Když test, tak test! Jak testuje Warmpeace

Když test, tak test! Jak testuje Warmpeace

Jaké jsou důvody a cíle testování outdoorové výbavy? Jako výrobce mě napadají přinejmenším tři: umožnit porovnání výrobku se zaběhnutými standardy a oficiálními normami, odhalit jeho možnosti, klady a zápory a využít jej pro svoji práci a usnadnit zájemcům o pořízení nové výbavy orientaci v nabídce a možnostech. Profesionální tester by k tomu možná přidal ještě další: nezávisle ověřit, zda platí údaje o vybavení deklarované výrobcem.

Určitě se nabízí otázka, zde je skutečně třeba každý jednotlivý kousek výbavy nákladně testovat, nicméně u věcí, kde jsou potřebné parametry a vlastnosti vybavení zárukou zachování osobní pohody, zdraví a někdy i života, je ověření výrobku v testu jistě žádoucí. Jistě se mnou budete souhlasit, že spací pytle do takové skupiny patří a právě jejich testování je v poslední době oblíbeným a zároveň rozporuplným tématem.

Laboratoř versus praxe

Výsledky testu podle normy EN 13537 se omezují na oblíbené teplotní zařazení spacáku a neříkají nic o tom, jak spacák pracuje s vlhkostí či jak funguje v rámci vícedenního zatížení. Proto se v hodnocení spacích pytlů Warmpeace opíráme o celou sadu testů a z výsledného souboru údajů je pak možné kvality daného spacího pytle relativně přesně posoudit.

Základem je laboratorní test EN 13537

Z výsledků tohoto testování obdržíme přehled o izolačních schopnostech spacáku, když je nový a suchý. Test předpokládá, že teplo ve spacáku generuje uživatel s přesně stanovenými a neměnnými tělesnými parametry a konstantní schopností generovat teplo. To poněkud snižuje vypovídací hodnotu výsledků testu pro uživatele. Pro nás je z výsledků tohoto testu důležitá limitní teplota, která je vlastně jen číselným vyjádřením (rozhodně ne garančním údajem) toho, zda jde o spacák lehký letní, střední třísezonní nebo zimní či polární. Uvedená hrubá kategorizace by vlastně byla pro uživatele mnohem přívětivějším údajem, vedoucím jednodušší cestou ke stejnému výběru, jako při použití teplotních škál.

Test managementu vlhkosti

Pro správnou a dlouhotrvající funkci spacáku je zcela zásadním požadavkem maximální omezení jeho vlhkosti a kontrola nad ní. Teplo se ve vlhkém prostředí šíří 36x rychleji než v prostředí suchém, a stejně rychle je tedy odváděno z lidského těla. Pro vlhký spacák výsledky výše uvedené normy určitě neplatí.

U spacáků Warmpeace se snažíme udržet pod kontrolou, jak spacák pracuje s vnitřní tělesnou vlhkostí i s vlhkostí z vnějšího prostředí. Vycházíme přitom z měření přirozené schopnosti péřové náplně nepozorovaně absorbovat značné množství vody ve své struktuře a z proměření paropropustnosti a vodoodpudivosti textilií, ze kterých je spacák vyroben.

Finsko únor 2019 – testování zimních spacáků Viking 1200 a Solitaire 1000 za polárním kruhem.

Široký praktický test

Od zimy 2018/19 jsme se rozhodli doplňovat výše uvedené laboratorní testy praktickým testem. Test provádí se stejným typem spacáku pět testerů různých tělesných parametrů a probíhá v desetidenním cyklu soustavného používání v podmínkách, pro které je spacák primárně určen. Testeři sdílí a zapisují své pocity, názory a poznatky, což je doplněno o záznamy infrakamery, která dokumentuje tepelné úniky u každého testovaného kusu po celou dobu testu.

Cílem praktického testu je ověřit a doplnit exaktní laboratorní testy a zvýšit tak vypovídací hodnotu informací, kterou o spacích pytlích pro uživatele uvádíme.

Výsledky všech testů konstatují míru zkoumaných vlastností a nesměřují k žádnému hodnocení. To už je věcí výběru optimálního spacáku pro individuální potřeby a záměry každého z nás.

warmpeace-0

WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech svých výrobků.

TEXT PAVEL HABĚTÍN, ZAKLADATEL ZNAČKY WARMPEACE

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: