Kréta outdoorově: tipy na výlety za nejkrásnějším přírodním bohatstvím ostrova

Kréta outdoorově: tipy na výlety za nejkrásnějším přírodním bohatstvím ostrova

Největší řecký ostrov Kréta je už tradičně oblíbeným místem, kde trávit dovolenou. Oblázkové pláže omývané křišťálově čistým Středozemním mořem lákají k odpočinku a zahálce. Pokud ale i vy potřebujete k životu trochu pohybu, poradíme, kam vyrazit na výlet. Azurová mořská zátoka Balos, dvoutisícové hory Lefka Ori nebo impozantní soutěska Samaria… Kréta má opravdu co nabídnout!

Kréta je známá především jako kolébka Mínojské civilizace, jejíž rozkvět pohřbil popelem výbuch sopky na dnešním Santorini. Milovníci historie tak jistě zamíří na prohlídku paláce v Knossu nebo do muzea v Heraklionu. Tento hornatý řecký ostrov se však pyšní také vysokými horami, druhou nejdelší soutěskou v Evropě a nádhernými lagunami, které si v nezadají ani s obrázky z Karibiku.

Prohlédněte si celou fotogalerii k článku…

Nejlepším obdobím pro dobrodružnější objevování Kréty je jaro, kdy ještě ostrov nezaplavily vedra a davy plážových turistů. I v létě však při výletech oceníte stín v soutěskách nebo příjemný větřík v horách. Kam tedy vyrazit?

Ostrov Gramvoussa a zátoka Balos: pohledy jak z Tichomoří

Na samém severozápadním cípu ostrova se ukrývá jedna z nejkrásnějších mořských lagun Středozemního moře. Brouzdáte se po jemném písku příjemně vyhřátou vodou a pozorujete, jak blankytně modrou hladinu laguny čeří lehké vlnky. Určitě ale nezapomeňte vyšlápnout také na hřebínek směrem k parkovišti (pozor vede sem jen terénní cesta pro vozy 4×4), odkud se otvírá na zátoku jedinečný výhled.

Výlet do zátoky se dá podniknou také plavbou lodí z městečka Kissamosu spojenou s návštěvou ostrůvku Gramvoussa. Tento opuštěný neobydlený ostrov sloužil v minulosti jako bašta pirátů. Dnes tu na skalním ostrohu můžeme obdivovat zbytky benátské pevnosti ze 16. století nebo se vykoupat na pláži s průzračnou vodou.

Soutěska Samaria: nejhlubší evropská soutěska

Monumentální 18 km dlouhá skalní soutěska Samaria se ostře zařezává do svahů pohoří Lefka Ori na jihozápadě Kréty a klesá až k břehům Libyjského moře. Tato impozantní jizva v krétské krajině nese označení nejhlubší a druhá nejdelší soutěska Evropy. Třináctikilometrová túra skrz soutěsku začíná u parkoviště u restaurace Xylóskalo uprostřed Bílých hor (Lefka Ori) ve výšce 1200 m a klesá postupně až do osady Agia Roumeli na pobřeží, odkud je možné se dopravit pouze lodí (trajektem do městečka Sougia).

Úvodní prudké klesání se po pár kilometrech trochu zvolní u pozůstatků horské vesničky a ruin kostelíka. Dalších deset kilometrů stezka sleduje kamenité koryto potoka, který ale v letním měsících takřka vysychá. Proti spalujícímu žáru slunečních paprsků chrání místy příjemný stín borovicových a cypřišových hájů, rozhodně ale nezapomeňte pokrývku hlavy proti úpalu a dostatek tekutin pro pětihodinový pochod. Pár kilometrů před koncem trasy se nachází nejimpozantnější a nejfotografovanější místo celé soutěsky zvané Železná vrata – stametrové skalní stěny tu vytváří skalní průrvu o šířce pouhé tři metry! Skalní masivy lemující soutěsku dosahují v některých místech výšky až půl kilometru a budí v člověku dojem mravence.

Soutěska Samaria je součástí stejnojmenného národního parku a je přístupná od května do října (vyjma velmi deštivých dnů – kvůli hrozícím sesuvům půdy a pádu kamení). Soutěska je domovem řady krétských endemitických druhů flory, stejně jako živočichů, jako jsou původní kozy kri-kri nebo vzácné druhy dravých ptáků. Podobně jako zátoka Balos patří Samaria k velmi oblíbeným výletům na Krétě, proto je dobré vyrazit časně a vyhnout se tak davům.

Planina Lassithi a Diova jeskyně: do vnitrozemí ostrova

Uprostřed pohoří Dikti na východě ostrova se jižně od letoviska Malia a západně od Agios Nikolaos nachází unikátní náhorní planina obklopená skalnatými štíty hor. Typickým obrazem planiny Lassithi byly v minulosti tisíce bílých větrných mlýnů, které sloužily k čerpání podzemní vody pro zavlažování polí. To dnes obstarávají čerpadla, přesto však pár ruin větrných mlýnů doposud připomíná tento odkaz historie při přejezdu horského sedla ze severu.

Ryze zemědělská krajina planiny má svůj osobitý půvab. Za prohlídku stojí i zapomenuté rurální vesničky roztroušené po obvodu náhorní planiny, skrz kterou vedou jinak jen nezpevněné cesty, lákající k objevování třeba v sedle kola.

Na jih od Lassithi a vesničky Psychro stojí za návštěvu ještě Diova jeskyně. Podle antické báje tu bohyně Rheia skryla svého čerstvě narozeného syna před jeho otcem Kronem. Zeus později svého otce svrhl v bájné bitvě Titánů. K jeskyni vede od parkoviště dvoukilometrové strmé stoupání, za které budete odměněni úžasnou krápníkovou výzdobou a také příjemným chladem.

Ostrov Spinalonga: pohodová plavba lodí

Oblíbený výletní ostrůvek leží severně od města Agios Nikolaos, které je také výchozím místem lodního výletu. Spinalonga je zajímavá benátskou pevností z 16. století, která později sloužila jako útočiště malomocným. Výlet lodí se dá spojit s koupáním v některé z malebných zátok s překrásně průzračnou vodou.

Pláž Elafonissi: koupání v azurových vodách

Pláž pyšnící se přízviskem nejkrásnější pláž na Krétě připomíná ve skutečnosti spíš obrázek z Tichomoří. Mělká azurová zátoka na jihozápadním cípu Kréty spojuje pevninu se stejnojmenným ostrůvkem, na který se dá přejít. Kromě pár tavern s občerstvením tu nenajdeme žádné hotely nebo ubytování, jen ryzí krásu přírody. Sami tu ale nebudete, pláž je oblíbeným cílem jednodenních výletů.

Jižní pobřeží: turistika podél Libyjského moře

Nedostupné divoké pobřeží Libyjského moře na jihu Kréty je tipem pro ty, kdo by objevování ostrova chtěl věnovat trochu víc času. Malá městečka na pobřeží spojuje s civilizací často jen lodní doprava, celé jihozápadní pobřeží však lemuje také dálková trasa E4 s řadou odboček na zajímavá místa. Pěší trek po pobřeží tak lze propojit s návštěvou některé z dalších soutěsek – Arádhena, Agia Irini nebo Imbros a pro nocleh využít rodinné penziony v zapadlých osadách.

Vítejte ve světě, kde nemusíte nic dokazovat sobě ani druhým. Ve světě, kde má každý právo na své vlastní dobrodružství. Vytvořili jsme místo, kde si lidé plní sny mimo běžnou realitu. I ta nejtajnější přání. Místo, kde jsou zážitky dostupné všem, nejen vrcholovým sportovcům a dobrodruhům. Každý si u nás najde a vybere takovou činnost, která plně vyhovuje jeho fyzickým i psychickým možnostem.

Tak, jako je snadné zabookovat letenku a hotel, musí být snadné najít a objednat tu správnou a kvalitní outdoorovou aktivitu. Jednoduše, na kliknutí, z pohodlí domova či kanceláře.Dobrodružství je vaše. Blíž, než si myslíte.Inspiraci na outdoorové zážitky najdete na www.outdoortrip.com/cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: