Krásné, ale záludné Karpaty (PR)

Krásné, ale záludné Karpaty (PR)

Obdivuhodná a úchvatná část země, to jsou Karpaty. Kdo je jednou navštívil, rád se vrací. Pokud ovšem předem počítal s možnými problémy, či potížemi.

Krásné, ale záludné Karpaty
Obdivuhodná a úchvatná část země, to jsou Karpaty. Kdo je jednou navštívil, rád se vrací. Pokud ovšem předem počítal s možnými problémy, či potížemi.

Hygiena
Jedním z nejpalčivějších problémů, které může obyvatel České republiky vnímat, je stav toalet, a to i ve městech. Neplacené veřejné záchodky jsou prakticky nepoužitelné. U placených to může být sázkou do loterie. Na vesnicích se zcela běžně místo splachovacího využívá suchý záchod.

Často se také můžete setkat s tím, že toaletní papír se neodhazuje do záchodu, nýbrž do přistaveného kyblíku – majitel si buď nechce ucpat odpadní trubky, nebo znečistit záhony toaletním papírem. Ani koupelny nebývají samozřejmostí, natož pak teplá voda. Předem s tím raději počítejte.

Zdravotnická péče
Obvykle je lékař nebo alespoň zdravotní sestra v každé větší vesnici. Zkušenější cestovatelé však varují, zejména na Ukrajině, před okresními nemocnicemi a v případě problémů doporučují vyhledat pomoc v Mukačevu, nebo Užhorodě.

Platby za zdravotnické ošetření jsou na Ukrajině prováděny v hotovosti, naopak v Rumunsku se na lékařské ošetření ve státních institucích vztahuje Evropský průkaz zdravotního pojištěnce. Rozhodně je však více než vhodné uzavřít si před cestou odpovídající cestovní připojištění.

Horská záchranná služba
V horách s sebou mějte mobilní telefon s příslušnou SIM kartou, ale především se vyhýbejte místům, která by mohla být nad vaše služby. Pozornost věnujte také varováním před lavinami. Ne vždy budete mít signál a ne vždy se k vám horská služba zvládne rychle dostat.

Pitný režim
Trasu výšlapu si plánujte vždy tak, abyste cestou potkali alespoň 2 horské prameny nebo ledovcové jezero. Na vodu si přichystejte každý dvoulitrovou lahev. Toť zkušenost místních horalů. Věřte jim.

Šelmy
Ačkoliv v Karpatech žije 60 % evropské populace medvědů (asi 8 000 jedinců) a 40 % populace vlčí (4 000 vlků), šance, že se s nimi setkáte tváří v tvář, není nikterak velká. Větší nebezpečí mohou představovat místní ovčáčtí psi, kteří mohou být velmi agresivní. Na svou obranu mějte připraveny klacky i několik kamenů a zbytečně se nepřibližujte ke stádům ovcí.

Pozor na nedorozumění
Svá specifika má také zejména na Ukrajině jazyk. Mohlo by se sice zdát, že čeština a ukrajinština jsou si podobné, ale právě tím vznikají mnohá nedorozumění. Například slova čert a kozel mají hanlivý význam, kozel je přímo hrubou urážkou.

© Svět outdooru, prosinec 2012, tento text je PR článkem inzerenta, text neprošel redakční ani jazykovou úpravou a obsah nemusí vyjadřovat názor redakce

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: