Lampa Petromax – světlo i bez elektřiny

Lampa Petromax – světlo i bez elektřiny

Zima přináší kratší dny, kdy pro práci i pro večerní pohodu potřebujeme často dobré světlo. Outdoorovou variantou může být světlo výkonné punčoškové petrolejové lampy, která spaluje zplynovaný petrolej. I když je to jen náhoda, neubrání se člověk dojmu určité symboliky, že článek o dobrém světle vychází těsně před Vánocemi…

Údaje výrobce:

Lampa Petromax 500HK/CP
Rozměry: výška 40 cm, průměr 17 cm.
Váha: 2,4 kg plus stínítko 0,75 kg.
Světelný výkon: 400 W
Dodává: J. Šťastný
Infocena: 3168 Kč

Zima přináší kratší dny, kdy pro práci i pro večerní pohodu potřebujeme často dobré světlo. Outdoorovou variantou může být světlo petrolejové lampy, buď té obyčejné knotové, ta nám ale mnoho světla nevytvoří, nebo mnohem výkonnější punčoškové, která spaluje zplynovaný petrolej a mnohonásobně silněji proto i svítí. Výrobci těchto lamp jsou buď asijští, nebo tradiční evropští jako je například firma Heinze vyrábějící lampy Petromax a Geniol.

Lampa Petromax typ 500HK/CP, kterou jsem testoval, svítí opravdu intenzivně a spolehlivě osvětlí i větší prostor či velkou místnost. Světelný výkon 400 W odpovídá světlu stejně silné elektrické žárovky. Lampa proto větší prostor nejlépe osvětluje zavěšena i se stínítkem někde výše. Stojí-li na stole, je ve tmě její světlo z přílišné blízkosti až příliš intenzivní. Světlo lze ale také rozptýlit použitím matového cylindru, pak svítí plocha a ne jen relativně malý bod punčošky. Regulovat jas lampy lze jen málo a to snižováním, nebo zvyšováním tlaku. K lampě se dodává i stranový reflektor který světlo odráží do výseče 180 °. Lampu seženeme v provedení buď chromově lesklou, nebo žlutou mosaz. Vojenské provedení je jen na zvláštní objednávku.

Jako každá takováto lampa, vyžaduje i tato trochu složitější ovládání. Nelze přijít a rozsvítit, to je proti elektřině nevýhodné. Máme-li však lampu připravenou, tj. naplněnou petrolejem a s funkční punčoškou, netrvá rozsvícení nijak dlouho. Musíme natlakovat nádobu s petrolejem a předehřát zplynovací systém. Předehřát můžeme buď trochou lihu, nebo speciální startovací tryskou přímo natlakovaným petrolejem. Mně lépe vyhovoval líh, byť to déle trvalo, ale připadalo mi to klidnější. Každé zapalování punčoškové lampy, nebo i petrolejového či benzínového vařiče je určitý obřad, který musí uživatele uspokojovat, není to nic pro uspěchané a nervní lidi.

Lampa Petromax - světlo i bez elektřiny
Lampa Petromax – světlo i bez elektřiny

Punčoška v lampě se musí před prvním svícení tzv. vypálit a teprve pak s ní lze svítit. Zde se používá punčoška velikosti #4 a s její přípravou podle návodu jsem neměl žádné problémy. Používaná punčoška je samozřejmě křehká, ale při běžném zacházení s lampou se nepoškodí, až časem po opravdu mnoha hodinách provozu je nutné ji měnit. Punčošky od firmy Heinze neobsahují žádné radioaktivní ani nebezpečné (azbest) látky a lze je likvidovat v normálním domácím odpadu. Ne všechny punčošky na trhu ale jsou takto neškodné, ty neznámého původu mohou obsahovat nebezpečné thorium i azbest.

Lampa svítí na běžný čištěný petrolej určený na svícení, nelze ale používat různé lampové oleje byť na petrolejovém základě. Přidané látky, ať vonné či barvy nejsou určené pro zplynování, hoří spolehlivě jen v knotu. Petrolej do lamp prodává v ČR několik firem, v zásadě jde o český petrolej P6404 nebo o slovenský PS2. Výrobce lampy samozřejmě doporučuje svůj originální Heinze, ale směs uhlohydrátů dobře vyčištěná od síry apod., označená jako petrolej na svícení, vyhoví vždy bez problému. Musíme si ale uvědomit, že petrolej spalujeme a tudíž vytváříme spaliny. V nevětraném prostoru bychom neměli delší dobu svítit petrolejkou nebo vařit na jakémkoliv vařiči. Lampa vytváří dost zbytkového tepla, málo sazí, a tak výrobce Heinze dodává i nástavec místo vrchní části lampy, kde můžeme ohřívat potraviny a pití, kromě čaje mě napadá třeba punč 😉 Uvařit třeba 10minutovou polévku či brambory se ale nepokoušejte, byl by to zdlouhavý proces, toho tepla zase tak moc není.

Lampa je tichá, jen slabě syčí a spolehlivě svítí. Pouze nárazy silného větru způsobují zakolísání světla, ne však zhasnutí lampy. Rovněž v mírném dešti nejsou žádné problémy se svícením, bouři s lijavcem jsem neměl potěšení zkusit, asi bych ale nepokoušel osud. Jako bouřkovou lampu ji výrobce ani neurčil, i když existuje i armádní (zelené) provedení, které úspěšně používají vojska NATO, což svědčí o kvalitě a spolehlivosti tohoto modelu.

Lampa Petromax - světlo i bez elektřiny
Lampa Petromax – světlo i bez elektřiny

Lampa není samozřejmě hračkou pro malé děti, i když ty větší a pod dohledem(!) mohou lampu obsluhovat. Většinou je to pro ně zážitek a zvýší se jim tak i sebevědomí. Při nenadálé nehodě s lampou chce postupovat klidně a rozvážně, lampu kolečkem vypnout a vypustit tlak z nádoby. Sklo cylindru i vrchní část lampy jsou velmi žhavé, není na ně ale potřeba při havarijním vypnutí sahat. Není také vhodné například zachraňovat rukama lampu před pádem, to by mohlo i dost bolet.

Když už se něco na lampě rozbije, není problém přes distributora opatřit náhradní díl, nebo si nechat i lampu spravit či zkontrolovat. K lampě při koupi dostaneme i základní náhradní díly, punčošky, těsnění, čistící jehlu, trysku, univerzální matkové klíče, plnící trychtýř a nalévací konvičku na líh. V návodu k použití je i seznam všech dalších dílů, které si lze objednat, a skutečně se i trvale seženou. Náhradní díly jsou použitelné i na starší lampy, protože lampa se v tomto provedení vyrábí již více než devadesát let.

Použití petrolejové lampy je všude tam, kde není dostupná elektřina a je potřeba spolehlivý zdroj silného světla, které má i levný provoz. Z outdoorových příležitostí jsou to například základní tábory expedic, letní tábory, dlouhodobější pobyty mimo kempy a všechny typy trvalejších přístřešků, srubů, chatek či velkých stanů. Tam všude lze tuto lampu doporučit jako opravdu solidní výrobek, který vydrží sloužit desítky let a i potomci možná ocení naše rozhodnutí si tuto lampu pořídit.

Zkušenosti čtenářů

ivo

super príspevok, poradte, kde sa da tato lampa kupit?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: