Labská cyklostezka aneb z Čech až k moři na kole

Labská cyklostezka aneb z Čech až k moři na kole

Že nemá naše republika moře, je pravděpodobně její jediný malý geografický nedostatek. Je však doba zkracování, a tak kdo touží po moři, snadno ho může dosáhnout. Jednou z mnoha možností je nasednou kdekoli v republice na kole, dojet k Labi a po jeho břehu pak dojet až na pobřeží Severního moře.

Tou spojnicí, která vás bezpečně k moři dovede je Labská cyklotrasa (německy Elberadweg), vedoucí podél celého toku Labe od jeho pramene v Krkonoších v České republice až po ústí do Severního moře u Cuxhavenu. Kdo by tuto trasu projel, tachometr by mu naměřil přibližně 1 220 kilometrů.

Co mohu očekávat?

Na německém území začíná trasa v Dolním Žlebu/Schöně, aby pak pokračovala dalších860 kilometrů. Okolí řeky se často mění, a tak vás rozhodně nečekají fádní pohledy. Hned za česko-německými hranicemi budete obdivovat hluboká údolí Saského Švýcarska. V okolí Torgau se naopak krajina srovná a vy pojedete podél bažinaté meandrující řeky. Čeká vás i průjezd mnoha městy či vesničkami.

Profil trasy je rovinatý tak, jak to u tras vedených podél řek bývá. Setkáte se zde snad se všemi typy povrchů. Od asfaltu, přes šotolinu, panely, až po kočičí hlavy.

Němcům vrozená preciznost zaručuje dokonalé značení, vzorné zabezpečení po stránce nabídky ubytování všech kategorií. Není s sebou nutné brát i dostatek jídla. Německé obchody jsou výborně zásobené za ceny s našimi srovnatelnými.

Pro koho je trasa určená?

Potkáte zde snad všechny typy cyklistů na všech typech kol. Trasa je vhodná jak pro dálkové cyklisty, tak pro rekreační rodiny, které vyrážejí na jednodenní výlet. Samozřejmostí jsou na upravených úsecích lidé na in-linech.

Náš tip: Vyrazit můžete na jednodenní výlet do Německa i z Děčína, kdy se zase do Děčína navečer vrátíte. Zkuste trasu:  Děčín – Horní Žleb – Čertova Voda – Dolní Žleb – Schöna – Schmilka – Bad Schandau – Schöna – Dolní Žleb – Čertova voda – Děčín.

Trasu si můžete prodloužit třeba až do Drážďan, odkud se vrátíte do Děčína vlakem nebo lodí, z které už budete jen v klidu zaslouženě obdivovat krásu Saského Švýcarska.

Trasu plánujte například s průvodcem ve formátu .pdf, který je volně ke stažení.

Kde přespat?

V Německu naleznete velké množství mládežnických ubytoven Jugendherberge, podél Labe je se můžete ubytovat například v Dessau-Rosslau, Magdeburgu, Wittenbergu, Lüneburgu nebo Hamburgu.

Hledáte-li další informace o tom, co zajímavého v Sasku podniknout, jistě vám pomohou stránky o dovolené na venkově v Sask a Bavorsku, které jsou nově i v češtině. Také vám dobře poradí třeba v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.

Německá turistická centrála

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: