Krátká, ale pekelně těžká – zlomová cesta sportovního lezení „Hubble“

Krátká, ale pekelně těžká – zlomová cesta sportovního lezení „Hubble“

Je tady další cesta, která tvoří pomyslné schody k dnešnímu nejtěžšímu stupni lezení, kterým je 9b+. Prvním, kdo vylezl linii, která byla hodnocena za 8c+ a tudíž se po nějakou dobu stala nejobtížnější na světě, byl Angličan Ben Moon v roce 1990.

Psal se rok 1989, když 23 let starý Ben začal častěji jezdit do oblasti Raven Tor, v Národním Parku Peak District, který se nachází zhruba 50 kilometrů jihovýchodně od Manchesteru a patří mezi nejlepší lezecká místa ve Velké Británii. Důvodem jeho zvyšující se frekvence návštěv byla cesta „Hubble“.

Ta už sice nějaký čas existovala, ale první dva nýty byly vždy přelezeny hákováním. Volně se to do té doby nikomu nepovedlo. Obrovský problém je tedy už samotný začátek. Podobně jako Toni Yaniro, o kterém jsme psali v minulém článku v rámci projektu „Reclimbing the Classics“. Také Ben si doma postavil konstrukci, která simulovala některé kroky cesty.

Přečtěte si jak Američan Tony Yaniro bojoval s lezeckým kodexem, který se mu stavěl do cesty před historicky první cestou za 8a.

Zuby si vylámal i Adam Ondra

Konečně nastal „den D“, který připadl na 12. června 1990 a Ben byl konečně úspěšný. Dodnes cesta pamatuje pouze čtyři další přelezy, za kterými stojí John Gaskins, Steve Dunning, Steve McClure a mladíček ze Skotska Malcolm Smith (19), který cestu poprvé pakoval a Ben mu s přelezem osobně pomáhal.

Hodnotu „Hubble“ zvyšuje také to, že si na ni vylámala zuby i taková esa jako je náš Adam Ondra nebo Němec Alex Megos.

O další přelez se pokoušel boulderingový specialista týmu Mammut Kanaďan Sean McColl (27).

Pár otázek na Bena a Seana

Bene, někteří cestu „Hubble“ (8c+) řadí obtížnostně na stejnou úroveň jako „Action Directe“, která byla vylezena o rok později a byla ji udána obtížnost za 9a. Co si o tom myslíš ty?

Taky si myslím, že cesty jsou na tom, co do obtížnosti stejně. „Action Directe“ jsem zkoušel v roce 1992, ale bylo příliš chladno a nedokázal jsem ji přelézt na „red point“. Možná v  příštím životě (smích).

Mammutje švýcarská firma, která se specializuje na horolezecké a trekařské vybavení. Velké zkušenosti s outdoorem dokazuje skutečnost, že v roce 2012 slavila 150 let od svého založení. Jejich výrobky najdete na prodejnách HUDY nebo e-shopu.

Seane, jak bys „Hubble“ popsal?

Je to extrémně náročná cesta, která má specifický charakter. „Hubble“ je v podstatě několik boulderových problémů na laně.

Cestu jsi nepřelezl stylem „red point“. Vrátíš se zpět?

Ano, a doufám, že budu mít dobré podmínky (chlad a sucho). Pokud bych byl úspěšný, šlo by o první „nebritský“ přelez. A to už je motivace.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: