Lezecká expedice do srdce Afriky + VIDEO

Lezecká expedice do srdce Afriky + VIDEO

Možná, že africká republika Čad není zrovna tím pravým tepoucím srdcem, ale málokterá země leží více ve středu Afriky. A kdo by k tomu všemu řekl, že nabízí excelentní podmínky pro světovou lezeckou expedici?

Změna prostředí

The North FaceKdo by to byl řekl, že expedice pod taktovkou společnosti The North Face se neodehraje ve vzdálených končinách, kde se teploty denně dostávají pod nulu, jako v případě Grónska, nebo na opuštěném Baffinově ostrově daleko na severu, kde Perfection Valley navštívila jenom hrstka lidí z celé planety a kde tři čtvrtě roku řádí nepoustané bouře. Naopak – The North Face: Chad Expedition zamířila do vyhřátých polopouští a savan, země věčného slunce, africké republiky Čad – a i přesto to bylo dobrodružství, jak má být!

Asi se nemá smysl na tomto našem outdoorovém webu probírat podrobně statistickými záležitostmi, ale jenom pro zajímavost – Čad je jednou z nejvíce korupcí prolezlou zemí (nejen) v Afice a s tím je spojena i nadměrná chudoba lidí v této oblasti spojená s výskytem různých nemocí. Je to nesmírná škoda, protože krajina a příroda (živá i neživá) v tomto „koutu“ Afriky je opravdu úžasná. Avšak kvůli výše uvedeným (a několika dalším) nepříjemným záležitostem bývá tato země turisty a cestovateli přehlížena a zřídka důkladně navštívena.

Nyní ale zpět k samotné expedici. Tým tvořily nemalé hvězdy světa outdoorových aktivit – Mark Synnott (horský průvodce a nadšenec do mixového lezení), James Pearson (lezec obtížných skalních cest) a Alex Honnold (známý svými bláznivými sólo a rychlovýstupy v Yosemitech apod.) a Renan Ozturk (dobrodruh a horolezec). Sestava ale není stále kompletní, protože by si sice horolezci užili v Africe svoje, ale na co bychom se pak my v teple domova mohli podívat? Proto s sebou právem přibrali Jimmyho China, profesionálního fotografa a režiséra, nicméně stejně tak skvělého horolezce. Kombinace všech těchto hvězd dává tušit, že se máme rozhodně na co těšit.

Poušť Ennedi

Cílem expedice byla zejména málo cestovatelsky prozkoumaná a horolezecky nepolíbená oblast pouště Ennedi na severovýchodě regionu, která nabízí mnoho skalních útvarů (jehel, věží,…) k provovýstupům a kde, s rukou na srdci můžeme tvrdit, nikdo nikdy nelezl. Kuriozně se jedná o oblast, která je součástí nezměrné pouště procházející téměř celou severní Afrikou – Sahary. Další, čemu se však tým chtěl věnovat, bylo poznávání místních lidí, kultury a zajímavých osudů, nad nimiž člověk „ze západní civilizace“ musí zákonitě kroutit hlavou a potlačit svůj překvapivý výraz.

Kromě tradičního lezeckého materiálu bylo součástí expedice i výkonné vozidlo, místní (neúplatný?) průvodce, fotoaparáty a věci pro přežití v africké divočině.

Jak to celé dopadlo a zda se do Čadu vyplatí zamířit, vám odhalí následující skvělé dvanáctiminutové video. Na závěr trochu prozradím: sejdeme se na letišti!

https://www.youtube.com/watch?v=728fgAlYpEs

Expedice byla sponzorována firmou The North Face.
Více o expedici na neverstopexploring.cz či thenorthface.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: