Lanové překážky

Lanové překážky

Na první pohled uvidíme několik nepochopitelně visících lan mezi stromy, pár sítí, klád či pneumatik, při druhém si teprve všimneme nějakého řádu. Až po chvíli zjistíme, že se nacházíme u lanových překážek. Podíváme se na ně trochu zblízka, abychom se v té hromadě lan trochu orientovali.

Zde předkládám základní informace o stavbě překážek a bezpečnosti kolem nich, kterými by se měli organizátoři lanových překážek řídit. Myslím si, že je důležité mít o nich přehled, abychom i my rozpoznali kvalitně připravené překážky.

Stromy

Druhým často opomíjeným pohledem je jejich ochrana. Je třeba ochránit strom tak, aby nebyl poškozen. Nejvhodnější je podložení lana dřevěnými hranoly kolem celého obvodu stromu. Někdy je vidět vypodložení kobercem, karimatkou či kartonem. Bohužel v mnoha případech není žádné. Při použití ocelových lan bez podložení, to má pro strom katastrofální následky, které mohou vést až k jeho odumření.

Je třeba dbát i na okolí stromů. Musíme dbát na kořeny, které by neměli zůstat odkryté, zemina by je měla překrývat.

Pro vaši bezpečnost by okolí překážek mělo být bez pařezů, kamenů apod.

Pro stavbu překážek se používají polypropylenová lana (pro stavbu nejvhodnější, ke stromům nejšetrnější), statická lana (pro stavbu horního jistícího lana) a lana ocelová (nejčastěji v lanových centrech).

Jištění

POZOR NA LANOVKY

© Svět outdooru 2008, text Jan Kincl, foto ProstorPro a Lanáč Skauting

Zkušenosti čtenářů

Radek Hanuš

Vážený kolego, případně čtenáři. Rád bych upozornil jen na drobnost u sdělení: „Nejznámější organizací na poli metodiky a bezpečnosti je Outward Bound, díky které došlo k velkému rozvoji překážek po celém světě.“ … 🙂 Nevím z jakých materiálů kolega čerpá a o co toto tvrzení opírá, možná, že z českých luhů a hajů to tak vypadá. Nicméně stěžejní a celosvětově vůdčí organizací v oblasti bezpečnosti, metodiky a standartů Lanových aktivit je americká ACCT (Association for challenge course technology), odkud přejímá Outward Bound všechny metodické i bezpečnostní novinky. Velký vliv na šíření Lanových aktivit má a měla organizace Project ADVENTURE či AEE (Association experiential education) a také Outward Bound (v ČR byly Lanové aktivity rozvinuty především díky Lanovým centrům PROUD). Pro úplnost je potřeba doplnit informaci o Evropské organizaci, která má vliv na metodiku a bezpečnost u Lanových center v Evropě a tou je Evropská asociace lanových center, kde ČR zastupuje od jejího založení pan Michal Paulíček z Projectu Outdoor. Poslední informací snad jen, že Profesní sdružení pro zážitkové vzdělávání – PSZV, přijalo na návrh Bezpečnostní komise PSZV standarty platné pro Lanové aktivity. S pozdravem Radek Hanuš

Climbing-expert

Projectoutdoor ?? už nikdy víc ……… lanová centra Proud a bezpečnost bych v životě nedal do jedné vety …
i tak přeji at´ se daří Climbing-expert.

kuba

Proud? prosím?! nejsou to náhodou Ty lanové centra, kde donedávna nevěděli co je přilba? A Ty lanová centra kde je pomalu každý týden nějaký úraz(což je pravděpodobně teda způsobeno rádoby „instruktory“). Pan „Kocour“ (dohlíží na bezpečnost a řeší i právní věci) by myslím mohl dlouze vyprávět. Svoje děti nikdy do Proudka nepustím(pokud se jich teda nebudu chtít zbavit).

pavel

jen by me zajimalo kdeste vzal tuto statistiku úrazu lanoveho centra proud byl sem tam se školu a nasledně s rodinou rok co rok a co se tyče bezpečnosti nemám výhrad!Můžete mi to prosim nak objasnit diky

Climbing-expert

Detailní statistky Vám nikdo bohužel neukáže, co se tyče spokojenosti .. to je otázka názoru a jak se říká 10 lidí – 10 různých názorů.
Autor Kuba má pravdu ohledně přileb a dalších věcí co se týče bezpečnosti, když si podrobně prostudujete fotografie z lanových center proud a trošku dané věci rozumíte najdete nesčetné množství výhrad…
s úrazovostí to možná trošku přibarvil ale ….!
V každém případe opatrnosti není nikdy dost a proto buďte opatrní v kterémkoli Lanovém centru.

kuba

Tak jak řek tady Climbing expert(dik za podporu, je vidět, že se vyznáš=), statistiky úrazovosti nikde nesezenete, sou to jen informace od zdroje který tyto věci řeší. Ohledně těch úrazů, psal sem, že většinou je to otázkou zkušeností a kompetentnosti instruktorů,což teda neznaméná, že zrovna v tom a tom lanovém centru nemůže být vše v pořádku. Z vlastní zkušenosti vím, že postavit bezpečné lanové centrum je dost velký problém, chyby najdete všude a jediný způsob je investice mnoho milionu, které se prostě těžce hledají. Ale pravdou je, že i v dalo by se říct špatně postaveném lanovém centru se nemusí nic stát. De jen o to aby ti lide, kteří to tam mají nastarost, věděli co mají dělat a nejen jak se jisti osmou a jak se zašroubuje zámek karabiny.

Kuba

ještě něco: když se podíváté na fotografie tak vidíte klasický případ. Děti dovádějící několik metrů nad zemí, bez přilby, dost nebezpečné hazardování, pokud by se stal jakýkoli úraz tak to pravne obsere instruktor jelikoz nezajistil ochranne pomucky pro pohyb ve výškách. Další věc je déčková karabina co by spojovací materiál mezi celotělovým úvazkem a lanem. V tomto centru očividně nikdy neslyšeli pojem Double safe (systém dvojího jištění) , který se má používat a všude ve světě se taky používá, naštěstí se najdou i taková centra u nás. Ve výškových pracích je systém dvojího jištění samozrejmostí. Dalším aspektem použití jedné karabiny je nebezpečí povolení zámku jak při tření o tělo tak i vybracemy a odemčená karabina je žádná karabina. A ještě spíše jen detajl: očividně sou použity slitinkové karabiny, které jsou náchylné na vnitřní poškození materiálu vznikem používání, namáhání a pády. Problémem je, že to zjistíte až karabina po zatížení praskne, proto se používají karabiny ocelové, které vydrží téměř vše a opět se používají při výškových pracích a v záchranářství. A ještě poslední věc nobo spíš pocit z hned prvního obrázku. Když se na něj podívám tak vidím jistící lano smeřující někam ostře do strany(možná je to jen zkreslení fotografie), takže při pádu se krásně zhoupne někde si namele o strom(opět bez přiby) a možně smete i někoho v trajektorii pádu.. Když pouštíte své dítě někde ven na kole tak dozajista trváte na přilbě a nedovolíte ditěti bez ní jet, ale málokdo si uvědomí, že při pohybu ve výšce hrozí minimálně stejné nebezpečí úrazu hlavy, nejen díky pádům a nárazům, ale i padajícím věcem, ktré se chovají jako vražebné projektily. Ze zkušenosti vím, že i relativně malá matka dokáže nevratně poškodit přilbu s atestem pro výškové práce a záchranářství.

Martin

Zajimalo by me jake maji panove KUBA a CLIMBING Expert prakticke zkusenosti s provozem a fungovanim LC. Podle toho co pisi bysem Vas panove tipnul jen na takove teoretiky, jak ja rikam radce z lidu. Jakozto clovek pusobici na pozici senior instruktora s triletou praxi v oboru muzu s klidnym svedomim prohlasit ze to co zde pisete o nebezpecnosti Lanovych center PROUD se neaklada na pravde. Treba diskutovane prilby vyuzivame na tech prekazkach kde hrozi naraz hlavou do nebezpecne casti ci konstrukce prekazky. Myslite si ze treba na lanovem krizi je opravdu potreba??? A poznamka o radoby instruktorech se ms velmi dotkla, vidim ze o nasi kompetentnosti nevite absolutne NIC! Kazdy rok nas zamestnavatel prezkusuje jak z teoretickych dovednosti tak i z praxe. Dale jsme vsichni drzitele licence akreditovane MSMT. To co zde zaznelo spise navozuje dojem ze si nasi organizaci pletete s nejakymi pochybnymi kolotocasi.
S pozdravem RADOBY INSTRUKTOR Martas z Ostravy.

Martin

A propo pane KUBO, „slitinkova“ karabina je prosim co??? Mate snad na mysli DURAL?? Poporucuji doplnit si vzedlani, popripade pouzivat presne nazvoslovi pokud tedy chcete vystupovat v roli experta. A asi byste mel take vedet ze pouzivame ZASADNE OCELOVE karabiny, je to i v nasich 7 bodech garantujicich kvalitu a bezpecnost programu na lanovych prekazkach. Staci se podivat na stranky http://www.lanovecentrum.cz 🙂 a poradne procist vse. Ne jen kritizovat fotky. Hezky zbytek dne.

kuba

Ne dural na mysli opravdu nemam. Dural je speciální druh slitiny hlinku s Mg,Cu,Mn a hlavně s přesně danými poměry,

které neodpovídá materiálu karabin. Dural je špatně zažitý komplexní název pro slitiny hliníku. Takže asp budete

chytřejší. A musim teda ,ale souhlasit že v proudku se používají ocelové karabiny!! Ten komentář byl k fotografiím a

pokud je to zrovna od Vás tak se omlouvám. Zaměstnavatel Vás přeškoluje? Pokud ten zaměstnavatel je Proudko, tak

máme asi stejné školení.. a kněmu: no comment. Já mám taky řidičák na motorku, ale asi bych se naní teď zabil a

„řidičák“ od MŠMT.. školení tipu zaplať-dpstaneš.. ale bohužel tak to v tomto státě funguje.. jo a mám taky

akreditaci pro provoz lanových center, kterou mám z nutnosti úředních šimlů. Máte pravdu, rádce z lidu, ale někteří

Z těch lidí kontrolují bezpečnost při výškových pracech a zajištění těchto akcí, sou záchranáři s „akreditací“ pro

lanové techniky(tam mě konečně něco nového naučil) nebo jak se to ted menuje a ti lidé dělají svou práci s hrdostí,

protože ví co dělají a zachraňují životy. A reknu Vám není nad to když vám pak někdo poděkuje.. zato co jste udělal.

Ano přesně takový sou někteří rádcové z lidu.

kuba

A slitina je materiál tvořený slitím několika druhů materiálu za účelem zlepšení jeho vlastností. Ste asi musel zrovna chybět ve škole..

kuba

A jestli se můžu ještě zeptat tu 3letou praxi jste měl kde? a vysvětlit pojem „senior instrunktora“.. jestli to z vás dělá ta tříletá praxe… v tom případě zjišťuj že už su hodně starý…

Climber

„senior instruktor“ 😀 Tak to já už jsem asi „stařec instruktor“. Pár let už se tomuto oboru věnuji a z vlastní zkušenosti můžu říct, že bezpečnosti není nikdy dost. Pane Martine, Ono nejde jen o náraz hlavou do nebezpečné části či konstrukce překážky. Podle mě jde hlavně o ochranu před padajícími předměty (mobil, karabina, uvolněný mat.). Přece nejste celou dobu jen nahoře na aktivitě, ale i dole pod ní a tam už to nebezpečí hrozí. Možná se smějete, ale umělý čtvrtkilový chyt z 10m vám nemálo poraní hlavu. Proto klientům před programem nasadím helmy, které musí mít na hlavách až do konce. Co se týče lanových center PROUD, nejsem moc spokojený. Moje kamarádka u vás pracovala a údajně byla dosti stroze zaškolená. Kdyby musela v případě nějakého problému ve výšce zasáhnout, nevěděla by jak. Proto také odešla. Sám jsem ještě nikoho neslyšel chválit vaše centra, právě naopak.

Kuba

Pane Martine, ohledně použití přileb „jen“ když hrozi náraz hlavou… Pokud teda máte tu Vaši akreditaci MŠMT, tak by jste měl znát pojem OPP, jedná se o Ochranné Pracovní Prostředky a měl by to být pojem Vám vlastní. Musel sem se pro jistotu podívat do norem a na zákony a abych to tak nějak zhrnul: jakákoli osoba pohybující se ve výšce nad jeden metr nad úrovní země, musí být vybaveno přilbou s atestem pro pohyb ve výškách(pro lanová centra a lezecké věže norma CE EN 12492, a mezinárodní norma UIAA 106). Takže máte ze zákona docela problém…

Pavla

Milý Kubo…nepleťte si pojem norma a zákon…Pokud vím, tak normy nejsou závazné, uvádějí pouze doporučení…Nikde ovšem napsané není, že to dělat musíme…Narozdíl tomu zákon závazný je a musíme se podle něj řídit… Takže pokud máme ze zákona problém, tak mi prosím Vás uveďte zákon, který se v ČR zabývá provozem lanových center…
Děkuji Pavla

kuba

„Technické normy jsou ve smyslu obecné definice dokumentované dohody, obsahující technické specifikace nebo jiná určující kriteria používaná jako pravidla, směrnice, pokyny nebo definice charakteristik k zajištění toho, že materiály, výrobky, postupy a služby vyhovují danému účelu a jsou bezpečné.“

žel nevím teda jestli je toto norma nebo je to v zákoně, budu muset poprouzdat ministerstvo vnitra, ale patří to pod: Vybavení pro práce a pohyb ve výšce a nad volnou hloubkou.. minimální osobní vybavení lezce věcnými prostředky pro práci a pohyb ve výšce a nad volnou hloubkou.. Ochranná přilba určená pro lezeckou činnost..

dady

Dobrý den, docela ráda bych reagovala na váš spor ohledně přileb a myslím že jsou velmi důležité!! Jak tady říká Climber, tak by, kromě lezce, měli ochránit i jističe a lidi, kteří se z jiných důvodů pohybují kolem překážek. Ale rozhodně jsou důležité i u jakýchkoliv jednoduchých překážek jako je třeba kříž, pane Martine, takže odpověď na Vaši otázku „Myslite si ze treba na lanovem krizi je opravdu potreba???“ je ANO! Jistě, souhlasím s tím, že když budete přímo na té překážce, tak žádný úraz do hlavy asi nehrozí, ale nějak se na ten kříž musíte dostat že? Takže kdyz lezete po žebříku, a sveze se vám noha a vy spadnete a udeříte se do hlavy o žebřík nebo sloup, tak vám nehrozí nebezpečí?! Myslím že v tomto mi dáte za pravdu..

pavla

Tak pokud by se nekdo bouchl do hlavy při lezení na sloup, tak ho lezecká přilba stejně neochrání, protože ta je především konstruována pro náraz shora…takže například padající kamení nebo v případě lanového centra jakýkoliv předmět padající dolů z překážky… Tomu lze předejít velmi jednoduše a to upozorněním klienta na to aby si vytáhl z kapes všechny věci…nahoře je stejně potřebovat nebude…

Pavla

Nevím, proč se to tady takhle sálodlouze rozebírá a podrývá se bezpečnost lanových center… Pokud má někdo pocit, že jsme jenom banda neodborných instruktorů, tak je to jeho názor, ale musím Vás ujistit, že tomu tak není…neděláme to jen pro výdělek, ale hlavně pro to, že nás to baví a snažíme se, aby si lidé od nás odnesli nezapomenutelné zážitky…To, že propagujeme „bezpečnost na prvním místě“ není jen prázdná věta, ale je tomu skutečně tak!!! No a pokud má k tomu přece jenom někdo nějaké výhrady, tak Vás nikdo do lanového centra nenutí chodit…

kuba

A jak řeknete tak bude.. už vidím jak všichni vydělají všechno z kapes.. nebo děláte každému osobní kontrolu? to je tak jediné co by pomohlo.. a padající bota? to jim řeknete at se zujou?přilba má pro náraz shora předepsané parametry a je na toto konstruována, ale taky má předepsané parametry na boční a předozadní zatížení.. takže při nárazu z boku nebo zepředu se Vám opravdu nerozsype na prach a spolehlivě Vás ochraní, ale to byste zjistila pokud kdyby jste přilbu používala… a mozna by jen pomohlo si přilbu vzít do ruky a zjistíte že obepíná celou horní hemisféru Vaší hlavy a chrání vás nejen sezhora ale i kolem dokola…

..

myslim ze mnohem jednodussi je predejit urazu tak, ze cloveku narazite helmu na hlavu.. ale kdyz myslite ze je lepsi ho pouze upozornit na to ze sezhora muze neco spadnout, jak myslite.. a nebojte se, lanova centra tohoto typu nemam v planu navstevovat, jdu tam kde vim, ze je o moji bezpecnost postarano..

kuba

Bezpečnost lanových center? Problém je v tom, že některé z těch lanových center „bezpečnost na prvním místě“ by si měli uvědomit, že pokud tohoto užívají, tak by měli proto i něco udělat a tu bezpečnost zajistit. Nenutí? Kdyby lidé věděli aspoň základní věci o bezpečnosti tak by nechodili.. jenže oni o tom neví a berou „bezpečnost na prvním místě“ za neomylnou pravdu pravd. Sám pracuji v lanovém centru a rozhodně ne jen na pozici instruktora… A opět připomínám, že nemluvím o všech centrech a že ve všech centrech je všechno špatně ale stačí jen drobnost tam drobnost tam.. Vím o centrech, která sou naprosto bezpečná skvěle postavena a sou tam skvělí lidé které je to baví a rozumí tomu co dělají a není to jen jedno centrum, ale bohužel to taky nejsou všechny!! Možná by jste se měli zamyslet nad tím co děláte a jak to děláte(kde děláte) popřemýšlet proč je to či ono uděláno tak či onak a jestli něco není špatně. Todle není podrývání jen zveřejnění faktů, nad kterými byste se měli zamyslet, popřemýšlet a ne je považovat za urážku!

Pavla

Děkuji za poučení, ale vzhledem k tomu, že jsem lezec a na skalách přilbu používám tak vím moc dobře kde mi tu hlavu chrání a kde ne…
Takže podle Vás by se měla přilba používat i na lezeckých stěnách..? Tam se taky lezec pohybuje 1,5 nad zemí… a co kdyby se náhodou lezci zula lezečka a spadla by jističovi na hlavu…

Kuba

Takže mi tvrdíte, že přilba vám ochrání jen vrchol klenby lebeční? a čelo ,částečně spánky a týl ne? to ste se asi spletla a koupila si jarmulku.. na stěnách? na stěnách samozřejmě!! víte tam takové to oné po čem leze te jsou chyty a ty jsou přišroubované, takže kdykoli můžou spadnout.. a nezlobte se na mě to už je o otřes mozku.. lezečka? to je minimální šance, ale třeba expreska? juhůů hurá dolů a jistič přestal být jističem.. a vy pak padáte a padáte a jedete spolu na výlet do nemocnice.. ano přesně kvůli tomu se ty přilby používají a dokonce je to jak jste sama říkala ochrana před padajícími věcmi (těleso padá většinou dolů.. )

Martin

Vidim, ze diskuse se rozebehla pokusim se odpovedet na vsechny dotazy vznesene k me osobe, potazmo me se tykajici.

Ad prilby.
Jak jsem jiz uvedl, pouzivame je na vsech prekazkach kde jsou opravdu potreba. Neplette si prosim normy a zakony. Pro provoz LC nejsou v CR stanoveny zadne zakonne podminky cili problem ze zakona opravdu nemame. (je to bohuzel dano tim ze nase legislativa pojem lanove centrum nezna) Dale co napriklad hygienicke aspekty pouziti erarnich helem?? Dokaze mi na to nekdo z vas rozumne odpovedet?
Co se tyce padajicich predmetu, tak ANO vsechny veci si klienti vyndavaji z kapes a z nasich prekazek opravdu NIC nepada, jelikoz prochazeji pravidelnymi revizemi. A k padajici obuvi se nevyjadruji. Tolik k helmam, podstatne jiz bylo receno vyse. Jeste dodam, videl jste snad pouzivani helem na umelych lezeckych stenach?

Ad „Senior instruktor“
Je to ma pracovni pozice v organizaci a toto je jeji oficialni nazev. Znamena to ze si mne muj zamestnavatel zrejme ceni, jelikoz jiz o teto praci „neco“ vim a mam bohate zkusenosti. Uvedl jsem to proto, aby zde diskutujici nemeli pocit, ze se bavi s clovekem, ktery sve praci nerozumi dostatecne. Pokud se to nekoho dotklo, omlouvam se. Rozhodne to neni pozice za odpracovane hodiny, ale za zkusenosti a kvalitu vedeni programu.

Ad skoleni a preskolovani
Zasadne odmitam veskera zde vyrcena tvrzeni o jakemsi stylu zaplat a dostanes ci nedostatecne informovanosti. Muj skolici kurz trval tri vikendy, soucasti byla taktez zachrana z vysky a jeji nacvik. Pokud zminovana pani/slecna odesla diky tomu, ze nevedela co ma delat, tak se nabizi nekolik moznosti. 1.Vse si vymyslela 2. vse naucene jiz zapomnela 3. byla takovy ignorant, ze se to ani poradne nenaucila a byla vyhozena od skoleni (byl jsem svedkem podobne situace take u nas v Ov)
Pokud mate nekdo z vas pocit, ze svou praci nezvladame, muzete nas klidne prijit do Ostravskeho lanoveho centra „prozkouset“, ja si to klidne vezmu na triko pokud nekoho z vas budu sundavat z prekazky. Mate me cestne slovo ze do 10 minut jste naprosto bezpecne dole 😉

Ad slitinka
Zde uz slovickarime, jen bych chtel rad upozornit na to, ze technicky pojem slitinka neexistuje. Pouze SLITINA, takze vzdelani si opravdu doplnovat nemusim, dekuji.

Dale bych rad jeste rekl nekolik vet, ktere se do probihajici diskuze dle meho nazoru velmi hodi. O nasi kompetentnosti ci nekompetentnosti se muzete presvedcit sami, velmi radi vam predvedeme ukazku nasich schopnosti. Delame svou praci velmi radi, bavi nas, nedelame to jen pro penize a rozhodne to neni o tom, ze pouze vime, jak se sroubuje karable ci jak se jisti osmou. Vsichni moc dobre vime, co mame delat v jakekoliv situaci. Dale, jestlize se ani jeden z vas osobne nezucastnil jakehokoliv programu, ci skoleni instruktru v LC Proud, nemate VUBEC moralni pravo nas pomlouvat a urazet!! Tyto vety o „radoby instruktorech“ se mne osobne velmi dotykaji. Velmi rad bych vedel, jak jsou na tom napriklad instkuktori v lanovem parku Tarzania v Beskydech, stacilo mi, kdyz nam slecna tvrdila ze cituji: „jistici karabina udajne unese az 200 Kg“…
Dale by mne velmi zajimalo, pane KUBO, v jakemze lanovem centru pracujete Vy. Cela Vase retorika mi totiz velmi velmi pripomina snahu o zdiskreditovani konkurence.. Nedokazete se snad prosadit kvalitou, kdyz tomu tedy tak rozumite? Vyvratite me tvrzeni? Velmi rad Vase centrum navstivim (tedy pokud to neni na druhem konci CR) a rad porovnam schopnosti Vasich lidi, popripade rad s Vami osobne pohovorim.
Doufam ze jsem odpovedel na vse, preji hezky vecer 🙂

Climber

Pane Martine, nebudu se s Vámi hádat o normách a zákonech…Můžete mít skvěle proškolené lidi, pravidelné revize centra a i přesevše se může něco stát. Zažil jsem situaci, kdy spadla tandemová kladka s 15m na zem a 1m od dopadu stálo 9leté dítě. Kladka vypadla člověku, který 20 let leze po horách a projel nespočetně outdoorových center po celém světě. Může se stát…V žádném případě se Vás nechci dotknout a ani si nemyslím, že svou práci nezvládáte. Jen nesouhlasím s Vaším výrokem: „Myslíte si že třeba na lanovém kříži je helma opravdu potřeba???“ Co se týče hygienických aspektů použití erárních helem? Co vám mám na to říct? Když jdete do restaurace, taky dostanete použitý příbor…Ovšem předem umytý:)

Martin

ted to vypada ze jsem tu neustale:))

Znovu jsem si prochazel fotky v calnku a musim konstatovat ze to z PROUDU nebude, je tam totiz par veci ktere porusuji nase vnitrni predpisy (napriklad vice lidi na prekazce)

Jinak k padu kladky nemam co dodavat, myslite si ze by helma pomohla? A jak zabranite tomu aby padajici predmet nezasahl zada ramena atd? Od toho je na miste VZDY instruktor ktery dba na to, aby pod lezce nikdo nechodil a klienty na to upozorni. Tato argumentace padajicimi predmety neni uplne na miste. Ale mate pravdu stat se muze ledasco a to kdekoliv ne jen v tech „nebezpecnych lanacich PROUD“ na to nezapominejte. Zajimalo by mne jak budete umyvat 100 helem, nebo tao tak provadite? Muzete nam poradit a zvysit tak bezpecnost.

Climbing-expert

Opravdu se tu ted bavím čtením teto diskuze…
již na začátku jsem řekl že 10 lidí má 10 různých názoru..
Pane Martin z Ostravy jsem rad že si Vas vaš zaměstnavatel váži natolik že Vám dal takovou funkci ale vidíte sam že i jak jste řek rádci z řad lidu vidí že na fotkach je par detailu nad kterýma by se dalo zamyslet…
Mě osobně se dotklo to že asi své práci nerozumím ( ja jsem na Vás nezaútočil) !!!
Kritizovat umí každý to je pravda,ale kritiku neberte jako nic špatneho, kritika pomahá zlepšovat a zdokonalovat …
proto se dělá i zpětná vazba aby lektor zjistil co a jak a a hlavně co zdokonalit!!!! Nemá cenu tady polemizovat a slovíčkařit a pomlouvat lanová centra (každý sám svým strůjcem štěstí) . Mate pravdu že z hlediska legislativy pojem lanové centrum neexistuje. U Vás ještě nikdy nebyla kontrola, pokud byla tak co to bylo za orgán, hm?? Prace v Lanovém centru není jen práce pro výdělek je to opravdu něco ca musí bavit a co se musí dělat s plným vědomím a odpovědnosti. (snad nikdo z Vás nechce po zbytek života přemýšlet nad tím že pří programu který zrovna uvádíte Vy se někdo zranil a nebo nedejbože zemřel) Ano ve všech lanových centrech je par odborníku, to jsou ti co mají dlouholetou praxi, nemyslím že po par kurzech z někoho bude odborník a že bude vědět jak se ve všech situacích zachovat…. Poprosím Vás všechny jen o jedno už žádné zmiňování a pomlouvaní jednoho či druhého lanového centra opravdu tím nic nevyřešíte.
Myslím že všichni mají svou hlavu a nechtějí aby se někomu něco stalo.
ještě dodatek pro Martina tím mi chceš jako říct že Proud má v ČR konkurenci a že by snad nějaká konkurenční firma chtěla přetáhnout Vaše klienty??? To si opravdu nemyslím!!
Přeji Všem hodně úspěchu a hodně spokojených klientu. Climbing-expert

Martin

Panove ted trochu odbocim od puvodniho smeru debaty.
Uvedomte si prosim laskave kdo v teto diskuzi poprve vyslovil nase jmeno, utocil a sva tvrzeni nepodeprel zadnymi fakty. Kdyz potom ja uvedu jeden jediny priklad z „konkurencniho“ prostredi, nota bene pravdivy, tak se dopoustim pomluv? To snad doufam nemyslite vazne.

4 Climibg expert: Stale jste mi neodpovedel jake mate zkusenosti ci praxu v „oboru“, popripade z jakeho lanoveho parku jste. Ja se vym predstavil, myslim ze pro korektni uroven debaty by to bylo prinosem.

kuba

Máte pravdu pane martine, omlouvám se že tak útočím právě na proud, ono to může být jakékoli centrum a bohužel sem mluvil jen o proudku. A taky vam veřím ze zrovna Vy byste mě dokázal vyprostit, ale mozna nekdo jiny? od nas ci od vas? dokážou všichni minimálně to co vi? Taky se omlouvám za tu slitinku ale slangova deformace, ale taky musite uznat ze z duralu karabiny nejsou =). Hygienicke aspekty přilby? radši teda budu olezly než aby nade mnou bylo nekoli metru hliny.. Jasne jakykoli predmět může zasáhnout cokoliv, je pravda že záda jsou kriticka ale vzhledem k tomu že sou po spádnici tak šance je velmi malá. A při pádu přžedmětu na ramena, vám nezpůsobí otřes mozku, subdurální krvácení či cokoliv jiného… Radši teda hygieno zavři oči než pane doktore vy pitvate… Ještě jednou se omlouvám za veřejné napádání a dělání špatné reklamy.. nebo ja kto mám nazvat. A propo karabina opravdu vydrží 200kg.. =D takže to bych asi až tak neřešil a rozhodně nikoho přebírat nemám v úmyslu jen upozorňuju na nedostatky lanových center v české republice. Všech center a aby si lidé dali pozor.

Climber

Jak už jsem říkal…může se stát. A může se to stát i Vám. Sice působíte jako neomylný člověk :), ale přiznejme si jsme jen lidi. Co se týče helem, tak nevidím problém v tom na konci dne naběhnout do skladu a otřít vnitřky helem jarovou vodou. Nepracujete přeci sám. 5 lidí to má za 15 minut hotové. Mohu Vám snad být ještě s něčím nápomocen? 🙂 Jsem šťastný, že svou radou zvýším bezpečnost ve Vašem centru. Můžete teď radostně rozdávat helmy klientům a hygienické aspekty půjčování erárních helem Vás nemusí nadále trápit:)
S pozdravem Tomáš

Martin

Panove zacinam dostavat pocit ze zde vystupuje jeden a tentyz clovek pod vice prezdivkami. Pan Kuba mi stale neodpovedel.. Rad bych vedel s kym mam tu cest. Myslim ze tusim odud (z Beskyd??) vitr vane, pokud tak nechcete ucinit nema pro me smysl dale zde diskutovat.

Ad zachrana: Vzhledem k tomu ze to je soucasti preskoleni tak to zvladnou vsichni mi kolegove 10 minut je limit, kdo to nezvalada ten se s nami louci. Tot vse z me strany k nasim schopnostem dale se opet vyjadrovat nebudu.

Ad vyrok s karabinou. Zminoval jsem jej kvuli tomu, ze toto hovori o urovni dane „instruktorky“ za vse. Statika lano take vydrzi 200 Kg ze? To, ze to podle konstrukce jsou jednotky tun je jaksi jedno…

Preji Vam co nejmene neprijemnosti.. Modri uz vedi 😉

Climbing-expert

Ja jsem nebyl ten kdo poprve vyslovil vaše jméno … ja napsal cituji ……… lanová centra Proud a bezpečnost bych v životě nedal do jedné vety … tohle větou jsem neurazil žádnou konkretní osobu … na rozdíl od Vás milí pane Martin a konkretizováním jsem se chtěl vyhnout tomu co tu nastalo … pomluvám a předháněním se kdo co najde a napíše proto nebudu konkretizovat…
Má praxe je taková že jsem rádce z řad lidu a dané věci opravdu nerozumím…
V brzké době se určitě uvidíme a představím se ti.
Hodně úspěchu Climbing-expert

kuba

To je dost silena predstava kazdy vecer umyvat prilby, ale proti gustu.. Chtel bych se pana martina zeptat jestli v ostrave nepouzivaji ani sedaky.. z hygienickych duvodu.. na spoceném těle.. nebo je po každém klientovi perou.. myslím že ta přilba je minimum.. Fotky určitě nejsou z proudka, ale opravdu nemám tucha odkud. Podle způsobu navazování lan na stromy bych řekl že je to nějaké „mobilní“ ale bohužel fotky nejdou zvětšit..

Kuba

A jeste kdyz uz sme teda u vas a vasi bezpecnosti. Přímo na vašich ostravských stránkách. Třetí fotografie – Big Swing. Myslíte si, že při bigswingu nehrozí žadný úraz? že nemůžete při pádu potkat plošinku nebo něco jiného? Při pádu na Vás působí přetížení několika G, ale nehrozí úraz hlavy… Ted se opet omlouvám, ale vzhledem k tomu že je to přímo na vašich stránkách.. má úcta…

Martin

Ne nemuze se vam nic stat, od toho tam sem s Vami nahore abych Vam asistoval a vse bylo bezpecne. A pokud byste to chtel skakat s prilbou tak mam pocit ze by byla v tomto pripade skutecne na obtiz. (Jen na okraj, ja to skacu hlavou dolu takze opravdu vim o cem mluvim)

Ocekavam ze se konecne dozvim z kterehoze super bezpecneho lanoveho parku jste. V opacnem pripade koncim debatu.

Co se tyce sedaku tak ty nepouzivame, jak je mozno z fotek videt. Klienti dostanou z bezpecnostnich duvodu celotelove uvazky a nikdy ne na hole telo z hygienickych duvodu.

Pro pana clibing expert: Tesim se na osobni setkani doufam ze to bude pro mne prinosem a dozvim se neco uzitecneho. O utoceni na nasi organizaci jsem jiz psal vyse a byl jste to vy kdo sve vyroky jako prvni nepodlozil fakty. Opakuji ze jsem uvedl pouze jediny priklad odjinud, otazkou je PROC asi se Vas to tak dotyka… Jinak plati to same co u pana KUBY.

Climbing-expert

To jsi opravdu velkej Frajer že to skačeš hlavou dolu…o ukončení debaty si mluvil už před tím..
Podívej pokud se tě dotklo to že bezpečnost a proud bych nedal do jedné věty …omlouvam se ti, je to muj osobní nazor.Nepodložil jsem se vyroky z jednoho prostého duvodu: jsk jsem ti psal chtel jsem se vyhnout tomu co tu nastalo.. až budeš trošku starší a chytřejší tak na to přijdeš uvidíš (na žadnou konkretní chybu nebudu upozornovat ostatní čtenaře) abych Vám nahodou neodradil klienty.. to se přece neděla… Proč jsi se nevyadřil ktomu co jsem ti napsal o kritice a zdokonalovaní,hm?? Naše setkaní pro tebe muže byt přinosem nebo taky …
Dotýka se me jedině to že jsi chtel začít kopat kolem sebe a tahle debata by napadla všechna lanova centra a jiné organizace v ČR. Ušetřím ti tvoje psaní „končim“ tohle je můj poslední članek.
Bohužel ti opravdu nemohu zdělit co já dělam!!!
Přeji tobě i všem ostatním at se daří s pozdravem Climbing-expert

bobo

ako male deti 🙂 …ja len k tym prilbam, nechapem ako moze niekto obhajovat nenosenie prilieb pri takychto aktivitach!!! preco su prilby povinne na biku? na lyziach? (v uvedomelych statoch), preco su povinne pasy v aute? preco vobec niekto vymysla bezpecnostne zasady??? no lebo „jeden nikdy nevie“…no a vase osobne spory necham bez komentara 🙂

dady

bobo, tak to je sqela poznamka, jen me mrzi, ze me to nenapadlo driv 🙂

kuba

Ano presne pane/pani Bobo. Děkuju za komentáře ze slovenska=). Tak ja ksem už říkal: Vaše dítě by jste na kolo bez přilby nepustili!!! Měli jste v autě někdy havárku? A jestli ne stejně se asi připoutáte(já vím pane Martine ty pásy jsou nehygienické, přeci jenom většinou neřídíte auto jen Vy…) A k sedákům, už sme zas u slovíčkaření, „kopání“… Omlouvám se, měl sem samozřejmě na mysly zachycovací postroj celotělový(ale stejně mě udivuje že je teda používáte, jelikož taky patří do OPP) a ještě ste se furt nevyjádřil k „hygieně“ „celotěláků“ jestli je po každém použití perete?nebo jak to děláte..

kuba

A omlouvám se, ale pracovní místo neudám. Vás sem nežádal o to, abyste zveřejnil své pracoviště a zaměstnavatele. Ale jak už sem říkal, první část mé „praxe“ v lanových centrech proběhla právě v proudku a proto vím o čem mluvím! Bohužel nemůžu porovnat ostatní centra po republice, jelikož jsem tam nebyl, ale možná by se někdo našel kdo by to komentoval a prosil bych už ne jmenovitě. Jen lanová centra v ČR. Teď už se z toho stává napádání jeden druhého, ale jestli máte někdo v plánu pokračovat, tak vězte, že toho mám ještě dost.. A hlavně první kdo zmínil lanová centra proud byl Radek Hanuš. a komentáře sou od toho aby se komentovalo. Takže vzhůru do dalšího slovíčkaření, přesvědčování, že jakékoli bezpečnostní vybavení je zcela zbytečné.. třeba se zachvili dočkáme toho, že hasiči budou hasit v plavkách..

Joe

Koukám že diskuse tu tepe;-) Jen si dovolím vrhnout další kacířský názor: Celé dětství jsem jezdil na kole bez helmy, vozit jsem ji začal až v 16 a jen na závody, kde byla povinná. Na lezení si rozhoduji sám, kdy si helmu vezmu a kdy ne, na snowboard a na vodu zrovna tak, na kajak samozřejmě, na jezero na otevřence né. Jak já jsem to mohl přežít? Žádný zákon nemůže nahradit zdravý rozum, a rozhodně nechci, aby mi někdo zákonem diktoval, že mám nosit helmu a UV brýle třeba na běžky nebo na venčení psa. Teď se tomu možná smějete, ale před padesáti lety bychom se smáli tomu, kdo by chtěl vozit helmu na kole. Začne to povinnou helmou, bude to pokračovat povinnejma brýlema, rukavicema, botama, úvazkama, na každý hnutí se z baráku. Je to ochrana lidí před vlastní blbostí, a kde je státní buzerace a dril, tam umírá rozum (což je ostatně pravý účel podobných zákonů, ovládnout rozhodování občana, nic jiného v tom nehledejme). V žádném případě nejsem proti používání helmy, a dnes snad nikoho nenapadne smát se někomu s helmou na kole, ale zcela rozhodně jsem proti tomu, aby ochranné prvky byly povinné. Žádný státní ouřada neví líp než já, jestli si dnes na výletě bude helma jen na obtíž, nebo zda je jistější si ji vzít. Dost na tom, že mi stát přikazuje použití pásů i když chci třeba jen přeparkovat auto. Chci si brát helmu, brýle nebo používat pásy proto, že to považuji za správné, ne proto, že mi to přikazuje zákon.

bobo

joe, suhlasim….ale oni v tom centru za tych ludi zodpovedaju, tam pouzitie ochrannych pomocok nie je na slobodnom rozhodnuti klientov ako ked idu napr. na bike….v tomto by som videl rozdiel 🙂

kuba

Jak ste uvedl Joe na závodech je to povinné, jelikož za bezpečnost odpovídá organizátor a bez přilby Vás nepustí.. A o zdravem rozumu… kdyby ho v … měli tak by používaly přilby po celou dobu programu. Jezdil sem závodně na kole a na treninku sem měl přilbu málokdy spíš jen na biku,ale na závodech nutnost.. tady nejde o Vás, ale hlavně o lidi kolem, kteří Vám vjedou do cesty atp. a takovych padu sem zazil nespocet.. proste kvuli idiotovy kery se na tem trepal… To samé v lanovém centru, nejste tam sám, ale je tam spousta lidi okolo.. a pripominky tipu pravidelne to kontrolujem.. i Concord se pravidelně kontroloval, ale stejně to prehlídli…

Joe

Fakt? Všecky závody, ve všem, co jsem kdy dělal, vždy se podepisuje v přihlášce účast na vlastní nebezpečí. Když se komukoliv cokoliv stane v LC, pochybuji, že provozovatel přijde s nějakým odškodněním, spíš se bude kroutit jak had a soudit, jak udělal co mohl a že žádnou odpovědnost nenese. Aspoň by bylo fér říct: „Tak podívejte se, za nic tady neodpovídáme, podívejte se sami jak je to postavený, jak se tu jistí a jestli tomu nevěříte, tak tam nelezte. Tady si můžete půjčit helmy a úvazky, splňujou normu, staráme se o ně a měníme je dle návodu výrobce.“ Možná by to pár zájemců o laciné vystříkání adrenalínu odradilo, ale nebudilo by to falešné zdání bezpečí.

kuba

to bylo hezke joe =) je fakt ze se podepisuje odpovedlnost na vse co clovek muze udelat.. ale stejně ty helmi musí mít. Jenže pak když se něco stane de pořadatel napadnout… byl sem toho svedkem je teda fakt ze z toho bylo jen papirovani a nakonec to stejne zkoncilo tim ze si to zavinil dotycny sam.. ale chodit par mesicu keslyšení atp. … nic moc.. Přesně tak, možná by to mohli v těch lanových centrech tak udělat.. a ještě podepsat zodpovědnost takže by byly přilby vyřešené.. ale pokud to lanové centrum neudělá, nenabídne ochranné pomůcky a nevyžaduje jejich nošení, pak by případné soudní následky padly na lanové centrum.. ale hlavě „bezpečnost na prvním místě“…

Kuba Turek

Takhle to v ostravském lanovém centru vypadá v reálu s přilbami. Někdy si je někdo vezme, někdy ne: http://www.horydoly.cz/foto/ostrava_lanovypark

kuba

Hezké fotky=) tak pane martine, jak se Vám to líbí? co třeba na laně pojistka proti rozvázání uzlu.. absolutně neporovnané uzly.. jen jedna karabina spojující celotělový zachycovací postroj a lano? a ty prekážky kde je víc účastníků? to sou zrovna ty kde je to potřebaa? Bezpečnost na prvním místě? todle spíš začíná být výsměch. Žel se smějem my… Pokud máte v plánu ještě stále mystifikovat lidi s motem bezpečnost na prvním místě, tak se nad sebou hodně rychle zamyslete… Má úcta!!!

honza

Kubo, Kubo tysi ale ****!!!!!!!! (* pozn. cenzurováno redakcí. Varování. Kdo bude používat hrubé vulgarismy, tomu bude znemožněno přispívat do komentářů! Redakce Světa outdooru)

kuba

ale copak copak? zas nekdo z proudka? =) njn když už teda ty přilby odmítáte, sem myslel, že dáváte bacha aspoň na ten zbytek.. ale one ne.. co uz.. ale jestli se zmůžeš jen natoto.. mrazí mě že mezi lidmi se pohybují i tacoví s těžkou oligofrenií…

petr

Myslel sem ze lanove aktivity od outdoorových ,horolezectvi az po lanove centra jsou adrenalinove sporty,tedy trosku nebezpeci nebo jinak řeceno adrenalinu se da ocekavat.kdo se boji nesmi na lana:-)))

Lucka

„Milý“ Kubo, měl by ses radši zamyslet sám nad sebou!!
Kdyby ses podíval na ty fotky pořádně, tak si všimneš jak pojišťovacích uzlů, tak i toho, že kde je přileb opravdu potřeba, tam je klienti mají! V Ostravě fungujeme 5. rokem a nikdy se žádnému klientovi úraz na vysokých překážkách nestal!! Děláme svou práci dobře a za tím si stojím!!
Možná by ses mohl přijít podívat, jak to u nás funguje a pak pomlouvat! Sbohem!

Eduard Hrabalík

Vidím, že emoce fungují a jako představitel LC PROUD nebudu ani reagovat na některé nesmysly. Jen pro vysvětlení:
1. Záleží pouze na každém provozovateli LC (i v PROUDU), zda bude nebo nebude používat přilby. Není to pro provozovatele závazná věc (u nás ani ve světě) a každý nese za své konání odpovědnost. Přilby v LC mají své + i – a věřte, že diskuze o jejich používání je u nás několikrát do roka.
2. V našich centrech bylo přes 160.000 lidí a neřešili jsme závažný úraz (ano měli jsme např. odřeniny, naraženiny, natažené vazy). I když se to zdá pro někoho jako fráze, tak bezpečnost je opravdu naší prioritou.
3. Školení: ne každý projde naším školením. Viděl jsem lidi, kteří umí lézt po lanech jako opice, znají materiál 3x lépe než my, ale když je postavíte před lidi, tak neumí pracovat s lidmi. Snažíme se s instruktory pracovat, ale taky nemůžu dát ruku do ohně za to, že někdo udělá chybu.
4. Konkurence: v roce 2000 jsme tady byli raritou a dnes je v ČR přes 40 LC. Je to dynamicky se rozvíjející oblast, které pomůže diskuze o bezpečnosti. Diskuze nikoli výkřiky do tmy a urážky. Každý úraz je rizikem pro nás pro všechny provozovatele.

kuba
kuba

Pane Hrabalíku, tadle debata zacala původně hlavně kvuli prilbam a ty vykrky a urazky to uz bylo jen vyvoláno jedním pánem z ostravy, který má kolem sebe(včetně jeho samého) nejlepší lidi… no to je fuk.. s instruktory to je pravda sou super komunikativni lidi, ale kteri by pravdepodobne nekoho zabili a pak lidi kterí vědí co maj delat ale prace s lidma.. todle znám z vlastní zkušenosti, je málo lidí kteří umí oboje a pak se nedivte, že pokud mi někdo řekne, že jejich lidi jsou VŠICHNI 100% užásní a skvělý tak mě to vážně pobaví.. A děkuji Vám za Váš komentář. Myslím, že tohle byl první přínos pro tuto debatu ze strany Proudka, „nekope“ kolem sebe a dost toho vysvětluje..

Marek Šafařík

1.) Chcete vědět, kde se nachází vzorové a bezpečné lanové centrum? Já taky … Zatím jsem se to ze zdejších odborných příspěvků nedozvěděl. KUBO a EXPERTE, kde si máme my z LC PROUD brát inspiraci pro zkvalitnění naší práce? 2.) Možná bychom mohli spolehnout na neviditelnou ruku trhu a říct si, že nejvetší expert je ten, ke komu jezdí ostatní pro informace a školí se u něj. Ke komu tedy jezdí zástupci ostatních lanových center (Tarzanie Frenštát, Gibon Park Rožnov, Adrenalin Park Jeseník, Monkey Park Špindl, Lanové centrum CVAK Zlín, Lanový park Modřany, LC DDM hl. m. Prahy atd.), profesionálních outdoorových firem (Outward Bound ČR, Outward Bound SK, Outdoor Management Training, Alpinautic, Outdoor & Training, Odyssey, …) nebo neziskovek (Junák, Zálesák, YMCA, Hnutí GO!, …)? Že by k Projectu Outdoor – provozovateli LC PROUD? 3.) Který to odborník se s námi chce bavit o bezpečnosti? To musí být jistě někdo, kdo už nějaké to lanové centrum postavil a provozoval. Nebo někdo, kdo má několikaleté zkušenosti z oblasti lanových aktivit nebo horolezecké metodiky. Ale žádného Romana Neubauera, Milana Michnu, Honzu Houšku ani nikoho podobného jsem pod těmi komentáři neviděl podepsaného. S kým tedy mám diskutovat o bezpečnosti? S anonymem beze jména a bez emailu? KUBO, EXPERTE, vystupte z anonymity a pojďte se bavit o bezpečnosti na úrovni …

kuba

Anonymita ubírá na úrovni? Žel Ván své jméno sdělit nemůžu, jsou v tom vyšší zájmy. Neříkám že naše centrum je to nejskvělejší(takové je v Ostravě jak jsem se dověděl). Inspiraci by jste si mohli vzít z toho co se tu píše. Proto to tu i píšu. Školitel Project Outdoor? Instruktor lanových center a tak podobně? docela se bavím, promiňte já chcu něco vědět a ne jen mít papíry a akreditaci MŠMT. Na školení jezdím do německa, teda sem byl.. Jelikož nikde v ČR nic podobného na úrovni neseženete.. a žel v zahraničí bez toho nebude fungovat..

Marek Šafařík

Metou naší kvality není MŠMT, ale naši klienti. sto tisíc návštěvníků našich lanových center do nich nepřišlo kvůli akreditaci – nemají o ní ani páru. Co se týká školení – kdo chce papír, může jet ke konkurenci, která mu ten papír dá dokonce o polovinu levněji než my. Dál už diskuze nemá moc smysl, protože vaše znalosti naší metodiky nebo obsahu školení nejsou viditelně dostatečné. Každopádně přejeme mnoho bezpečných programů ve vašem LC. A jakmile to vyšší zájmy dovolí, rádi se dozvíme, kam se můžeme přijet inspirovat nebo vyškolit.

Eduard Hrabalík

Nevím Kubo, zda jste byl nebo nebyl na našem školení a popřípadě kdy? Musím říct, že si za ním stojím a každý rok něco zlepšujeme. Jen pro úplnost: školení trvá 3,5 dne a po jeho skončení taky neříkáme, že daný člověk je hotový instruktor. V našich centrech jde po školení na náslechy a musí odvést určitý počet hodin, aby dostal licenci. Každé centrum si to řeší trochu jinak. S nováčky pracují vybraní starší instruktoři a vedoucí centra.
Akreditace nám dává určité mantinely. To znamená, že když člověk projde školením, odvede praxi a projde přezkoušením, tak licenci dostane. Zda na sobě pracuje nebo ne je pouze jeho záležitost. Taky se chci zeptat: Uznají Vaše školení z Německa v Evropě (Francie, Anglie….)? Ve všech centrech? Pravidelně se účastníme jednání Evropské asociace pro lanová centra. Nemám pocit, že by Evropa byla jednotná. Nevím, zda tušíte, v jaké fázi jsou normy pro lanová centra v EU (stavba a provoz). Jaká je kolem toho bouřlivá debata? Pokud jste byl účastníkem našeho školení, rád si poslechnu doporučení co zlepšit. Klidně na můj email. Pokud zde nechcete vyzradit svou totožnost, tak vám osobně garantuji, že když mi napíšete na email, zůstane Vaše identita v anonymitě. Chci vědět, co děláme špatně. zatím jsem jen slyšel přilby. Ty se někde používají a někde ne, ale o tom jsem již psal.

kuba

Já vím, těch sto tisíc přišlo proto, že už ste po republice dost známí zaběhlý a upřímně z těch lanových center, které pod Vás nespadají znám málokteré a mám li být upřímný, asi pochybuji že by dosahovali Vašich kvalit vzhledem k Vašim zkušenostem a to teď myslím zcela upřímně! Stačilo mě vidět fotografie z článku, uznejte sami… Co mi nato řeknete. O žádné jiné konkurenci s papíry na lana v ČR nevím.. A o dostatečnosti znalostí metodiky: jak už sem říkal někdy na začátku prošel jsem dvěma školeníma na lana… Evropa jednotná není, ale je pár titulů nebo spíš školení, které mají jméno… a zahrnují rozsáhlé školení v oblasti. Ikdyž jak teď nad tím přemýšlím, je pravdou, že ty „kvality“ byly vyplaceny cenou a keď si vzpomenu na projectoutdoor tak těch myslim 7 a 30 tisíc je zlomek ceny německa.. a taky člověk musí počítat s pravdou: něco za něco…

V celé diskuzi sem uvedl několik věcí, které by podle mě člověk měl brát automaticky… Budu se snažit napsat panu Hrabalíkovi.

Musím uznat, že tadle celá debata se ubrala dost jiným směrem než jsem chtěl a že některé věci byli dosti citově zabarvené, ale jsem jen člověk a pokud se něco skládá tak se skládá.. docela mě některé komentáře pobouřili a některé i pobavily(vesměs přilby=) nebo to že pojistný uzlík mají úplně všude a přitom by si slečna měla pořídit brýle a ta podobně… Informace, které sem předhodil na začátku(hlavní důvod) jsem čerpal od jednoho pro mě dost důvěryhodného zdroje a pakud na tom mnoho pravdy neni…

Eduard Hrabalík

Budu se Kubo těšit, když napíšete, třeba pod emaile, který Vás nebude identifikovat. Tím, že se tato debata nikam neposouvá, tak z ní zatím vystupuji. Reagovat jsem chtěl, protože byly uvedeny nepravdy (např. každý týden úraz). To bohužel špiní naši práci a s tím já nejsem v pohodě. To vytváří dojem, že vědomě lžeme a jako člověk, který osobně zodpovídá za Lanová centra PROUD nemohu dopustit. Prostě nelžeme. „POJISTNÝ UZEL“ tato situace přesně dokazuje, že je potřeba mít pokoru před vlastní dokonalostí. Prostě se stalo a já jsem přesvědčen, že ne úmyslně. Je k ponaučení. Jedna z našich firemních hodnot je korektní vztah ke konkurenci a to se snažím dodržovat. Před pár lety byly lanová centra atrakcí, dnes již normální forma trávení volného času. To je dobrý posun. Uvidíme, kam se celá oblast bude vyvíjet.

kuba

Už jsem kontaktoval pana Hrabalíka osobně emailem.
A jak řekl Pojistný uzlík… je to vážně jen nedopatření a kolikrát si toho člověk ani poněkolikáté nevšimne(včetně mě), ale zrovna mi došel pod ruku =/ promin Lucko.
jak už sem řekl tyto ůdaje o ůrazovosti mám od jistého již zmiňovaného zdroje a taky teda abych tlumočil dál tak proudko ja na tom ještě docela dobře s bezpečností v porovnání s některýmicentry, o čemž sem se přesvědčil z fotek v článku… One de stále co zlepšovat zpravovat a upravovat a musí te mi dát zapravdu, že to či ono de prostě udělát líp. Věřím, že Proud bude stále pokračovat ve svém rozvoji a obhájí si Bezpečnost na prvním místě, aspoň vzhledem k některým z konkurence…

Lucka

Dobrý den všem zúčastněným, přihodím taky jedno polínko do ohně. každý z Vás má svůj názor tak jak Vám všem napsal Climbing-expert… a pomlouvat umí kde kdo.
Ja byla se zúčastnila školení u project….První věc co nám náš lektor řekl byla že je unavený protože do 4 do rána chystal náš program … co jsi o tom chcete myslet???? Omlouvám se ale můj názor je ten že firma na tomto pouze vydělává peníze a snaží se získávat granty…
Nikdo není bezchybný ale v Česká republice je opravdu jen málo odborníku. Děkuji a neshledanou!!

kuba

Wow, tak Lucko to sem nečekal a omlovám se za ty brýle.. 😉 teda pokud je to ta stejná lucka..

Marek Šafařík

K Lucce: Tak jako kolega Hrabalík je zodpovědný za Lanová centra PROUD, tak já jsem ve firmě zodpovědný za divizi akreditovaných vzdělavacích seminářů. To co jste napsala je pro mě osobně docela závažný fakt (tím myslím ve vztahu k tomu lektorovi) a tak by mi pomohlo, kdybych věděl, na které konkrétní akci se vám to přihodilo. Jsme totiž firma s rozsáhlejší působností a tak bych rád věděl, jestli ten případ spadá pod moji kompeteci a případně které ho lektora se týká. Šlo tedy o nějaký akreditovaný seminář? Nebo o firemní školení? Nebo o školení pod Evropskými granty? Děkuji za odpověď.

Lucka

Vážený pane Šafařík, vím kdo jste…
Chápu že je pro Vás tahle situace závažná a chtěl byste ji řešit, ale ujistím Vás že ve firmě mate podobných lidí (lektorů) víc. Svůj komentář jsem napsal v anonymitě. chápu, že tím že Vám neprozradím kdo kdy a co to bylo za akci Vám nepomůžu, ale díky mé zkušenosti jsem na Vaši firmu zanevřela a ujistím Vás že i zbytek lidí kteří tam byli se mnou. Vím že kladete důraz na to aby vše fungovalo jak má, ale pravě tím Vám jen ukazuji že pro par lidí jsou to jen snadno vydělané peníze vrátím se k tomu co zde řekl EXPERT proč se tedy dělá zpětná vazba??? Čte to vůbec někdo??? Z vlastní zkušenosti vím že když připravuji program tak občas mne také napadne někdy pozdě ráno lepší myšlenka kterou bych mohla využit v programu ale nikdy to nepovídám klientům. Promiňte mi ale velikost firmy není zárukou vetší kvality spíše naopak. Upřímně věřím že svou práci děláte jak nejlépe umíte a přeji at´ se daří,ale s někým jiným jak se mnou, děkuji Lucka

Daniel Grimm

Tahle diskuse nevede nikam. Kuba si stejne bude porad placat to svoje, protoze nevi o co jde. Vykriky individua, ktere se boji zverejnit svou identitu, coz obhajuje vyssimi zajmy:D, nemaji zadnou relevanci. Nazor anonyma ztraci zavaznost…

Lucka Škopcová

Alespoň ses mohla podepsat jinak!! Díky!!

Lucka

Chci se omluvit Lucce za stejný podpis nějak jsem si nevšimla že jste sem psala dřív jak ja a podepsala jsem se stejně, prosím nezlob te se!!!

Radek Hanuš

Vážení kolegové,

jsem šokován způsobem vedení celé diskuse. Toto má být příklad věcné diskuse? Toto je důkaz úrovně lidí spojených s lanovými aktivitami? Toto plebejství, osočování, zášť je vlastní lidem okolo lanových překážek? Ta neschopnost vést věcný dialog, pokládat argumenty, výsledky, měření, výzkumy…Vy, že jste nositeli know-how lanových aktivit, onoho nejznámnějšího prostředku zážitkové pedagogiky?

Prosím Vás už dost! Copak nechápete ve vlastním zaslepení a egoismu, že tímto spoluvytváříte obraz celé komunity! Copak Vám to nedochází, že výše zmíněné řádky může číst kdokoliv, kdo se zajímá o svět outdooru? Nejenže se nepodepisujete pod své příspěvky, nejenže jste hulváti sprostí, ale ještě ke všemu kazíte obraz celého společenství.

Takže prosím Vás slušně a věcně! Ctěte konkurenci, protože jenom ona Vás nutí ke zlepšování své nedokonalosti. Zlepšujte sebe, svou metodiku, prostředky a lidi, tak abyste byli co nejlepší. Snažte se, aby klienti z našich programů měli co nejlepší pocit a zkušenost. Nedopusťte pošpiňování jména lanových aktivit, zbytečným osočováním, vlastní nedbalostí a zraněním svým či klienta. Buďte věcní a slušní, když s někým či s něčím nesouhlasíte a pokládejte na stůl argumenty. Ne dojmologie, pomluvy, zášť.

S pozdravem Radek Hanuš

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: