Kilian Jornet je v základním táboře Aconcaguy

Kilian Jornet je v základním táboře Aconcaguy

Někteří si možná říkají: „No a co?“ Já říkám, že si s velkou pravděpodobností za pár dní přečteme, jak to Kilian zase vyběhl až nahoru v neuvěřitelném čase. Samozřejmě pokud ho nezastaví či nepřibrzdí okolní podmínky.

Vždy se mi budou líbit spíše výkony, ve kterých se budou horolezci „prát“ s horou či stěnou několik dní, týdnů či měsíců a výsledkem bude něco nového, co ještě nikdo před nimi nedokázal. Nikdo však nemůže říct, včetně mě, že by to, co předvádí Španěl Kilian Jornet (27) nepatřilo mezi výkony, kdy řeknete jen „Wow, to snad není možné. Tak rychle?“

O projektu Summits of My Life, v rámci kterého se Kilian snaží vystoupit a sestoupit nejvyšší vrcholy všech kontinentů v rychlostních rekordech. Momentálně má za sebou Kilimanjaro (2010, 7 hodin a 14 minut), Denali (2014, 11 hodin a 48 minut) a pro jistotu i Mont Blanc (2013, 4 hodiny a 47 minut).

Ráno při rekordním výstupu na Denali

Teď je v plánu nejvyšší vrchol Jižní Ameriky – Aconcagua (6959 m). Asi nemusím dodávat, že se jedná o nejvyšší horu na světě mimo Asii. Kilian samozřejmě nebude používat umělý kyslík.

Do roku 2007 byl nejrychlejší Carlos Sa, poté však jeho čas 15 hodin a 42 minut překonal Jorge Egocheaga, a to časem 15 hodin a 5 minut. Jorge neudělal potřebné kroky k tomu, aby zajistil oficiálnost tohoto času, a proto je v tabulkách uváděn první ze dvou zmíněných časů, tedy ten Carlosův. Kilian se vyjádřil, že pro něj je cílem překonat 15 hodin a 5 minut.

Pro příští rok, respektive jaro, má Kilian naplánován Mount Everest a poté Elbrus.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: