HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Kopec a hrad Rabštejn

Kopec a hrad Rabštejn

Hřeben Hrubého Jeseníku sice končí sedlem Skřítek, to však neznamená, že jsou mimo něj nezajímavá a nudná místa. Příkladem může být Rabštejn a jeho okolí.

Přírodní rezervace Rabštejn se stejnojmenným vrcholem nabízí na malém prostoru spoustu zajímavého. Najdete tady zříceninu hradu z 13. století, největší lezeckou oblast na severní Moravě, horskou chatu a turistické stezky, které vás provedou krásnou přírodou.

Zřícenina hradu je ve zchátralém stavu, čemuž se vzhledem k historii není možno divit. Co je na zbytcích stavení, které slouží jako vyhlídka, opravdu zajímavé je přístup. Už šlapání na vršek Rabštejnu je prověrka vašich lýtek. Závěrečný výstup na vyhlídku ohraničenou zábradlím bude bavit dobrodružné duše, protože musíte v úzké průrvě mezi skálami vyšplhat po téměř svislém žebříku. Výhled z vršku je zvlášť na podzim, kdy okolní svahy hrají všemi barvami, úžasný. Nabídne se vám také pohled na nově zrekonstruovanou horskou chatu Rabštejn.

Zmiňovanou lezeckou oblast s více než 200 cestami, tvoří Přední/Zadní skály a tzv. Tělocvična. Jedná se pravděpodobně o jedno z nejlepších lezení na Moravě, které však klade vysoké nároky na morál. Zmiňovaná tělocvična, která se nachází asi o 100 výškových metrů níže východním směrem vzhledem k Předním/Zadním skalám, je oproti těmto dvěma sektorům výrazně lépe odjištěna.

Přístup

Klíčovým místem je horská chata Rabštejn, odkud v podstatě na vršek vede jediná cesta značená červenou značkou (0,5 km, 60 převýšení). K samotné chatě vede mnoho cest. Ti, co jedou na skály, pravděpodobně zvolí východisko z Bedřichova po červené (k chatě pouze 1,5 km, ale převýšení je 230 metrů). Mnohem příjemnější stoupání je od jihu z obce Třemešek po modré (6 km, 340 metrů převýšení).  Přijít k chatě můžete také od Šumperka (11 km) nebo z Nového Malína / (11 km).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: