Kryštofovo údolí – ochutnejte (tajně) zdejší česnek

Kryštofovo údolí – ochutnejte (tajně) zdejší česnek

Kryštofovo údolí je jedno ze snadno dostupných a atraktivních míst Liberecka. Mrkněte se tam a pak se sami rozhodněte, zdali je první věta tohoto příspěvku lživá.

Ochutnávka u potoka

Pojedete-li do obce Kryštofovo údolí od dálnice Praha – Liberec, chvíli budete kopírovat říčku Rokytku. Na březích vás možná zaujmou velké porosty zelených listů. Nejprve je rozmělněte, očichejte a pak, pokud je vám česnekový „pach“ povědomý, ochutnejte. Šmakuje? V minulosti byl česnek medvědí běžnou součástí jídelníčku. Sice budete možná vypadat poněkud hloupě, když se na březích říčky začnete „pást“, ale kdo se může pochlubit tím, že ochutnal divoký druh česneku?

Orloj

Byl by hřích minout zdejší orloj, zvláště, když je postaven v bývalé trafostanici hned naproti hospody U Kryštofa. „Na  svědomí“ ho má Martin Chaloupka, František Budák a Jirka Otmar. Zatímco ten první je autorem myšlenky a pro její realizaci „byl nucen“ koupit bývalou trafostanici v níž atrakce dnes sídlí, František je zámečník, který sestavil mechaniku stroje a Jirka je řezbář, jenž dal tvar jednotlivým figurám. Před zraky zájemců se začne „v hodinu H a minutu M“ předvádět dvanáctero soch. Za orlojem se můžete zastavit i při jízdě na cyklostezce na trase Chrastava – Bílý Kostel – Kryštofovo Údolí – Hamrštejn – Andělská Hora – Chrastava.  To v praxi znamená, že se tady můžete vydat na kle, bruslích nebo s kočárkem.

Novinský viadukt

Za zastávku a zvrácení hlavy směrem vzhůru rozhodně stojí Novinský viadukt. Vylezete-li nahoru, stanete třicet metrů nad zemí. Viadukt má úctyhodnou délku 202 metrů (některé zdroje udávají 230 m – odkrokujte si to sami) a stojí na čtrnácti podpěrných sloupech. Navíc nevede rovně a míří rovnou do 802 m dlouhého tunelu, který začíná jeden kilometr od železniční stanice Novina a ústí těsně před stanicí Křížany. Tady se zastaví i člověk, kterému je architektura totálně ukradená. Milovník vláčku určitě neopomene možnost vysápat se na protisvah, aby viděl přijíždějící spoj na trase Liberec – Česká Lípa. Na viaduktu vypadají vláčky úchvatně a až „plakátově“ fotogenicky.

Mapa ukáže v okolí Kryštofova údolí několik jeskyní, které slouží jako zimoviště netopýrů. Mimo jiné tady byl zaznamenán netopýr vodní, velký, ušatý a vousatý. Hezká sbírka, což?  Vidět tady třepotavý netopýří let  není v Kryštofově údolí zase až taková vzácnost.

Tip na kešku

GCXKWN Danish Stones – tentokrát to zvládnete i na kole. Dánské kameny leží nedaleko cyklotrasy č. 3007.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: