La Resgia – ferata za obcí Pontresina

La Resgia – ferata za obcí Pontresina

Po všech stránkách se jedná o velmi pěkný zajištěný výstup podél mohutného vodopádu, který padá do údolí jen nedaleko od slavného zimního střediska St. Moritz. Tato oblast v sobě nese prvek něčeho vznešeného, nadstandardního a v určitém pohledu i snobského.

Přesto všechno se tu najde mnoho možností, jak si zde užít spoustu zábavy i bez tučného konta v bance. Například zdolání feraty La Resgia vás bude stát jen pár drobných za parkování a hromadu spálených kalorií. To určitě není mnoho za dvě hodiny strávené lezením v tak krásném místě, jakým údolí Engadin bezesporu je.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Zajištěná cesta začíná jen kousek od hlavní silnice č.29 za obcí Pontresina směrem na Bernina pass. Svůj vůz ponecháte na placeném parkovišti hned vedle silnice a zahájíte stoupání nalevo od říčky přitékající od nepřehlédnutelného vodopádu. Ten vám bude dělat společnost při cestě na vrchol.

Celková obtížnost má hodnotu (C). Toto hodnocení v sobě vždy ukrývá jednotlivé parametry, ze kterých se náročnost definuje. Převýšení, které musíte překonat má 360m včetně výšlapu na začátku. Po technické a silové stránce se jedná o průměrně náročnou cestu, ale připravte se, že pevná zem bude hluboko pod vámi. Pokud vás baví lezení jako takové, tak téměř nemusíte nainstalované kramle využívat, protože skála vám nabídne dostatek přírodních chytů.

Po rozcvičce přijdou žebříky

Pozvolnější začátek berte jako rozcvičku před kolmější pasáží a žebříčkem. Následuje ošidný lanový most, na jehož konci se začne „lámat chleba“. Lehce převislý úsek s několika obtížnějšími kroky patří k tomu nejtěžšímu na trati. Vydechnout vás nechá pohodový travers, po němž přijde na řadu pavoučí síť.

Bude záležet jen na vás, kterou stranou pošplháte vzhůru. Dále se budou střídat lezečtější a příkřejší pasáže s těmi odpočinkovými. Jak se budete blížit vrcholu, tak častěji budete otáčet hlavu za úžasnými výhledy. Za poslední skalní hranou, přes kterou se přehoupnete, na vás vykoukne naprosto ideální plácek říkající si o malý piknik. S trochou štěstí vás tam třeba navštíví kozorožec.

Zjistíte-li nahoře, že nemá cenu spěchat dolů, vydejte se pěšky alespoň k vrchní stanici lanovky „Alp Languard“ s příjemnou restaurací. Sestup zpět trvá okolo jedné hodiny.

Grand Tour of SwitzerlandGrand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Honza Bartoněk: Pracovní povinnosti ho zavály před několika lety do Švýcarska, kde svůj volný čas spravedlivě dělí mezi MTB, lezení po feratách, a výšlapy do okolních kopců. Pokud ovšem počasí nezavelí jinak a průzračná voda místních jezer ho nezláká k lenošení na dece nebo sněhové vločky nepřinutí nazout lyže.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: