Lariam – takový malý psycho prášeček

Lariam – takový malý psycho prášeček

K přípravě cesty do zahraničí patří prevence proti možným zdravotním problémům. Dostali jsme do redakce článek o tom, jak to vypadá, když se člověk ocitne ve skupině, na kterou se vztahuje notoricky známé ale málokdy respektované upozornění „Nežádoucí účinky“ na příbalových letácích silných léků, konkrétně antimalarika Lariam.

Na Světě outdooru se zabýváme především vybavením, ale nevyhýbáme se ani otázkám bezpečnosti na cestách všeho druhu. Při přípravě cesty patří k docela velkým úkolům zdravotní zabezpečení, očkování a prevence proti možným zdravotním probémům. Dostali jsme do redakce článek o tom, jak to vypadá, když se člověk ocitne ve skupině, na kterou se vztahuje notoricky známé ale málokdy respektované upozornění „Nežádoucí účinky“ na příbalových letácích silných léků, konkrétně antimalarika Lariam. Rozhodně je dobré si přečíst autentický zážitek, aby se člověk lépe orientoval, pokud se mu něco podobného přihodí.

„Vzhledem k tomu, že jsem se nedávno vrátil z Ugandy a Etiopie, kde jsme pádlovali, tak mám spousty zážitků. K pobytu v tropech ale patřily i jiné věci, než jenom pádlování. Problém Afriky je kromě mnoha jiných i ve spoustě nemocí.

Základní věcí bylo nechat se očkovat. To všeobecně platí do všech exotických oblastí. Speciálně do Afriky po vás budou chtít očkování proti žluté zimnici, které se předkládá při příletu. Dále jsem měl očkování proti břišnímu tyfu, žloutence typu A i typu B, meningokové meningitidě typu A i typu C a tetanu. Můžete si ještě šlehnout vzteklinu. No a potom vám hrozí tuny nástrah ve vodě a od komárů. Ve vodě je asi nejhorší bilharzie (drží se jen ve stojatých vodách) a potom vlasovec. Nepočítám hrochy a krokodýly, těch si všimnete a snad ujedete. No a od komárů toho je taky dost. Ale asi nejhorší a nejznámější je malárie.

Proti ní se berou antimalarika, můžete si vybrat ze dvou druhů a to Lariamu nebo Malaronu. Malaron je dost drahý, tabletka vyjde asi na 100,- Kč a jí se denně. Lariam vychází asi na 690 Kč a je v něm 8 tablet, tableta se jí jednou za týden. Takže logicky volba padla na Lariam a to i přesto, že v příbalovém letáku se uvádí, že může způsobovat psychicky nepříjemné stavy, nespavost, podrážděnost, skepsi apod.

Se slovy„… přece nejsem magor“, jsem slupnul první tabletku týden před odletem, jak se má, aby naběhla účinná látka. Ze začátku se mi spát chtělo a nebyl problém, druhý den se mi už chtělo spát míň, ale bylo to v normě, akorát mi připadalo, že mi trochu otekl mozek a pobolívala mě hlava. Po týdnu jsem si dal další a šlo to, první tři dny byly divný a pak už mi to přišlo dobrý, dokonce jsem si ověřil, že i na Lariam jde pít a to dost, podle příbalového letáku by se ale nemělo.

Za týden jsem si dal třetí dávku a pak to začalo. V noci jsem nemohl usnout, zdály se mi šílené sny, bál jsem se, že tam všichni umřeme, že to nemůžeme přežít a že umřeme hlady. Najednou se mi zdálo, že nemůžu z Ugandy odjet, že to bude strašný nechat tam všechny kamarády, co jsem poznal, a že už je nikdy neuvidím. Potom jsem se probudil. Ráno jsem byl hrozně hladovej. Ale ukrutně moc, připadalo mi, že se mi slepil žaludek a sežere sám sebe. Byl jsem naštvanej, černoši mě štvali a nic mě nebavilo. Druhá noc byla ještě horší, začalo mě všechno brnět, připadal jsem si, že mi „otejká“ mozek čím dál tím víc. Byl jsem schoulenej do klubíčka. Chtěl jsem to vydržet, ale potom jsem radši vzbudil George a řekl jsem mu, že mám asi malárii a ať dojde pro Kláru, naší zdravotnici. A on na to: „Ty vole, ta má inkubační dobu minimálně 10 dní a my jsme tady tejden…“

Kláře jsem řekl, co se mi děje, že mám strašně živý sny, že nevím, co je skutečnost a mám oteklý mozek. Ona na to: „jedna a jedna jsou dvě, příště si bereš Malaron“. Jenže já jsem se bál usnout a když jsem na chvilku jsem usnul, najednou jsem byl strašně těžkej, jak ruce, tak nohy a propadal jsem se postelí. Zdálo se mi o nějaké místnosti, chtěl jsem rozsvítit a vypínač mi utíkal po zdi a nemohl jsem ho chytit. Potom přišla Klára s prášky třezalky (je to přírodní antidepresivum), tak jsem si ho vzal a jakžtakž jsem usnul. Potom jsem si ho bral asi tři dny, ráno a večer. Jenže jsem měl pořád ten brutální hlad. Nakonec jsme shodli se na tom, že je to tím, jak mozek vymýšlí takovéhle nesmysly, tak spotřebuje strašné množství energie a ta se musí někde brát.

Po Malaronu už mi nic nebylo. Má jinou účinnou látku, je slabší, a proto se musí brát denně. Po něm se vše do týdne srovnalo a už se mnou byla legrace a viděl jsem všechno růžověji. Nebýt Malaronu, tak jsem byl rozhodnut Lariam si nevzít a risknout malárii, tak to bylo strašný, co se mi dělo v noci.

Naštěstí v Africe jsou prášky na malárii, které u nás v Evropě neseženete a ty sníte, když ji dostanete, a nic by vám nemělo být. Ono bylo špatně po Lariamu všem. Nespavost, divný sny, ale mě to dostalo úplně. Ale zase je to obrovská zkušenost, nikdy jsem nechápal, že někdo z deprese apod. může spáchat sebevraždu, teďka už to chápu…“

© Svět outdooru 2008, text Pavel Faustus, ilustrační foto archiv SO

Pozn. redakce: Zpráva pro Pavla z příbalového letáku: Nežádoucí účinky mohou přetrvávat po několik týdnů od ukončení užívání přípravku Lariam.

Zkušenosti čtenářů

Vojta

Antimalarika na každého působí jinak a do různých oblastí jsou různá doporučena. Ale v podstatě stejně na 100% proti malárii neochrání, místní „drogy“ jsou lepší, ale také s nimi může být problém. Nám se osvědčilo komárům „smrdět“, v podstatě jsme se předávkovávali „B-komplexem“ a jak se člověk potí, tak smrdí a prej i komárům-fungovalo to. I když za ta léta si alespoň jednou dycky někdo nějakou tu malárii přivezl (je jí několik, teď nevím kolik, druhů a jen jedna prý je neléčitelná). V používání ostatních „drog“ (mám na mysli alkohol, nikotin ale i trávu) k těmto práškům je několik dalších nebezpečí, která se mohiou , ale nemusí projevit a mohou se projevit až za dlouhou dobu. V kombinaci s alkoholem to mohou odskákat játra a projeví se to třeba až za pár let, s trávou se deprese prohlulbují a mohou přinést velmi obtížné stavy, a biochemik by toho našel ještě určitě víc a víc…
Vojta

Fantomas

Využiji článku k malé inzerci. Po letním putování Indií nám zbyla nenačatá krabička Lariamu (8 tablet) Původní cena je 688Kč, prodáme za 350Kč. Datum použitelnosti je do března 2009. Zájemci volejte 777 980 973 fa******@hy**********.cz

honz

ZN: nezapomenutelné zážitky zaručeny … že Fantomasi 😉

PetrZ.

myslím, že po tomhle článku to nebude chtít nikdo ani zadarmo 🙂 😉

bednítko

děkuju – nekoupím. Je to další z mnoha špatných zpráv o Lariamu – náš kamarád měl dlouhodobé deprese a úzkosti ještě pár měsíců po návratu z Etiopie. Do Tanzánie jsme si za nemravný peníze koupili radějii Malaron a zobali ho za mírného užívání piva Kilimanjaro a moravský slivovice bez jakýchkoli vedlejších komplikací.

Zoid

Ahoj pro lidi co se chystaji do Ugandy mam alternativni navod jak se vyhnout malarii.

V zasade staci
a) koupit si lek Coarten da se v Africe koupit vsude cena cca 300,-
b)dodrzovat urcity rezim- v okamziku kdy se zacne stmivat dat dlouhy rukav a lehke kalhoty a namazat se repelentem. Pres noc spat pod moskytierou osetrenou repelentem. Nevozirat se do blba(tohle vetsinou konci prave spankem mimo moskytieru)
c)Pokud zacne horecka, boleni kloubu apod zacit brat Coarten, rychle se vam udela lip…

Spousta lidi co sem v Ugande potkal to tak dela a malarii maj tak jednou za rok… Coz je v pohode…
Na druhou stranu sem tam potkal lidi co meli malarii uz 150x (nejedna se o hyperbolu… opravdu ji meli tolikrat…) a do toho chlastaj—>znicene zdravi…

Pokud mate dost velky moral na dodrzovani tohoto rezimu tak ste v pohode… a nemusite zit v Lariamovem oparu.

Jerry

Osobně mám zkušenosti z Lariamem takové, že po dobu užívání 6 měsíců (v příbalovém letáčku píšou maximálně 4 mesíce) jsem nepociťoval uvedené stavy jako se píše v článku. A s odstupem dvou let znovu 6 měsíců s Lariamem a zatím bez negativních účinků. A takových lidí-co maj stejné zkušenosti jako já, znám několik desítek.
Jo a to že se nesmí alkohol, tam asi není napsané jan tak.

Vojta

Ještě k těm práškům – já s Lariamem také neměl problém, občas nějaké to pivo taky nevadilo. Ale jak jsem napsal na začátku, je to různé – zájemci si mohou vyhledat informace i na http://www.sukl.cz – což jsou stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv a najít si co se smí a co nesmí či může…
ahoj Vojta

Carol

Na Lariam se poslední dobou množí negativní zprávy, ale objektivní informace získáte spíše na hygieně nebo v ordinaci cestovní medicíny. Dost lidí totiž Lariam užívá na cestách bez jakýchkoliv vedlejších příznaků. Jenže ti to do žádných článků nepíší 🙂
Osobní zkušenost mám pozitivní – 4 lidi po 4 měsíce užívání a u nikoho žádné příznaky. Ale je to asi individuální. Znám dva lidi, kteří měli podobné psychické problémy po užívání Lariamu, ale vždy to bylo také zčásti podpořené situací a námahou.
Důležité je ovšem u všech podobných prášků dodržovat řežim užívání – vždy ve stejnou dobu nejlépe večer a po jídle. A nepít na ně. Doktor nás upozornil, že když budeme brát Lariam třeba ráno v hektice a nalačno, tak si koledujeme minimálně o nevolnost. Takže to chce také trochu disciplíny anebo si připlatit za Malarone 🙂
A kdo říká, že je lepší radši chytit malárii než si likvidovat játra prášky, ten ji asi nikdy neměl. Kamarád ji dostal a měl z toho dlouhodobé následky, které se vůbec nedají srovnávat s působením léků.

Zdenek

Bohuzel ma zkusenost je jeste desivejsi, to co pise autor nevypada tak zle, co ja si zazil uz po jedny tablete.. a trvalo to pul roku, nez to vyprchalo ;-(((

vladimir

Lariam u mě naprosto v pohodě.. bral jsem dvakrát pri vylete do indie par let zpatky a letos v indocine a nemel sem sebemensi problem..

Frana

Lariam u nas v pohode.Vratili jsme se Uganda , Tanzanie, Zanzibar.5 kluku.Na lariam se da v poho i 2x tydne dat 10-15 pivek…bez problemu..Vyzkouseno osobne vsemi zucastnenymi.

Dana

Rada jsem si precetla zazitky s Lariamem, bo me to potkalo podobne jako pise autor v hlavnim clanku pred nekolika dny po uziti 2.davky Lariamu a uplne me to „smetlo“. Nespavost, hruzne sny, silna nevolnost, zimnice, bolest hlavy…Pri hledani jineho dostupneho leku mam uz od 3 dalsich lidi potvrzene podobne negativni ucinky. Holt, nekdo ma smulu…..

Lenka

Vzala sem si jeden prášek před tvěma dny a ještě pořád je mi z toho nevolno. Už si to v životě nevezmu! Celý dva dny sem ležela a točila se mi hlava. Jestli by mě tohle mělo potkat v tropech na cestách, tak to bych asi nepřeřila.

hogreta

Na každého to působí trochu jinak. Ja s lariamem neměla žádný problém, přestože i normálně jsem trochu labilnější a citlivější osoba. Brala jsem je měsíc, za tu dobu se žádné podobné stavy neprojevily a celá moje cesta proběhla v naprosté pohodě. Pohybovala jsem se v silně malarické oblasti a malárii si s sebou domů nepřivezla.

Lucie

Prodám tyto nevyužité antimalartika Lariam a Malarone.Mám od každého dvě krabičky,jsou nepoužité s datem spotřeby do 2017.Cena za jedno balení je 800Kč a v případě odběru všech je cena dohodou.Předám osobně Olomouc a okolí a nebo zašlu na dobírku poštou.V případě zájmu mne kontaktujte na mail: luzaru01/zavináč/gmail.com

Ivo Beránek
Lucie:

Rád koupím LARIAM 2-3 balení.Nepropadlý.
Ivo Beránek,Vančurova 399,Lanškroun
i.*******@se****.cz

Prodám:Lariam,Malarone,CDS2,CDH,Ciplox,Entizol,Doxybene,Azithromycin – cena na dotaz.Osobně nepředávám a na dobírku zasílám pouze DPD(je nutné zakoupit více balení).V případě dobírky u prvního nákupu vyžaduji zaslání zálohy 50Kč na účet jako záruku vyzvednutí.V případě zájmu pište na email:pe******@ma******.com

Michal

Lariam byla první a poslední věc, která zahýbala mojí psychikou. Měl jsem po první dávce mít nějakou přednášku pro evangelickou mládež a jediné, co si z toho pamatuji je, že jsem byl úplně mimo, jako bych se necítil ve svém těle. Bohužel ty efekty pokračovaly i během cesty po Jižní Africe, kde jsme se navíc pohybovali v oblastech, ve kterých nehrozí malárie. Takže ze své zkušenosti bych doporučoval dvakrát prověřit, jestli v oblasti, do které jedete opravdu hrozí malárie (doporučení na celé státy je u řady zemí nesmysl). Mysleli jsme si, že to bereme jako prevenci (co kdyby), ale to jsme netušili, do čeho jdeme.

Jedl jsem denně lariam po celý rok. Lidi kolem mě říkají, že … Ehh.. Co jsem to chtěl  ?! .. Jo .. Že mám výpadky, nevnímám a jsem podrážděný. Nevím kde na to ti sráči přišli. Já si připadám kua normální!!  Ostatní to tam nebrali.  Prý se z Lariamu blbne. Měli Malarone ale nebrali ho denně.  V případě malárie nárazově 4 tablety Malarone a měli klid

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: