Lednice není lednička

Lednice není lednička

Lednice není jen chladící zařízení, ale i městečko na jižní Moravě v bezprostřední blízkosti rakouské hranice. Pokud se sesunete z Pálavy a máte chuť podívat se na zámek, park a tropický skleník, jste tady správně – v lednicko-valtickém areálu.

Zámek

Zámecká budova leckomu připomene „pohádkový“ jihočeský zámek Hluboká. Není divu, mají podobný stavební sloh – novogotickou přestavbu, kterou stavba prošla v létech 1846-1858. Na svědomí ji má vídeňský architekt Jiří Wingelmüller. Část barokního zdiva sice zůstala zachována, nicméně v rámci přestavby bylo nutno vzhled „vylepšit“ přístavbami, jako jsou nejrůznější cimbuří, balkóny a věžičky. Zámek do něhož za jeden návštěvnický okruh zaplatíte 120,-Kč (cena z roku 2011) sloužil Lichtenštejnům jako „rekreační chata“. Vstupné sice není nejlevnější, ale chcete-li obdivovat zámecké interiéry, kam patří třeba vřetenové schodiště v knihovně, reliéf stromu života ze slonové kosti nebo mramorové krby, nezbude vám nic jiného, než „šáhnout do kešeně“. Milovníci exotických rostlin se mohou kochat ve skleníku, což ale z peněženky vytáhne dalších pár desetikorun.

Minaret

Zhruba 2 km od zámku se k nebi vypíná symbol islámu – minaret. Pokud jste líní, unavení nebo nevíte co s penězi, můžete si najmout na dvoukilometrovou procházku po rovině drožku. Tím není myšlen slangový výraz pro taxík, ale skutečná koňmi tažená drožka, čili otevřený kočár. Ve stavbě samotné nehledejte žádného strašáka. Tyto „strachy“ jsou výsledkem mediálních mýtů o  islámském nebezpeční dobývající Evropu. Spíš, než o důkaz islamizace Evropy jde o hezkou ukázku české škodolibosti. Původně tady totiž měl stát kostel, jenže Alois Josef I. si nějak „nesedl“ s místními ohledně místa stavby, pohádali se a výsledkem je k nebi se tyčící škodolibá knížecí pomsta. Nechtěli jste kostel, dobrá. Tak tu máte minaret.

Čarodějnice

Čarodějnické procesy se nevyhnuly ani tradičně katolické jižní Moravě. Nicméně alespoň ten valtický neměl tak krutý konec jako známé jesenické procesy, jimž šéfoval justiční vrah a náboženský fanatik Boblig. Proces, jež proběhl roku 1676 ve Valticích nejenže ženy přežily, ale dokonce byly uznány nevinnými. Poznámka o přežití je namístě – i když byly nevinné, měly za sebou proces útrpného práva, tedy mučení.

Prostor lednicko-valtického areálu je našlapaný nejrůznějšími památkami v různém stadiu obnovy či rozpadu. Zdali areál na seznam UNESCO, kam byl zařazen roku 1996 patří či nikoliv nejlépe posoudíte při osobní návštěvě. Litovat byste neměli. Navíc je lednicko-valtický areál naprostá placka, takže neváhejte se opřít do pedálů, i kdybyste je měli přivézt na střeše auta.

Tip na kešku

GC1G24F Aquadukt+Peklo – V lednicko-valtickém areálu si na kešky udělejte víc času. Tohle je jen jedna z nich.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: