Kysucká bikerská lahůdka: přejezd hřebene Javorníků

Kysucká bikerská lahůdka: přejezd hřebene Javorníků

Kompletní přejezd hřebene Kysuckých Javorníků na kole je opravdovým cyklistickým dobrodružstvím! Podívejte se sami!

Máte-li pocit, že na svých cyklovýšlapech potkáváte čím dál víc bikerů, pak se nechte inspirovat následujícím článkem. Zavede vás totiž do míst, kde nepotkáte ani turistu, ani cyklistu, maximálně tak medvěda a zajíce. Přitom budete projíždět nádhernou krajinou s ještě úchvatnějšími výhledy. Kdeže ten ráj je?

Až dočtete na konec článku, vůbec vám nebude vadit, že za touto bikerskou lahůdkou musíte vážit cestu na samý východní konec České republiky, ba co víc, je potřeba přejet hranice a dostat se až do slovenské Čadce. Řeč totiž bude o kompletním přejezdu hřebene Javorníků.

Nic pro „slečinky“

Pozor hned na začátku – tato trasa není pro každého. Bikera potkají všechny možné terény – úzké lesní trailové pěšinky, kamenité úseky, prudké výjezdy i sjezdy, jízda po loukách i v lese a pár metrů i po asfaltu, ty však taky nejsou zadarmo. Ideálně je potřeba si na přejezd vyhradit dva dny a počítat buď s brzkým ranním příjezdem do Čadce, nebo přidat den a cestu k Javorníkům v klidu absolvovat před samotným výšlapem. Vzhledem k tomu, že konec trasy je na moravské straně poměrně daleko od začátku, je vhodné se do Čadce dopravit vlakem.

Samotný přejezd je optimální rozdělit na dvě části – první etapa povede z Čadce přes hřeben Kysuckých Javorníků a Javorníků na hranici Moravy a Slovenska, nocleh je možné si zařídit v horském hotelu Portáš či Kohútka. Druhá etapa pak záleží už na zbývajících silách – je možné se spustit jednoduše do údolí a výšlap ukončit v Novém Hrozenkově a okolí, nebo lze pokračovat dále po hřebeni směrem na Pulčín. O tom však dále.

Začátek jako prověrka morálky

Náš výlet začíná v Čadci, kde se zcela jistě nebudete chtít příliš zdržovat, hned u nádraží vyhledáte tu správnou červenou značku (pozor, jsou tam dvě!) a vyrazíte na jih do kopců. To, zda máte natrénováno, prověří první tříkilometrové stoupání, které začíná hned v Čadci a (ne)končí u hotelu Husárik. Nekonečný kopec s třistametrovým převýšením se za hotelem optimisticky položí, aby bylo možné nabrat síly a popadnout dech na další pořádné dvousetmetrové převýšení. Ovšem potom… potom už je to paráda. Jste na hřebeni v asi 800 m n. m. a cesta se příjemně vlní až k rozhledně Marťákov kopec (854 m).

Kysucké Javorníky jsou opravdu nádherné. Cestu lemují upravená boží muka a kapličky a roztroušené beskydské samoty. Když se rozestoupí les, můžete žasnout nad skvostnými výhledy na Malou Fatru, kterou máte jako na dlani, Velkou Fatru i Tatry. A pokud jste si cestou do kopce pro sebe funěli, že ta dřina snad ani nemá cenu, tak na hřebenu na toto rouhání okamžitě zapomenete. Výhledy jsou opravdu dechberoucí a budou vás provázet vlastně pořád. K tomu okolní malebná krajina a nikde ani noha nebo jen pár osamocených jedinců.

kysuce na kole (8)

Výhledů spousta, za pivem však do údolí

Od rozhledny na Marťákovu kopci se trasa stále vlní po červené značce přes Jakubovský vrch (874 m) do sedla pod Grapou. Zde pozor na náročnější kamenitý sjezd do Mračkova a v obci pak číhejte na zrádnou a nenápadnou odbočku červené značky doleva. Terén už je více členitý a náročnější, k odpočinku lze pak využít další rozhlednu Kamenité (834 m). Těšíte-li se na pivo a něco k snědku, pokračujte převážně z kopce dále do vesnice Semetéš, kde se hned u příjezdu k hlavní silnici nachází hospůdka U Cipára s výtečnými polévkami. Nevyplatí se ale moc přecpat, protože následuje prudký výjezd po asfaltce, a ani pak to nebude lepší – za osadou Vrchrieka červená značka stoupá do 900 m n. m. a tento kopec snad ani vyjet nelze. Pak už následuje pohodový sjezd k silnici, kde se lze dobře najíst v motorestu U Melocika.

Nyní je potřeba se vyškrábat na protilehlý hřeben, což ulehčí úvodní část po zpevněné cestě. Trasa se pak opět pěkně vine otevřenou krajinou. Kousek za osadou Gregušovci pozor – na rozcestí Nad Zápačou je potřeba opustit červenou značku a vydat se po modré do sedla Pod Hričovcom. V cestě sice stojí kopec Čemerka (1 052 m), ale vidina blížícího se hřebene Javorníků na moravskoslovenském pomezí dodá další várku sil.

Javornický hřeben

Na rozcestí Pod Hričovcom už opět čeká červená značka a s ní hlavní javornický hřeben. Vyrazte doleva směr Velký Javorník (1 071 m), nejvyšší vrchol této oblasti s další porcí pěkných výhledů na Beskydy i Fatru. Kdo potřebuje doplnit síly, toho víc než panoramata zláká možnost sjet na rozcestí Butorky kousek z hřebene a občerstvit se na Kasárnách. Po žluté značce je pak jednoduché se vrátit zpět na hřeben. Počítejte s tím, že zde už tak liduprázdno nebude. Cesta pak pokračuje po hřebenu dále přes rozhlednu Stratenec a zpestřením je výjezd na Malý Javorník (1 019 m) s letním občerstvením v podobě množství borůvek. Pak už opět oblíbené vlnění po hřebenu a zcela jistě se už každý biker těší a vyhlíží horský hotel Portáš, kde výborně vaří a kde je možné přenocovat (případně v hotelu Kohútka nebo na chatě Spartak o kousek dál po červené). A kolik máte nyní v nohách? Rovných 60 km a nastoupaných 2 149 výškových metrů, sestoupaných pak 1 671. Něco dobrého si prostě zasloužíte.

kysuce na kole (7)

Den druhý

Kdo má dost, může si vybrat variantu (asfalt či terén) a kteroukoli cestou sjet dolů do údolí. Nový Hrozenkov, Halenkov nebo Huslenky nabízejí spojení s okolním světem vlakem či pohodovou cyklostezkou podél Bečvy až do Vsetína. Zájemci o pokračování drsného cyklistického vyžití mohou vyzkoušet tajuplný a legendární Marikovský trail na slovenské straně hřebene. Stačí vyrazit od hotelu Portáš po modré turistické značce asi 500 metrů z kopce na slovenskou stranu. Pak odbočte doleva a nechte se vést neznačeným vrstevnicovým trailem. Je potřeba počítat s drsným zážitkem na úzkých stezičkách. Fajnšmekry trail odmění nezvyklým cyklozážitkem a několika hodinami v liduprázdných kopcích.

Nezničitelní bikeři mohou pak pokračovat od hotelu Portáš dále po červené značce po hřebeni přes Makytu (923 m) k Pulčínským skalám a sjet odtud do Lidečka na vlak (23 km), případně pokračovat dále Vizovickými vrchy.

Lze to i jinak

Koho už jen po přečtení článku bolí nohy a zadek, nemusí zoufat. Panoramata Kysuckých Javorníků a Javorníků si lze vychutnat i na běžkách či pěšky.

PRAKTICKÉ INFORMACE

  • Délka – hlavní část přejezdu Čadca-Portáš; jeden den jízdy (60 km). Ideální rozvržení: tři dny.
  • Náročnost – Pro zkušenější bikery.
  • Mapy – offline verze mobilní aplikace Mapy.cz.
  • Voda a jídlo – Po cestě je možné vodu doplnit v několika studánkách, na jídlo je možné se zastavit v Semetéši, v sedle Javorník, na Kasárnách a pak na Portáši (výborně tu vaří). Obchody jsou v Čadci a malý obchůdek v Semetéši. 
  • Spaní – Ubytování v Čadci či okolí, pak v horském hotelu Portáš či v horském hotelu Kohútka. Další ubytování je možné nalézt i na trase.
  • Logistika – Ideální je využít služeb Českých a Slovenských drah. První den vlakem do Čadce, druhý den přejezd až na Portáš. Třetí den sjezd do údolí – Nový Hrozenkov, Halenkov nebo pokračovat dále po hřebeni na Pulčín a sjezd na vlak do Lidečka či Horní Lidče. Možné využití aut s tím, že se některé nechají v Novém Hrozenkově (nebo v jiném místě v okolí) a ostatními auty se přejede do Makova a odtud vlakem do Čadce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: