Leo Houlding: „Stěna má 1300 metrů a teploty klesají až k -50 °C“ + VIDEO

Leo Houlding: „Stěna má 1300 metrů a teploty klesají až k -50 °C“ + VIDEO

Kde, ve výšce do 3000 m n. m., může stěna s takovými parametry a podmínkami stát? Himálaj, Karákóram, Andy – samá voda. Leo a jeho tým se vydali na Antarktidu.

O jakou horu se jedná?

V poslední době se s horolezeckou expedicí na Antarktidě vždy skloňuje nejvyšší hora bílého kontinentu, kterou je Mount Vinson (4892 m), a to hlavně díky projektu Seven Summits. Méně známý je však téměř 2500 kilometrů vzdálený vrchol Ulvetanna (2930 m), což v překladu znamená „Vlčí zub“. Když se podíváte na fotku níže, asi vám hned dojde souvislost s pojmenováním.

Tým včetně Lea tvoří dohromady šest horolezců. Odcestovat by měli koncem prosince, přesné datum zatím nebylo zveřejněno. Kromě mrazivých teplot se účastníci expedice mohou „těšit“ také na velmi silný vítr. To není nějak překvapivé, protože Antarktida je vůbec největrnějším kontinentem. U pobřeží může rychlost větru dosahovat až 250 km/h (Ulvetanna je cca 200 kilometrů od pobřeží).

Proč právě Ulvetanna?

Leo Houlding je známý svými extrémními lezeckými kousky. Výpravy do Alp či Yosemitů mu očividně nestačí. Mnoho z vás si možná vzpomene na jeho mrazivé dobrodružství za polárním kruhem na Baffinově ostrově – Asgard Project. Nebo simulace Malloryho výstupu na Everest z roku 1924 a to pouze s dobovou výbavou. Dále třeba amazonská expedice na vrchol Cerro Autana apod.

Leo je zkrátka dobrodruh se vším všudy a myslím, že si ještě o pár jeho kouscích v budoucnu přečteme.

Celou stěnu si můžete zblízka prohlédnout díky videu ruského „basejumpera“ Valerije Rozova

https://www.youtube.com/watch?v=IoOMnGk5Q2U

S využitím theadventureblog.blogspot.com, berghaus.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: