Králický Sněžník: utajený ráj + VIDEO

Králický Sněžník: utajený ráj + VIDEO

Každé malé dítě zná Krkonoše nebo Jeseníky, ale víte, že Králický Sněžník je třetí nejvyšší pohoří naší země? To však není vše, čím se tento masív může „chlubit“. Proč vyrazit do oblasti, ve které si přijdou na své milovníci jak zimních, tak letních aktivit?

Trocha geografie

Masív se rozprostírá na ploše 76 kilometrů čtverečných a zasahuje jak do ČR, tak do Polska. Nejvyšším vrcholem je hora s příhodným názvem Králický Sněžník a měří 1424 metrů.

Velká města v těchto končinách nenajdete a právě v tom tkví krása této oblasti.  Jsou tady však krásné vesničky jako Dolní Morava, Staré město, Malá Morava, které ve vás vzbudí tak žádaný pocit odloučení od každodenního chaosu a hluku betonových džunglí.

A co se tam dá dělat?

Jelikož se bavíme o horském masívu, tak je jasné, že vyžití tady najdou turisti, cyklisti, lyžaři a také běžkaři. Pojďme se blíže podívat na každou z těchto aktivit

Turistika

Hora Králický Sněžník – jak už jsem se zmínil­ ­–  je nejvyšší vrchol pohoří a nabízí výhledy na Sněžku, Beskydy a blízké Jeseníky. Kousek pod vrcholem pramení řeka Morava.

Hora Klepáč – svojí výškou 1145 až tak nezaujme, ale tím, že se tady dotýkají úmoří Baltského, Černého a Severního moře ano. To však není všechno. Prochází tudy historická hranice mezi Čechami a Moravou. Další hranicí je státní mezi Polskem a ČR. Jen málokde se můžete postavit na takový bod.

Cyklistika

Vypisovat zde všechny možné cyklo-výlety by bylo na dlouho, ale doporučím pár míst, která stojí za to projet na dvou kolech. To, jak si výlet poskládáte, nechám už na vás.

Králíky, Dolní Morava, Hedeč, Červená voda, Kladské sedlo, chata Slaměnka, tvrz Bouda, Suchý vrch, rozhledna Klepáč, Králický Sněžník, Vysoké Žibřidovice, Adélin pramen, Stříbrnické sedlo.

Lyžování

Dolní Morava – středisko logicky najdete v Dolní Moravě, která je jakýmsi centrem celé oblasti. Lyžařský areál nabízí 7,5 kilometrů sjezdových tratí. Pozor, Dolní Morava není dole, ani uprostřed, je nahoře!

Dolní Morava také nabízí nejširší škálu ubytování od malých penzionů, přes horské chaty (chata Slaměnka je nejvýše položenou chatou v oblasti ve výšce 1116m u horní stanice lanovky) až po kvalitní, luxusní ubytování v nově dokončeném (VIII 2012) wellness **** hotelu Vista.

Kraličák – celková délka sjezdovek 7,1 kilometrů. Středisko se nachází nedaleko Starého Města.

Běžky

Jelikož nejsem zdatný běžkař, připojuji pouze odkaz na stránky (po otevření ve spodní části stránky), které vám nabídnou mnoho variant pro výlety na běžkách.

Významným běžkařským centrem je Paprsek, který nabízí 60 kilometrů běžkařských tratí.

Adrenalin

V Dolní Moravě vyrostl v loňském roce největší adrenalinový park, takže fandové vysokého tepu a závratí máte zelenou! Těšit se můžete na bobovou dráhu, lanové centrum, 15 metrů vysokou lezeckou věž, bike park, volný pád, disc golf či obří houpačku. A další překvapení jsou na cestě. Ceny a další info naleznete na oficiálních stránkách.

Pár videí z adrenalinového parku:

https://www.youtube.com/watch?v=K_plMLHDN-k

Doufám, že vás tento článek podnítí k tomu, aby se vaše obzory rozšířily i do dalších míst naší země, protože v Krkonoších, Beskydech, Jesenících a na Šumavě už začíná být plno!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: