Lesní bar – unikát v naší zemi!

Lesní bar – unikát v naší zemi!

Víte, že v Rychlebských horách funguje celoročně otevřený samoobslužný lesní bar, kde můžete potěšit svůj žaludek opečeným „buřtem“ nebo správně vychlazeným „pivkem“? Ne? No tak honem čtěte dnešní tip na výlet!

Republikový unikát!

Rychlebské hory jsou prostě kouzelné – nejen, že tam většinu dní v roce vůbec nikoho nepotkáte, nebo jenom hrstku turistů (zaručuji osobně!), ale také tam naleznete kromě samoty něco, co jinde v naší zemi budete hledat marně. Je to soustava tzv. lesních barů! A to ještě ke všemu – samoobslužných! Co to znamená? Co si kdo vypije a sní, to si také zaplatí. Nikdo to zde nekontroluje, nikdo to zde důsledně nehlídá. Jen nenápadná kasička čeká na zaplacení. A světe, div se! Každý platí, kolik mu oznamuje za dané věci informační cedule (a věřte, že jsou to ceny vskutku lidové!), nebo ještě více! Funguje to! Skvělé!

Ano, drazí čtenáři, čtete opravu správně – soustava samoobslužných lesní barů je jistě unikátem nejen v českých horách, ale možná i v horách evropských. A splňuje všechna náročná kritéria, která „lesní bar“ musí mít – nápoje alkoholické i nealkoholické chlazené protékajícím potůčkem, hořící oheň pro opečení správného českého „buřtu“, možnost uvaření si kávy či čaje. To vše (a další) v prostředí mezi lesy, v poklidné atmosféře u dřevěného altánu a okolí Rychlebských hor, v klínu nejvyšší zdejší hory – Smrku (1125 m n.m.).

Lesní bar, respektive hlavní „dolní“ dřevěný altán, je zásobován pravidelně (a celoročně!) a skoro každé ráno je zde rozděláván oheň, aby první příchozí mohli bez ztráty času opékat maso či nasávat pravou „trampskou“ atmosféru. To vše díky místnímu revírníkovi ing. Václavu Pavlíčkovi (a samozřejmě několika dalším lesníkům), který vše vybudoval a udržuje s usilovnou vervou, každý den zásobování stráví hodinu času! Snad mu je odměnou to, že vše funguje, jak má – lidé a návštěvníci jsou vesměs slušní a kromě několika problému s mládeží, která bar „vypila“ a nezaplatila, se těší poklidné místo velké oblibě a rodiny s dětmi sem vyráží z Horní Lipové za nevšedním zážitkem čím dál častěji! A to je určitě ta nejlepší energie pro pokračování v této netradiční činnosti, o níž je radost slyšet a kterou je radost zažít!

Lesní bar však není pouze jeden (zmíněný), jsou to hned tři! Hlavním barem je ten „nejspodnější“, který však nabízí nejlepší zázemí, tedy vše výše v textu uvedené. Podél pramene říčky Vápenné výše směrem blíže k vrcholu Smrku (1125 m n.m.) se nachází druhý z barů, tzv. „horní“. Ten je o něco skromnější, proudící potůček nabízí přírodní sprchu, je zde i dřevěný žlab a čas od času zde procházející turisté naleznou „chmelovou chlazenou návnadu“, aby neváhali a seběhli po prudší kamenné stezce směrem k hlavnímu baru. Třetí bar se mi bohužel zatím nepodařilo najít, protože je údajně provozován pouze občas u nejvyššího smrku Rychlebských hor – Fořtova, a tak to nechám na vás, drazí čtenáři, abyste mi ho blíže popsali například dole v diskuzi!

Jak za nimi a kde jsou?

Soustava zmiňovaných barů se nachází podél lesní cesty z Horní Lipové na nejvyšší horu Smrk (1125 m n.m.) v klínu říčky Vápenná, není tedy v blízkosti žádné turistické trasy a je nutné trochu nahlédnout do mapy (klikni!) a nebo se alespoň zeptat přímo v Horní Lipové, abyste tato místa neminuli, jako se mi osobně stalo několikrát! Byla by to velká škoda! Jedná se tedy o ideální nenáročný půldenní výlet (tam – občerstvit se – zpátky) nebo skvělé zakončení kompletního přechodu Rychlebských hor ze severu na jih přes vrchol Smrk (1125 m n.m.)! A nebo úplně jinak – může to být také zakončení celodenního poctivého výšlapu z Horní Lipové po modré a následně žluté turistické značce až na nejvyšší bod místních hor. Záleží jenom na vás! Ale – o tom až někdy příště.

  • Nachází se v pohoří pohraničních a nádherných Rychlebských hor

  • Čeká vás příjemné posezení uprostřed hor, možnost samoobslužného občerstvení všeho druhu pro pány i kmány, rodiče i děti
  • GPS jednotlivých barů jsou: 50°13′27.95″N, 17°3′23.278″E ;50°13′29.439″N, 17°2′42.963″E a 50°14′10.497″N, 17°3′48.938″E

  • Pro více informací klikněte na stránky lesnibar.wordpress.com.

Tři bary – tři důvody k návštěvě!

  • Nachází se v pohoří pohraničních a nádherných Rychlebských hor

  • Čeká vás příjemné posezení uprostřed hor, možnost samoobslužného občerstvení všeho druhu pro pány i kmány, rodiče i děti
  • GPS jednotlivých barů jsou: 50°13′27.95″N, 17°3′23.278″E ;50°13′29.439″N, 17°2′42.963″E a 50°14′10.497″N, 17°3′48.938″E

  • Pro více informací klikněte na stránky lesnibar.wordpress.com.

A tak vám všem přeji, ať už jste běžkař, turista v kraťasech, rodič s dětmi na letní dovolené či nadšenec na sněžnicích, pokud sem zavítáte, abyste měli čas toto místo navštívit, řádně si ho užít a potěšit pana Pavlíčka (kterého zde s největší pravděpodobností osobně potkáte) slovy díků a uznání. Rozhodně si to zaslouží!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: