Konečně! Horolezecký komiks!

Konečně! Horolezecký komiks!

Nevím, jak to máte s komiksy vy, ale mě to nikdy moc nebralo. Kreslené superhrdiny jsem měl radši v televizi. Jenže následující komiks má pro mě úplně jiný význam, protože je zaměřen na horolezeckou tématiku, přesněji řečeno na první zimní výstup na Everest.

Když polský režisér Jerzy Porębski v USA představoval svůj film „Kukuczka“ (2011, doporučuji), tak mu bylo americkým časopisem Alpinist nabídnuto vytvoření komiksu podle svého scénáře. Porębski tuto neobvyklou nabídku přijal. Jako téma byla vybrána jedna z největších tragédií polského horolezectví. Jednalo se o neštěstí na Everestu z roku 1989, při kterém v lavině zahynulo pět polských horolezců (Mirosław Dąsal, Mirosław Gardzielewski, Wacław Otręba, Andrej Hainrich a Eugeniusz Chrobak). Komiks s názvem „The Lho La Tragedy. Begining of the end“ vyšel v únoru 2012.

The Lho La Tragedy. Begining of the end

Jenže Pogrebski nezůstal pouze u tohoto komiksového popisu a rozhodl se, že vytvoří další, tentokrát bylo téma veselejší (v komiksu však uvidíte, že i na této expedici dostihla horolezce smrt) – první zimní výstup na Everest z roku 1980 (17. 2.) v podání Krzysztofa Wielického a Leszeka Cichyho. Komiks se jmenuje „Ice Warriors“ a je založen na deníku Krzysztofa Wielického.

Ice Warriors

Na obou publikacích pracovalo několik odborníků v oblasti literatury a ilustrace – Bernadette McDonaldová (autorka mnohokrát oceněné knihy „Freedom Climbers“), Ewa Łabajová (ilustrátorka), Jean-Philippe Guigou (majitel vydavatelství Filigranowa), Marek Berger (ilustrátor), Jan Gogola (scénárista).

V komiksech zjistíte třeba i to, že v roce 1980 se v Lukle nosiči na Everest najímali za pouhé tři dolary!

„Ice Warriors“ si můžete přečíst zde a „The Lho La Tragedy. Begining of the end“ tady.

S využitím drytooling.com.pl

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: