Kvůli zemětřesení v Nepálu byla zasypána část BC pod Everestem; aktualizace + VIDEO z BC

Kvůli zemětřesení v Nepálu byla zasypána část BC pod Everestem; aktualizace + VIDEO z BC

Dnes v ranních hodinách Nepálem otřáslo zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály. Tato tragédie, při níž přišlo o život stovky lidí, měla dopad také na horské oblasti včetně základního tábora Everestu.

V základním táboře nejvyšší hory je zatím hlášeno osm obětí v důsledku masivní laviny, která zasypala základní tábor. Hlášení o počtu úmrtí na Everestu se prozatím různí: „V tuto chvíli si nejsme jistí přesným číslem. Kolem hory je zhruba 800 trekařů a horolezců, z nichž mnoho bylo přímo na kopci a na tři stovky v základním táboře. Mnoho lidí je vážně zraněných. Lavina přišla z několika stran“, popsal situaci člen výkonného výboru „Svazu Šerpů na Everestu“ – Tiku Gurung.

Po roce se lavinové neštěstí opakuje…

Po loňském roce, kdy byl Everest pro horolezce uzavřen právě kvůli uvolněné laviny (shodou okolností také v dubnu), se jedná o další velkou tragédii na nejvyšším vrcholu naší planety. Loni přišlo o život 16 Šerpů. Ještě smutnější je, že letos se nejedná „pouze“ o lokální problém Everestu a ztráty na životech jsou hlášeny po celé zemi. Pro tuto chvíli Nepál hlásí číslo, které přesahuje 2500 obětí po celé zemi a bude pravděpodobně ještě stoupat. Zemětřesení mělo vliv i na přilehlé státy jako je Indie, Bangladeš nebo Čína/Tibet.

V zemi je i mnoho Čechů

V Nepálu je minimálně 175 Čechů, z 34 z nich se zatím nepodařilo spojit. Velká část hroských oblastí Nepálu není pokryta GSM signálem, je tedy vcelku pravděpodobné, že jsou jen nedostupní. Za celou redakci jim přejeme návrat domů ve zdraví!

Laviny se podle mého musely uvolnit i na jiných vrcholech v Himálaji. Momentálně jsou však v souvislosti s horolezci a trekaři pouze informace o Everestu. Doufejme, že na jiných kopcích nebude situace tak vážná.

Video zachycující zasažení BC pod Everestem lavinou

Jeden z obyvatel základního tábora pod Everestem natočil momenty bezprostředně po otřesech včetně chvíle, kdy byl BC zasažen lavinou:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: