Kolik mám času do západu slunce?

Kolik mám času do západu slunce?

Představte si situaci, kdy se den nachýlil a vy jste někam pospíchali, nebo prováděli nějakou činnost a obé jste chtěli zvládnout ještě za světla. Potom vám může přijít vhod zajímavý „fígl“, zmiňovaný v mnoha příručkách o přežití. Natáhněte ruku před sebe na celou délku paže. Každý …

Zkušenosti čtenářů

Martin

Tak pozor, pozrite sa este raz ten obrazok. Co keby tam ten les nebol, znamenalo by to snad ze Slnko zapadne o pol hodiny neskor???? Co je to za blbost!!! A co keby tam stali vysoke hory. Zapad Slnka za zdanlivy horizont predsa este neznamena prichod tmy. Ten clanok mal asi tiez vyjst na 1. aprila.

alpenstock

je to dost dobré. To neznám a už je mi dost let! Když slunce zapadne za les, tak je stejně skoro tma.

Honzík

Kdyz Ti slunce zapadne za ty tvoje vysoké hory tak toho taky moc neuvidis.Tak se trochu zamysli!Maximalne bude o trochu delsi doba toho „jeste pouzitelneho“ svetla jak pise autor.

t

klidek… lidi..
ja bych byl pro si to testnout v realu… 🙂

Lukas B.

takova metoda by měla být vztazena k rovnobezce a rocní dobe. kupříkladu stredni evropa (45-55 sirka), leto (nezkousel jsem).

Troll

Je pravda, ze kdyz jsem objevil na GPSce cas vychodu/zapadu slunce na dannem miste, prislo mi to jako zajimave, ale k nicemu… Ale kolikrat uz jsem to vyuzil, je to funkce k nezaplaceni.:-)

jeffer

a presnost? ved v lete zapada slnko pod inym uhlom ako v zime (strmsie == rychlejsie!) presnejsie by sa to dalo prepocitat…

TT

orientacne mi to pripada jako supr rada …. vsechny dale uvedene myslenky je asi nutne zahrnout do „vypoctu“ a nezapominat na ne (napr. v zime a ve Skandinavii bude trochu rozdil nez zima nekde u Kilimandzara), ale to uz si musi kazdy doladit zkusenostma a potrebou
=> pro zakladni vypocet je to super rada;)

diky a jsem s dalsimi;)))

Ritchie

Předpokládám, že rady se týkají 50 rovnoběžky a léta. Např. v Indii slunce za obzor doslova spadne. Pro středoevropana hodně nezvyklé.

Jirka

Je zajímavé, že západ Slunce vyvolá tolik reakcí. Ne všichni ale mají pravdu. Je jasné, že určení času do západu Slunce může být jen velmi orientační, ale platí témeř všude s výjimkou blízkostí polárního kruhu a v zimě na severní polokouli až někam k naší šířce. Slunce (a všechna ostatní nebeská tělesa) se za hodinu pohnou právě o 15 stupňů. Natažená ruka je jednoduchý úhloměr, který velmi (opravdu velmi) hrubě měří právě 15 stupňů. Čím přesněji to máme ověřené (záleží na délce ruky na tloušťce prstů atd. – snadno to člověk zjistí, když si naměří 6x 15 – měl by z vodorovné polohy dojít do svislé nad svojí hlavou), tím přesnější je odhad. Například v Indii to platí beze zbytku (Ritchieho zmýlila skutečnost, že v blízkosti rovníku se témeř okamžitě setmí). Čím šikměji Slunce zapadá, tím víc se prodlužuje čas do západu – ale při přesnosti měření se až do našich šířek příliš nezmýlíme ani v zimě. Roli nehrají ani les ani hory, pokud jsme shopni určit vodorovnou rovinu a k ní úhel změřit. Stmívá se totiž až ve chvíli, kdy skutečně zapadne a ne kdy nám zmizí za okolní kopce. Největší chyba této metody je jinde – lze docela přesně změřit čas do západu slunce, ten se však vždy nekryje se setměním. Zatímco v blízkosti rovníku je setmění velmi rychlé, v našich šířkách přichází tma pomaleji a čím šikměji Slunce zapadá, tím delší je stmívání. Jako orientační pomůcka je však uvedená metoda velice dobrá.

Marco

Funguje to tak jak popisuje autor článku. Mám to vyzkoušeno v praxi. Co je vhodný obzor ať si rozhodne každý sám dle svých zkušeností. Jen bych ještě dodat, pokud táboříte v lese, 20 minut po západu slunce je ještě vidět ale nejdou už rozeznat barvy předmětů.

fuj

pokud taborite v lese a zerete houby tak se nedivzte ze nerozeznate barvy a tvary predmetu

Jirka Červinka

Už jsem chtěl napsat, že nám ten rok pěkně začíná, když na Svět outdooru budou chodit čtenáři typu pana Fuj. Ale pak mne napadlo, že on nejspíš do vyhledávače napsal slovo „houby“ (viz komentář od Alpenstoka), a tahle zmýlená ho přivedla až k nám. A když zjistil, že se o kýžených houbičkách moc nedozví, tak znechuceně ucedil svou slinu a zase šel po svých. Tak jsem si zase oddechl.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: