Kempingová kuchyně: jak řešit vaření na cestách?

Kempingová kuchyně: jak řešit vaření na cestách?

Jídlo na cestách nemusí být synonymem pro instantní stravu pofidérních výživových hodnot a nevalné chuti. Se správně vybavenou cestovní kuchyní dokážete vykouzlit na treku, na horách, v kempu nebo třeba v obytňáku opravdové kulinářské laskominy. Jak tedy svou polní kuchyni vybavit?

Před nákupem kempingového nádobí promyslete, kolik místa na polní kuchyni máte a jak ji budete transportovat (na zádech, autem…). Udělejte si průzkum, co je na trhu. Kempingové nádobí je trvanlivou součástí výbavy, proto hledejte produkty kvalitní a zdravotně nezávadné (např. plast bez BPA). Podívejte se, jak se vybavit pro různé aktivity:

1. Kompaktní lehké nádobí

Pokud svou kuchyni ponesete v batohu, bude hlavním kritériem skladnost a nízká hmotnost. Každý gram ušetřený na vybavení přinese větší komfort a radost z pohybu – při delších trecích, alpinismu, horolezení či bikepackingu a cykloturistice. Vybrat se vyplatí z ultralehkých materiálů, jako je hliník. Pokud se vám právě vybavil klasický ešus, ano i to je řešení, ale doporučujeme spíš něco sofistikovanějšího.

Na trhu je velmi oblíbeným řešením eloxovaný hliník, který má na povrchu svrchní vrstvu oxidu hliníku bránící další oxidaci a chránící před oděrem. Takové nádobí je extrémně lehké, velmi odolné, dobře vede teplo a zároveň vyniká přívětivou cenou. Ideálním řešením je sada nádobí, která do sebe zapadá a do níž se dá uložit například i plynová bomba a vařič. Veškeré vybavení na vaření je tak pěkně kompaktně poskládané a nezabírá zbytečné místo.

GSI Outdoors Halulite Microdualist IIGSI Outdoors Halulite Minimalist II
Kompaktní, lehká sada nádobí pro dva z nejlehčí řady Halulite, vyrobené z eloxovaného hliníku.Nejlehčí a nejmenší sada nádobí z řady Halulite, pro jednoho cestovatele.
– Vnitřní stupnice objemu
– 1,4 l kastrol
– Perforovaná poklička
– 2x 400ml hrneček s neoprenovým termoobalem a víčkem s pítkem
– 2x 400ml miska
– 2x skládací vidlička/lžíce
– Prostor pro vařič i malou plynovou kartuši 110g (nejsou součástí balení)
– Obal na sadu (použitelné jako umyvadlo) z lepeného materiálu
Vnitřní stupnice objemu
– 0,6 l kastrol/hrneček
– Perforovaná poklička/víčko
– Neoprenový termoobal
– Skládací vidlička/lžíce
– Silikonová chňapka s magnetem
– Prostor pro vařič i malou plynovou kartuši 110g (nejsou součástí balení)
– Obal na sadu možné použít i pro přenášení vody
Hmotnost: 472 gHmotnost: 179 g

2. Nádobí pro kemping

Vyrážíte na horské túry, vodáckou výpravu či cyklotoulky a zázemí máte v kempu? Pro takovou příležitost můžete sáhnout po pohodlnějším řešení. Kombinace velkého a malého hrnce, pánvičky, sady talířů, misek a hrníčků a cestovních příborů poskytuje širší repertoár receptů a větší pohodlí.

Nádobí do kempu by mělo být nerozbitné a odolné. Skvělým řešením s dlouhou životností a velkou odolností je kombinace ultralehkého eloxovaného hliníku s nepřilnavou vrstvou teflonu. Šikovnou vychytávkou jsou pokličky s perforací, které fungují skvěle při slévání vody z těstovin či brambor. Vítaným pomocníkem je také skládací či odnímatelná rukojeť hrnců či pánvičky – díky tomu je možné nádobí skládat do sebe, aby se ušetřilo místo. Užitečným detailem je neoprenový obal na hrneček, díky tomu se při pití oblíbeného teplého nápoje nespálíte.

GSI Outdoors Pinnacle BackpackerGSI Outdoors Pinnacle Camper
Sada pro 2 osoby z řady Pinnacle, jejímž základem je anodizovaný (eloxovaný) hliník ošetřený třívrstvým nepřilnavým Teflonem tvrzeným technologií Radiance, která zvyšuje odolnost proti poškrábání. Jídelní souprava je vyrobena z vysoce odolného čirého polypropylenu Infinity (bez škodlivého Bisfenolu A – BPA Free), který můžete mýt i v myčce.
Recenze sady nádobí GSI Pinnacle Backpacker
Největší kempingová sada nádobí ze špičkové řady Pinnacle pro 4 osoby se hodí na rodinnou dovolenou i letní táboření. Skvělá distribuce tepla díky úpravě Radiance zrychluje ohřev o 25% oproti klasickému Teflonu (řada Bugaboo) a hladové strávníky tak rychleji zasytíte.
Podrobnosti o sadě Pinnacle Camper
2l hrnec
Perforovaná poklička
Pánev 203mm
2x 400ml termo hrnek s víčkem/pítkem 
2x 400ml miska
Skládací rukojeť
Obal/umyvadlo na sadu
3 L hrnec
2 L hrnec
Pánev 229 mm
2x poklička s perforací
4 x 400 ml hrneček s termo obalem a víčkem s otvorem pro pití
4 x 400 ml miska
4 x talíř
Skládací praktická rukojeť
Obal/umyvadlo na sadu
Hmotnost: 816 gHmotnost: 1644 g

3. Větší sady nádobí pro opravdové pohodlí

Stále větší popularitě se těší cestování v karavanu, s obytnou vestavbou v dodávce či outdoorové road-tripy po celé Evropě. Při každodenním vaření na delších cestách hraje správně zvolené vybavení zásadní roli.

I tady jako materiál dominuje hliník. Pokud to úložný prostor dovoluje, můžeme sáhnout po hrncích s větším objemem, základem bude vždy větší a menší hrnec a pánvička, která někdy dokáže zastoupit také jednu z pokliček. Talíře, misky či hrníčky volte v různém barevném provedení, usnadní to odvěké dohadování, čí je který hrneček.

Pro pohodlné vaření je do cestovní kuchyně kromě hrnců, pánvičky, nádobí a příborů vhodné přidat ještě:

  • prkénko
  • nůž
  • škrabka
  • vařečka
  • malá naběračka
  • malé struhadlo
  • kompaktní slánka a pepřenka
  • mini lahvičky s olejem a octem (balsamicem), příp. sojovkou
GSI Outdoors Bugaboo Base Camper mediumGSI Outdoors Cascadian 1 Person Table Set
Sada pro komfortní vaření na cestách pro 3 osoby. Nádobí řady Bugaboo je vyrobeno z lehkého hliníku, pokrytého 2 vrstvami Teflonu, a vyznačuje se vynikajícím poměrem užitných vlastností a ceny. Jídelní sada pro jednu osobu vyrobená z odolného 100% recyklovatelného plastu bez obsahu škodlivého bisfenolu (BPA Free).
3l kastrol
2l kastrol
203mm pánev
2x poklička
Skládací praktická rukojeť
Plastové prkénko
Obal na sadu nádobí
Mělký jídelní talíř o průměru 241mm
Jídelní misku o průměru 152mm
Sada příborů
Hrneček o objemu 340ml
Síťovaný obal
Hmotnost: 1191 gHmotnost: 213 g

Skládací nádobí

Zajímavou alternativou k hliníku může být silikon. Ptáte se cože? Ale ano, je velmi lehký a odolný, odolá vysokým teplotám, a navíc naprosto exceluje, co se sbalitelnosti týče. Na trhu už jsou například skládací misky, kelímky, ale také hrnec!

GSI Outdoors Escape HS Pot; 3lGSI Outdoors Escape 1 Person Table Set
Unikátní skládací 3l hrnec s bočnicemi ze silikonu, který lze složit na placku. Dno hrnce a perforovaná poklička jsou vyrobeny z tvrdě eloxovaného hliníku, který zaručuje nejvyšší efektivitu rozvodu tepla a zachovává velmi nízkou hmotnost. Dno hrnce je opatřeno Teflonem s konečnou úpravou Radiance. V hrnci je možné vařit na jakémkoli vařiči, nikoli však na otevřeném ohni.
Recenze skládacího hrnce GSI Escape HS Pot.
Sada skládacího kalíšku, misky a lžíce z rodiny nádobí GSI Escape. Maximálně efektivní sbalení celé sady. Kalíšek i miska s uchem mají zpevněné dno a olemovaný horní okraj z nylonu, který zabraňuje kroucení misky při nalití vody. 
Hmotnost: 556 gHmotnost: 168 g

Na zdraví

Pokud si i na horách a na cestách rádi zpestříte večer nějakou tou kapkou alkoholu, udělejte to stylově!

GSI Outdoors Nesting Wine Glass SetGSI Outdoors Boulder Flask
Set plastových, skládacích skleniček na bílé víno. Sklenku na šroubovací nožičce lze po rozložení lehce nacvaknout na nožičku a celá sklenka je tak dokonale chráněna před poničením v batohu.Stylová průhledná placatka z velmi odolného plastu bez BPA. Uzávěr se širokým hrdlem umožňuje snadné a rychlé plnění a jednodušší vymývání. Pogumované okraje i víčko usnadňují manipulaci.
Hmotnost: 136 gHmotnost: 116 g

Širokou škálu produktů pro vaření v přírodě nabízí renomovaná značka GSI Outdoors. Tato rodinná americká společnost proslula skvělou kvalitou, špičkovými technologiemi a moderním designem. 

Na českém trhu distribuuje produkty značky GSI Outdoors společnost Total Outdoor.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: