Lehká váha na Outdooru 2004

Lehká váha na Outdooru 2004

Jste zastánci lehkého vybavení? Líbil by se vám stan pod dvě kila? Několik zajímavých stanů z Outdooru 2004 vás může inspirovat. Jsou všechny dvouvrstvé a seřadil jsem je od „nejtěžšího“ k nejlehčímu …

Zodiac II (Salewa) s váhou 1,89 kg, vnitřní rozměr 230 x 105/65 x 105 cm sneobvyklým bočním vstupem.

Northern Lite 2 (Eureka!) váží 1,81 kg, rozměr (asivnějšího) stanu 205 x 165 x 112 cm s pohodlným vstupem ze dvou stran.

Hogan Ultralight (Vaude) 1,7 kg, vnitřnírozměr 220 x 120/100 x 105 cm.
Pacer 2 (Aarn) o hmotnosti 1,66 kg. Zvláštností tohoto novozélandského výrobkuje, že do váhy stanu se nepočítá nosná konstrukce tvořená dvěma teleskopickýmihůlkami Pacerpole. Detail jejich spojení je na dalším obrázku.

Nejlehčím stanem na výstavě (podle mých kritérií) byl Laser, příp. Laserlarge 1(Terra Nova). S pouhými 1,32 kg a rozměry 230 x 105/90 x 95 to u mě letosvyhrál.
Do tohoto přehledu ještě musím zařadit dva ruské horolezecké výrobky – NuptseTent a Jannu Tent (Bask) určené pro výškové tábory ve vysokých horách. Váží 1,3a 1,4 kg, vnitřní rozměr 215 x 125 x 105. Konstrukce je asymetrická a celýstan zabírá minimální plochu.

Zkušenosti čtenářů

Borek

čím to je,že dvojvrstvé stany bežných rozmerov sú v porovnaní s napr.Jurek-stanmi až skoro o kilo lahšie.Je to hrúbkou zakladného materiálu,alebo je podlážka tenučká a potom sa vlastne musí podkladať aby si ju neprepichol aj na sirke,alebo kde je ten pozitívny vplyv.

Jan Hotmar

Když se k hmotnosti přistupuje celkově tak ušetřit 1 kg oproti těžkým vahám (Jurek atd.) není problém. Absolutní většina lehkých stanů používá ripstopové silikonované tkaniny – jsou lehounké a přitom mechanicky pevné, navíc silikon je víc pružnější než PUzátěr a tkanina tak může lépe pracovat a rozkládat sílu a tak i při nižší gramáži má stejnou pevnost. Navíc je střih přizpůsoben působícím silám, tedy tam kde je to nutné je zesílen, tam kde není, je samotný lehký materiál, u běžných stanů je celé tropiku s jednoho pevnějšího, ale težšího materiálu. Po pravdě řečeno můj názor na hon za obrovskými hodnotami metrů vodního sloupce u tropika není příliš pozitivní – každá vrstva zátěru přidává materiálu na tuhosti a hmotnost takže pokud si mám vybírat stan s 6000 mm nebo 3000 mm na tropiku dám přednost 3 metrům s nižší hmotností a lepší skladností.
Něco málo se pak dá ušetřit i na konstrukci (materiál, zpracování) a samozřejmě na podlážce. Tady je rozdíl zda preferuji nízkou hmotnost nebo odolnost, to je pravda. Lehké stany mají i ultralehkou podlážku a náchylnost k poškození je samozřejmě závislá na používání, ale poškodit ji není žádný problém.

Obda

Potvruju co je napsano vyse. Ke srovnani Jurek (3kg) a ultrlight stany: Podlazka od Jurka je nesrovnatelne odolnejsi nez vetsina ostatnich, co jsem videl. Ta vaha je ale pak nekde jinde. Ze silikonizovaneho nylonu (silnylon) mam pristresek, a je to fajn matros. Ale je tu opet ten stejny problem – ta mechanicka odolnost je nizsi (i kdyz tady spis mluvim o probodnuti/poskrabani, nez ze by se trhal ve vetru!). Takze pokud chces stan na hodne let a hrube zachazeni, a taky levnejsi, tak holt bude vic vazit. Pokud chces hlavne neco lehkeho, pak musis pocitat s tim, ze ti tak dlouho nevydrzi. A pokud vydrzi relativne hodne, tak zadarmo rozhodne nebude.

Light, sturdy, cheap – pick any two 🙂

Vojtos-outdoorforum.cz

Jo taky musim souhlasit já mám stan od Colemana typ Boa. Váhově je super, ale je to právě díky matroši podlážky oproti Jurkovy bude náchylnější k poškození. Naštěstí se zatim tak ještě nestalo, ale obavy z toho trochu mám. No, ale zas to co jsem od stanu požadoval váha a stavění tropika i vnitřní najednou to u Jurka bohužel v nabídce nebylo:(

Borek

Mám od neho myslím že Vandr 1 s váhou cca 2,2 kg a tak keď ideme vandrovať ,tak každý si nesieme svojich 1,1 kg.A aj to len v zime,inak nosíme len tzv.prístrešok,čo je vlastne pogumované tropiko zo starého Á-čka.Otázkou je len to,že keď sú slabé podlážky,tak ich musíš vypodložiť nejakou fest fóliou a si zasa nazad na váhe okolo dvoch kilo.Ale chcelby som poprosiť „Obda“aby mi poradil,kde zoženiem Silnylon ,resp.hotový prístrešok z neho.Ďakujem

Obda

Poradim, ale nevim, jestli to pomuze. Ja jsem ho kupoval na http://www.pointnorth.co.uk/, k sehnani tez na http://www.pennineoutdoor.co.uk/ Ve Statech se da koupit jeste levneji, i hotove pristresky. Pro inspiraci, jeden navod je tu: http://www.litebackpacker.com/tarptent/ A dalsi odkazy zase tady: http://www.backpacking.net/makegear.html

Míra

Ahoj draci, zajímala by mě cena těchto stanů, přemýšlím o nákupu. Ctěl bych se také zeptat, kde se dají sehnat. Prosím pište na email. Dík Míra

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: