Lausanne – na kole po vinicích Lavaux

Lausanne – na kole po vinicích Lavaux

Vinná stezka v oblasti Lavaux vede kolem stovek kilometrů dlouhých kamenných zídek, s nezapomenutelnými výhledy na Ženevské jezero a francouzské Alpy. U místních lze ochutnat výborné sýry a především skvostné víno ze zdejších vinic. Mimořádnost této oblasti dokazuje zapsání do seznamu UNESCO.

Lavaux je se svými 830 hektary největší souvislou vinařskou oblastí Švýcarska. Vinice na tomto překrásném místě založili v 11. století cisterciáčtí mniši. Místní svahy přetvořili v terasy, které obehnali stovkami kilometrů kamenných zídek. Zídky přes den akumulují teplo ze slunečního svitu a teplo z nich pak sálá během noci. To, ještě spolu s mírným podnebím kolem Ženevského jezera, činí místo ideálním pro pěstování kvalitní vinné révy. Pochází odtud například odrůdy Lutry, Villette, Epesses, Calamin Grand Cru, Dézaley Grand Cru, St-Saphorin, Chardonne a Vevey-Montreux.

Výchozím místem pro návštěvu tohoto regionu je město Lausanne. Druhému největšímu městu u Ženevského jezera dominuje katedrála Notre-Dame, jež je považována za nejpůsobivější raně gotickou stavbu ve Švýcarsku. V historickém centru města nepotkáte díky úzkým uličkám žádná auta a tak je jeho prohlídka příjemnou záležitostí. Město Lausanne je hlavním sídlem Mezinárodního olympijského výboru.

U břehu jezera, v části zvané Ouche, se můžete napojit na cyklistickou trasu a podél jezera dojet do vesnice Chexbres, kde začíná 30km cyklistický okruh vedoucí skrz ta nejhezčí místa viniční oblasti Lavaux.

Výškový profil trasy

Trasa Chexbres–Palézieux–Chardonne–Chexbres vede po malých úzkých uličkách s minimální dopravou, skrz lesy a hlavně podél charakteristických strmých svahů vinic Lavaux. Pohled na nekonečné vinice s pozadím Ženevského jezera se vám vryjí do paměti už napořád. Podél trasy se můžete zastavit k ochutnání místních specialit, tedy dobrého sýra, švýcarské čokolády a hlavně výborných vín.

V okolí Ženevského jezera je velké množství dalších možností, kam na kole vyrazit. Za zmínku stojí 32km trasa Lausanne – Chillon Castle, která vede podél jezera až k středověkému hradu Chillon, vystavěného na kameném útesu.

Grand Tour of SwitzerlandGrand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: