Libor Uher s Petrem Maškem míří na Dhaulagiri

Libor Uher s Petrem Maškem míří na Dhaulagiri

  Druhý Čech, který stanul na vrcholu K2, připravil expedici na sedmou nejvyšší horu světa – Dhaulagiri (8167 m), která byla dříve považována za nejvyšší horu světa kvůli velkému výškovému rozdílu oproti okolí.

Spolu s Liborem Uhrem se expedice zúčastní Petr Mašek, Tomáš Petreček a Marek Novotný. Libor má na kontě především úspěšný výstup na K2, kde stál jako druhý a zatím poslední Čech po Josefu Rakoncajovi, dále stanul na vrcholech obou osmitisícových Gasherbrumů. Petr Mašek má za sebou několik expedic s Radkem Jarošem, stanul na vrcholu Broad Peaku, Shisha Pangmy a Gasherbrumu II. Marek Novotný se zatím dvakrát pokoušel o Everest, úspěšnější byl při svém prvním pokusu, kdy kvůli nepřízni počasí otáčel zhruba 250 metrů pod vrcholem. Pro Tomáše Petrečka to bude první setkání s výškovým horolezectvím, ale má za sebou několik výstupů v Alpách i náročné účasti v závodech Adventure race. Libor Uher Tomáše označil za fyzicky nejlépe vybaveného z celé expedice.

Libor Uher (vlevo) a Tomáš Petreček, Expedice Dhaulagiri 2012Libor Uher (vlevo) a Tomáš Petreček, Expedice Dhaulagiri 2012

Na Dhaulagiri zatím stanulo devět Čechů, posledním byl David Fojtík, který z vrcholu sjel na lyžích a postaral se tak o světový prvosjezd této osmitisícovky. Vystupoval i sjížděl severovýchodní hranou, což je i cesta, kterou se chce vydat letošní expedice.

Libor k plánům expedice s úsměvem dodal, že čistě statisticky by na vrchol neměli vylézt, jelikož zatím platí, že úspěšná je každá druhá jeho expedice a ta předchozí úspěšná byla.

Expedice podpořená firmou Adidas odlétá do nepálského Káthmándú na velikonoční pondělí 9. dubna, návrat plánují na přelomu května a června. Součástí expedice je i trekařská skupina, která s horolezci dojde do základního tábora a následně bude pokračovat v treku kolem Dhaulagiri. V této skupině budou i reportéři České televize, tedy lze čekat i zajímavý dokument z oblasti. Dalším z účastníků je i jeden ze 420 diváků, kteří se na výzvu ve vysílání přihlásili.

O průběhu expedice vás budeme nadále informovat na Pohora.cz a Liborovi, Petrovi, Markovi a Tomášovi přejeme, ať tu statistiku zlomí a naopak přidají dalších pár jmen do statistik úspěšných vrcholových výstupů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: