Leo Houlding v Česku představil svou poslední expedici, film a otevřel ledovou arénu

Leo Houlding v Česku představil svou poslední expedici, film a otevřel ledovou arénu

Skvělý anglický horolezec Leo Houlding před pár dny navštívil Českou republiku a v nabitém programu se představil na třech různých akcích. V Praze na přednášce představil expedici do Antarktidy a poodhalil své další plány, pak pokřtil ledolezeckou stěnu v Liberci a ukázal svůj nový film.

Z přednášky v Lokalbloku

V počáku přednášky Leo zmínil svou účast na natáčení filmu Nejdivočejší sen (The Wildest Dream) o pokus o výstup na Everest v roce 1924 v podání George Malloryho a Andrew Irvina. Zmiňoval vtipné situace, kdy např. oni, lezci mrzli v oblečení, které tehdy používali lezci ve 20. letech, a na dohled měli kamaremana v teplém moderním expedičním oblečení. Pak krátce shrnul své lezecké začátky v Británii, lezení v Yosemitech a natáčení filmu The Asgard Project na kanadském Baffinově ostrově.

Největší část přednášky věnoval povídání o poslední expedici, kdy se v antarktické Zemi královny Maud. Samotný 1800metrový výstup na horu Ulvetanna (2930 m) v extrémních podmínkách. Zajímavý byl především pohled lezce-herce. Významným cílem bylo nejen vylézt, ale i natočit dostatek kvalitních materiálů pro zpracování filmu, což expedici podpořenou outdoorovým výrobcem Berghaus, dělalo ještě náročnější. Při popisu stěhování celého týmu a vybavení na rameno Ulvetanny myslím každý přítomný uvažoval, o co je to složitější oproti běžnému výstupu. Velké části výstupy byly lezeny opakovaně – poprvé naostro, podruhé pro kameru, aby mohly být ve filmu záběry i shora. Po úspěšném výstupu se Leo musel vzdát plánu na B.A.S.E. seskok. Z bezpečnostních důvodů slaňovali s ostatními členy expedice zpět do tábora.

V závěru přednášky odpověděl na otázku, kam dál. Plánuje jednu z mála hor, které jsou ještě odlehlejší než Ulvetanna. The Spectre leží pouze 500 km od jižního pólu. Plánují letět na americkou polární stanici na pólu, poté k jižní stěně Spectre a následně dalších 1000 km s podporou kitu k pobřeží Antarktidy.

Přesun na sever Čech

Další den se Leo přesunul na sever Čech. Nejdříve Leo Houlding asistoval u otevření a křtu nové ledolezecké stěny v lomu nedaleko centra Liberce. Hanibal Horolezecká aréna sice stále čeká na ledovou pokrývku, ale hned jak bude -5 °C může se začít ledovat. Pak bude k dispozici i unikátní testovací centrum produktů pro lezení v ledu od různých značek.

Následně se přesunul do Jablonce nad Nisou, kde na stěně Makak představil film z expedice na Ulvetannu. The Last Great Climb od Alastaira Leeho je plná nádherných záběrů z antarktické krajiny a těžkéh lezení. A kdo byl na přednášce v Lokalbloku, již ví, jaké strasti s natáčením kvalitního materiálu lezce čekaly.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: