Letos bude na Everestu liduprázdno + VIDEO

Letos bude na Everestu liduprázdno + VIDEO

Minimálně na jižní, tedy nepálské straně. Může za to tragédie z 18. dubna, kdy lavina zasypala početnou skupinu Šerpů, kteří nad C2 upevňovali fixní lana. Základní tábor poté začali opouštět nejen zdrcení Šerpové, ale také komerční expedice, pro které se stal výstup příliš nebezpečným.

Jedno z největších neštěstí mělo za následek 16 mrtvých Šerpů. Prvně jsme vás informovali „pouze“ o šesti obětech s dodatkem, že informace jsou velmi čerstvé a smutné číslo se bude pravděpodobně měnit. Toto tvrzení se bohužel potvrdilo. Už teď, ve svém začátku, je sezóna 2014 nejhorší v historii Everestu, co se úmrtí týče.

Nepálská vláda se snaží sezónu zachránit

S odlivem horolezců jde ruku v ruce také odliv peněz. Není žádným tajemstvím, že peníze, plynoucí z peněženek komerčních expedic na Everest, jsou důležitou položkou v nepálském státním rozpočtu (permity na Everest dosahují roční výše kolem 3,5 milionů dolarů). Nepálská vláda proto těmto expedicím nabídla bezplatné prodloužení platnosti permitů poté, co byly všechny výstupy na týden pozastaveny. Je však otázkou, jaký to bude mít vliv.

Bez dobře zafixované cesty nemají klienti komerčních expedic velkou šanci dosáhnout „bezpečně“ vrcholu. Na kopci tak zůstávají jen zkušení horolezci, kteří se obejdou bez fixních lan, upevněných Šerpy, a výškových nosičů.

Po neštěstí se v Nepálu začalo velmi hlasitě mluvit o bezpečnosti Šerpů a jejich pojištění. To momentálně zaručuje rodině pozůstalých náhradu pouhých 400 dolarů.

Lavina z 18. 4. 2014

https://www.youtube.com/watch?v=VwWVJmxmKgs

S využitím palnetmounain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: