Lezec Libor Hroza překonal světový rekord!

Lezec Libor Hroza překonal světový rekord!

Každý, kdo aspoň trochu sleduje lezení, ví, že Libor je skvělým lezcem a navíc mu to jde i v disciplíně, kdy se leze na rychlost. Při závodě světového poháru v Chamonix se mu podařilo překonat světový rekord časem 5,80 s. Na vítězství to však nestačilo. Proč?

Lezení na rychlost je disciplína, která se koná výhradně na umělých stěnách. Ty mají většinou délku 10 – 15 metrů. Tento druh měření sil nechybí ani na světovém poháru v lezení. Poslední z nich vypukl 10. července v Chamonix.

Na startu se sešlo celkem 31 závodníků, kteří měli jediný cíl – stěnu doslova vyskákat v co nejrychlejším čase. Libor dosáhl už v kvalifikaci časů 5,99 a 5,80 s, což je nový neoficiální světový rekord*. Předešlý nejrychlejší čas tak překonal o 0,08 s.

Takhle se běží pro světový rekord…

Kvalifikaci logicky vyhrál a dařilo se mu i v prvním vyřazovacím kole, kde vyřadil Francouze Yannicka le Custera, ale potom se mu smůla přilepila na lezečky, když v dalším kole netrefil stup a vyřadil ho Íránec Reza Alipour. Celkově obsadil sedmé místo.

Pokud vás zajímají výkony českých lezců, tak vám nemohlo ujít, že Adam Ondra vylezl cestu „La Dura Dura“, která je ohodnocena za 9b. Přečtěte si rozhovor, jehož tématem je právě zmíněná cesta.

S využitím horyinfo.cz, epictv.com

* Stěna není homologovaná, takže asi něco v tom smyslu, že není certifikovaná pro překonání světového rekordu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: