned tři. A všechny mají U-rampu a nejen to!

Co ochutnat, kam zajít?

Stejně jako ve všech ostatních italských zimních střediscích, byste neměli zapomenout ochutnat místní speciality. Tou nejznámější je lehce alkoholový nápoj Bombardino. Jedná se o horký nápoj z rumu a vaječného koňaku se šlehačkou, který vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři. Vím, o čem mluvím.

O italské kuchyni snad ani není třeba mluvit, lehké saláty, pravá italská pizza a domácí dezerty nedokáže odmítnout téměř nikdo. Není se čemu divit, vždyť italské kulinářské umění pomalu dobývá svět.

V Livignu narazíte na veliké množství nóbl restaurací, ve kterých chtě nechtě za večeři necháte nemalou sumu peněz. Jsou však i místa, kde se dobře najíte za standardní italské ceny. Stejné to je i u barů.  Najdou se zde jak skutečně vyhlášené podniky tak velmi útulné bary, často zaměřené na mladší generaci, jejichž možnostem se zde přizpůsobují i ceny. Osobně jsem neměl problém se celý večer bavit, aniž bych se ráno tloukl do hlavy, kolik, že jsem to vlastně za minulou noc utratil. Musíte ale vědět kam zajít.

Takže?

Neváhejte okusit jiný svět. Rozsáhle svahy, krásné výhledy a klid na jedné straně a rušný noční život, zábava na svazích a výhodné nákupy na straně druhé. Livigno je kombinací všeho co byste si mohli na horách přát.

Jakub Rejnuš, autor je průvodce CK PUX Travel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: