Kohoutí vrch a Sedlecký Špičák

Kohoutí vrch a Sedlecký Špičák

Na jihozápad od obce Hrádek nad Nisou se nachází kopec Sedlecký Špičák tvořený druhohorními pískovci a slepenci, které byly vyzdvihnuty působením sil na lužickém zlomu.

Kámen byl těžen v několika spojených lomech na úbočích do poloviny 20. století. Vrchol označovaný jako Sedlecký Špičák je zalesněný a nevýrazný. Odtud se lze ale dostat po pěšině na druhý vrchol, Kohoutí vrch, na kterém se otevírají krásné výhledy do okolí. Jako na dlani se před turisty rozprostírá Žitavská pánev, české, německé a polské pohraničí.

V dnes téměř zapomenutém koutu Lužických hor bývalo dříve výrazně živěji. Až do roku 1948, kdy musel ustoupit budování pohraničního pásma, stával na severním svahu velmi populární turistický Hostinec na Kohoutím vrchu.

Přístup:

Po modré turistické značce, která vede společně s mezinárodní naučnou stezkou Lužické a Žitavské hory od vodní nádrže Kristýna u Hrádku nad Nisou. Další varianta přístupu je z Dolního Sedla po modré, poté po zelené pod Popovu skálu a dále opět po modré turistické značce. Naučná stezka Lužické a Žitavské hory z druhé strany vede společně nejprve s červenou a následně s modrou turistickou značkou od obce Petrovice.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: