Konečně jasno! horský vůdce vs. horský průvodce

Konečně jasno! horský vůdce vs. horský průvodce

Když vyrazíte na horskou túru s profesionálem, mělo by vám to přidat na klidu. Takový profesionál by měl kromě fyzických a morálních kvalit disponovat i patřičným vzděláním a držením potřebného certifikátu pro výkon tohoto povolání. A vy? Jako klienti byste si měli vybrat vhodného horského vůdce či průvodce. Jaký je mezi nimi rozdíl a jaké mají kompetence? To se vám pokusíme v tomto článku osvětlit.

KDO JE HORSKÝ VŮDCE?

Horský vůdce s licencí IFMGA/UIAGM je někdo, kdo má nejvyšší kvalifikaci na světě pro vedení lidí v horách, ať už při lyžování, lezení či alpinismu. Alpinistická průprava horského vůdce se upevňuje tvrdým výcvikovým a hodnoticím kurzem, který trvá od přijetí po závěrečnou zkoušku 4 roky. Pravidelný výcvik zaměřený na profesionální růst udržuje u horských vůdců přehled o nejnovějších technikách a standardech. Zkrátka, horští vůdci jsou mezinárodní odborníci, co se týče hor.

PROČ SI NAJMOUT HORSKÉHO VŮDCE?

Alpinismus, lezení nebo lyžování s horským vůdcem vám poskytne klid v duši a vědomí, že jste v doprovodu té nejpovolanější osoby. Čeští horští vůdci zvládnou na lyžích všechny typy terénu od lyžařských stop až po vrcholky nejvyšších hor světa. Když lezete nebo lyžujete s horským vůdcem, jste s někým, kdo má skutečně mezinárodní přehled o horách. Vůdce vás může na cestách doprovázet do libovolných míst na světě a dovést vás na úroveň, k níž směřujete. 

JAK JE TO S POJIŠTĚNÍM?

Každý horský vůdce má uzavřenou profesní pojistku. Tato pojistka kryje zodpovědnost za škodu vůči klientům v nejvyšší možné míře. Nicméně každý klient by měl mít uzavřenou vlastní úrazovou pojistku na horské aktivity.

JAK SE MI HORSKÝ VŮDCE PROKÁŽE?

Každý horský vůdce musí mít u sebe průkaz s platnou členskou známkou – viz obrázek. Každý klient má právo požádat horského vůdce o nahlédnutí. Pokud se túra koná v zahraničí (v některé z členských zemí EU), horský vůdce je povinen mít u sebe EPC dokument opravňující vykonávat činnost v dané zemi. 

S HORSKÝM VŮDCEM

  • Lezení a horolezení s použitím horolezecké techniky: ANO
  • Alpské výstupy: ANO
  • Pohyb po ledovcích a v lezeckém terénu včetně zajištěných cest (via ferraty): ANO
  • Lyžování a pohyb na skialpových lyžích ve volném terénu (freeride): ANO
  • Ledolezení: ANO
  • Lezecké, skialpové, ledolezecké, lavinové, ledovcové, sněžnicové, via ferratové kurzy: ANO
  • Treky, expedice himalájského typu včetně odlehlých končin: ANO

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: