Kolem kaskád Prudkého potoka na Kralický Sněžník

Kolem kaskád Prudkého potoka na Kralický Sněžník

Kralický Sněžník je jedna z nejvíce opomíjených hor u nás. Svojí významností však rozhodně patří mezi velikány jako Sněžka nebo sousední Praděd. Nepodceňujte ho také vy, protože túra na tento vrchol stojí za to!

Králický Sněžník (1424 m.n.m) je nejvyšším vrcholem stejnojmenného pohoří, které je třetím nejvyšším horským masivem naší republiky, po Krkonoších a Hrubém Jeseníku. Jak již sám název hory napovídá, je vrchol charakteristický svým dlouhým zimním obdobím, které na něm vládne – sněhová pokrývka vydrží na vrcholu asi osm měsíců v roce. Z jeho zaobleného vrcholu, kterým probíhá státní hranice ČR a Polska vychází rozsochy Malého Sněžníku, Sušiny, Podbělky a Klepého; vrchol je zároveň rozvodím, z něhož se vlévají vodní toky do několika moří. Kladská Nisa odtud vtéká do Baltského moře, Morava, pramenící z jižní části ve výšce 1390 m.n.m., jejíž vody odtud prudce klesají do údolí končí svoji pouť v Černém moři, zatímco Tichá Orlice putuje do Severního moře.

Kralický Sněžník jako rozhledna…

Z vrcholu jsou výborné panoramatické rozhledy jak na Hrubý Jeseník, tak Orlické hory, avšak za dobrého počasí je možno spatřit i Beskydy, Krkonoše a polské Soví hory. Na polské straně stávala do roku 1973 rozhledna, jež byla z důvodu zchátralosti zbořena a z jejíchž sutin a pozůstatků je v současné době navršena mohyla s pamětní deskou.

Další fotky naleznete v galerii

Kousek odtud již po staletí ční k obloze zachovalý kamenný trojmezník Království českého (K. B.), Markrabství moravského (M.M.) a Hrabství kladského (G.G.). U základů zbořené turistické chaty na české straně stojí soška slůněte, kterou sem instalovali členové německého literárního spolku Jescher a která se stala symbolem Králického Sněžníku.

Kudy k vrcholu?

Známým východiskem na vrchol Králického Sněžníku je horská ves Stříbrnice, posazená na jeho jihovýchodním úpatí a připomínaná už roku 1325, která byla v minulosti známá dolováním stříbra a rýžováním zlata. Dnes je celoročním střediskem rekreace a na své si tu přijdou jak pěší turisté či cykloturisté, tak i vyznavači zimních sportů.

Další fotky naleznete v galerii

Asi 8 kilometrů dlouhá výstupová trasa vychází ze Stříbrnic po žluté značce poměrně prudčeji do svahu k turistické chatě Návrší, která jak již její název napovídá, stojí v místě, odkud  se otvírají zajímavé výhledy na Staroměstsko. Možnost příjemného občerstvení na cestě jistě tu jistě přijde vhod. Stoupání pokračuje lesní cestou k rozcestníku u Adélina pramene, kde přecházíme na značku červenou, jež nás nejprve pozvolna vytáhne do sedla pod Králickým Sněžníkem a dál kolem pramene řeky Moravy až na vrchol. Celkové převýšení, které je nutno k vrcholu zdolat činí asi 800 výškových metrů.

Je libo náročnější výstup?

Velice hezká, romantická, avšak náročnější celodenní túra vychází z obce Stříbrnice po žluté turistické značce nahoru k betonovým pevnůstkám na Štvanici, které byly součástí hraničního opevnění 1. republiky. Před pevnůstkami však odbočíme doprava k lesu na neznačenou štěrkovou cestu a pomalým stoupáním pokračujeme úbočím hřebene, abychom po pár kilometrech chůze sestoupili ke korytu Prudkého potoka.

Odtud začíná velice zajímavý výstup proti toku po červeně značené pěšině; kolem romantických menších kaskád a tůněk se vyškrabeme až k vrcholu Sušiny, odkud pokračujeme již po modré značce pozvolna hřebenem do Sedla pod Králickým Sněžníkem. Zde přecházíme z modré značky na červenou a po ní pokračujeme kolem křižovatky turistických značek do svahu k prameni Moravy, odkud je to již jen kousek k vrcholu. Sestupová trasa je nejlepší po žluté značce kolem chaty Návrší dolů do Stříbrnic. Celá trasa měří asi 24 km a zdoláme při ní 1045 výškových metrů převýšení. Velkým zážitkem je ovšem pozorování východu slunce za soškou slůněte, po nočním bivaku pod vrcholem.

Praktické informace

Doporučená mapa

  • Edice KČT č.53 KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK 1:50 000
  • Vydavatelství SHOCART č.58, Jeseníky, Praděd, Králický Sněžník 1:50 000

Ubytování

Chata Pod Tetřeví horou, Stříbrnice

tel. 583 213 407, 602 766 127, 602 352 896

en***@en***.czwww.pension.entes.cz

Penzion „U kampů“, Stříbrnice 4

tel. 731 109 292

ubytování 2-5 lůžkové pokoje, celkem 28 lůžek

domácí kuchyně, bar s výčepem,

součástí penzionu obchod s potravinami

Chata Na vyhlídce, Stříbrnice – kapacita 6 osob

Chata Štvanice, Stříbrnice  – 51 lůžek, stravování

Chata Na kovárně, Stříbrnice – 21 lůžek

tel. 721 857 054

in**@kr**************.czwww. kralicky-sneznik.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: