Knížka Stopou toulavou: nostalgické zavzpomínání na trampská léta

Knížka Stopou toulavou: nostalgické zavzpomínání na trampská léta

Český a slovenský tramping má víc než stoletou tradici a je prazvláštním fenoménem. Knížka Stopou toulavou vzpomíná na „staré dobré časy“, na trampské příhody i proměny vybavení, které si často musel každý vyrobit sám.

Autor knihy Fredy Schubert popisuje čtivou a vtipnou formou různé aspekty trampského života. Jeho vyprávění zdárně sekunduje svými ilustracemi Miki Ryvola.

Fredy připomíná úplné počátky trampingu a dnešní generace jen těžko uvěří jeho vyprávění, s jakým vybavením se tehdy do lesů chodilo. Dnešní teploučké spacáky naducané peřím se jeví jako spaní v Hiltonu, když dřív byla luxusem vlněná deka. Když se pak objevil spacák mumie, nejedna trampská maminka se lopotila u šicího stroje a honila peří po bytě. Dnešní lehoučké a měkoučké nafukovací karimatky působí jako přílet vesmírného ufo, když se dřív zem vystlala listím, chvojím či senem nebo se spalo jen na celtě, aby člověk od země neprovlhl.

Také dnešní batohy všech velikostí z lehké ripstopové tkaniny budí úžas vedle původních toren a úesek. Těch pár srdcařů, kteří je používají dodnes (včetně autora, osmdesátníka Fredy Schuberta), na ně však nedá dopustit. „Trampů, kteří stále ještě jezdí s tradiční U. S. tornou není mnoho, a já jsem jedním z nich. Má tvar válce a váží i lehoučkým pomocným vakem, který do ní vkládáme, necelý kilogram (objem 30 l). Pro vandry v cizích zemích nebo když chci ve svých 80ti létech jednou za čas šetřit klouby, používám repliku trochu novější americké vojenské torny zvané Tichomoří (objem 45 l). Ta váží 0,65 kg, jen o maličko víc než nejlehčí ultra light batohy,“ líčí výhody U. S. torny Fredy Schubert.    

Když tramp hledá, kde by hlavu složil, poslouží starý seník, pískovcový převis, v některých trampských osadách vznikly podomácku postavené sruby… Autor kuriózními místy na spaní nešetří a s nostalgií popisuje příhody své i kamarádů.

Kromě lesů byly doménou trampů také řeky a jejich splouvání, ale na čundry se chodilo i v zimě, třeba i na lyžích.

A jakou poklonu vysekl knížce Miloslav Nevrlý, autor kultovních Karpatských her?

S překvapením a potěšením jsem se ve Fredyho knížce dočetl o úplně stejných věcech, kterými jsem se kdysi musel zabývat i já při svých dávných výpravách. Byl jsem ale i trochu popuzen: jak to, že nenapadlo mě, ale jeho, psát tak krásně třeba o tom, v čem nosit věci na zádech, v čem a jak přečkat na vandru noc, čím si svítit a v čem si uvařit jídlo a čaj, o dalších pro poutníka veledůležitých věcech. Jeho vyprávění se musí líbit všem, kdo pěšky, na lyžích nebo na kole putovali horami a rovinami, kdo pluli po řekách. Trampům, skautům vodním i suchozemským, woodcrafterům.

kniha Stopou Toulavou
kniha Stopou Toulavou

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: