Lagginhorn – nejnižší švýcarská čtyřtisícovka

Lagginhorn – nejnižší švýcarská čtyřtisícovka

Přívlastek nejnižší možná Lagginhornu trochu ubírá na vážnosti, ale je důležité si uvědomit, že se pořád jedná o čtyřtisícový vrchol, který třeba Tatry převyšuje o 1400 metrů.

Lagginhorn je posledním vrcholem, který leží na hlavním hřebeni Alp. Svoji výškou 4010 metrů se řadí k nejmenším čtyřtisícovkám vůbec. Je zasazen do kantonu Valais, respektive Walliských Alp. V jeho těsné blízkosti (na hřebeni) jsou vrcholy Fletschorn (3993 m) a Weissmies (4023 m), na které je také možné vystoupit.

Západně od vrcholu Lagginhorn v údolí Saastal se nachází Mekka švýcarských zimních sportů Saas Fee (1792 m).

Výstupová cesta

Normálka není za dobrých podmínek žádná extrémní VHT. Samozřejmě toto tvrzení je relativní, protože může nasněžit, namrznout nebo foukat a jednoduchý výstup se pro nezkušeného turistu stane velmi nebezpečným. Na to je třeba brát zřetel a Lagginhorn nepodceňovat. Závěrečný výstup je veden skalnatým západním hřebenem.

Začínáte se ze Saas Grund (1559 m). Toto horské středisko je z Prahy dosažitelné za necelých deset hodin, takže pokud chcete výstup zvládnout v co nejkratším čase, tak doporučuji vyjet už brzy ráno, abyste ještě ve stejný den stihli dojít na chatu Weissmies Hütte (2726 m), ale o té až později.

Ze Saas Grund budete směřovat severovýchodně na mezistanici lanovky Hohsaas (cca 2400 m). Lanovku můžete samozřejmě využít, ale výstup už nebude uskutečněn čistě vlastními silami. Záleží na vás jakou variantu si vyberete.

Ze Saas Grund má cesta charakter serpentýn. Pěšinka je zřetelná, a to i ve tmě s použitím čelovky. Tu velmi pravděpodobně využijete, pokud budete chtít ještě v den příjezdu vystoupat až k chatě.

Celý tento plán cesty je jen návrh. Můžete přenocovat v Saas Grund a trasu k chatě urazit až další den. Nebo využít již zmíněnou lanovku.

Na chatě můžete přespat za necelých 20 euro. Pokud jste členem OEAV, tak to máte za 10,5 euro. Další den vás čeká téměř 1300 metrů převýšení. Proto je lepší si přivstat.

Od chaty půjdete směrem k ledovcovému potoku. Dále směřujete k výraznému skalnímu hřebeni a cestičkou kolem hřebene se dostanete do sedla ve výšce 3500 metrů.

Za sedlem přichází na řadu překonání skalní plotny (II UIAA), která by měla být nejobtížnějším místem výstupu. Při troše opatrnosti by to neměl být problém. Následuje zábavná část v podobě překonávání skalních bloků a velkých kamenů.

Závěrečný úsek

Poslední pasáž výstupu může některé turisty trochu vyděsit, protože je potřeba přejít firnový úsek, který má sklon 45-50°. Poté už je třeba překonat malý skalní úsek a jste na vrcholu.

Prvovýstup

Pánové Ames, Andenmatten a Imseng byli první, kteří stanuli na vrcholu Lagginhornu (plus několik horských vůdců). Tento úspěšný výstup uskutečnili 26. srpna 1856.

Zajímavosti

Saas Fee obklopuje třináct vrcholů, které svoji výškou přesahují 4000 metrů. To znamená, že je tady téměř 20 % všech švýcarských čtyřtisícovek. Podle mě ráj na zemi.

V Saas Fee nemohou jezdit auta. Pouze ta, která mají elektrický pohon.

Sousednímu Fletschornu chybí do „magické“ čtyřtisícové hranice sedm metrů. Uvažuje se o tom, že by se na jeho vrcholu postavila jakási železná konstrukce, která by z něj udělala čtyřtisícovku. Já si o tom plánu myslím své…

Výstup na Lagginhorn od chaty Weissmies Hütte

Švýcarsko bez rámečku 2012Švýcařské hory nadchnou všechny bez rozdílu, a to jak rodiče s kočárky, tak otrlé horské turistý. Jaký nádherný výhled se před námi otevře z vrcholu dalšího kopce nebo za dalším rohem? Zkuste jednu z panoramatických tras podél jezera u Lucernu: nechte se vyvézt na vrchol, abyste si ušetřili stoupání. Pro zkušené horolezce a znalce obtížných vysokohorských terénů je připraven Matterhorn nebo Dufourspitze. Další nápady na výlety v cestování po Švýcarska najdete také na www.MojeSvycarsko.com/sts.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: