HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Když puchýře rostou jako houby po dešti

Když puchýře rostou jako houby po dešti

Co jsou to puchýře a jak se s nimi zhruba vypořádat, ví každý z nás. Proto pojměte tento článek jako sběrnu vašich historek, zkušeností a různorodých řešení, jak s puchýři zatočit. Samozřejmě v článku najdete základní tipy pro ošetření a prevenci.

Jako by mi ty paty pohnojili…

Přichází červen a s ním i vzpomínky na loňskou cestu do Tádžikistánu. Některé jsou příjemné, jiné mě budí ze snu Smějící se. Bohužel právě ty negativní se nejlépe vyprávějí kámošům u piva. To, že se vám šlo celý den dobře, neměli jste průjem a kolem hlavy vám neproletěl kámen velikosti fotbalového míče, tak to většinou nikoho nezajímá.

Výše zmíněnými řádky narážím na vzpomínky, které se ve mně probouzejí k životu v souvislosti s puchýři a vlastně i se slovem Tádžikistán. Abych byl upřímný, můžu si za to sám.

Porušil jsem základní pravidlo, a sice to, že když si koupíte nové boty, měli byste si je nejdříve vyzkoušet v terénu a rozchodit je. Tak přesně to jsem neudělal. Po zakoupení bot jsem všude rozhlašoval, že mi sedí tak, jako bych je měl na zakázku. Dokonce jsem je podrobil zatěžkávací zkoušce v podobě procházky bytem o rozloze 75 m2. Asi za pět dnů po odletu už jsem si musel v tichosti přiznat, že jsem udělal chybu (viz foto).

Na pár hodin se osvědčily gelové náplasti proti puchýřům. Použil jsem i papírové kapesníčky, ale všechno marně. Nakonec mě vysvobodil kamarád Martin a vyměnil si se mnou pro zbytek výstupu (14 dní) boty. Tak takhle jsem to vyřešil já. Nezbývalo mi, než potupně uznat, že maminka má vždycky pravdu Smějící se.

Jak je to v poučkách?

Puchýř je dutina ve vrstvách pokožky, vyplněna tkáňovým mokem.

Prevence

Vhodná obuv a její výběr (mezinadpis „Umíte si boty vyzkoušet?“)

Ponožky by měly co nejlépe odvádět vlhkost, aby nedocházelo ke „zmokvání“ kůže, která se v důsledku tření lehce rozedře a vznikne puchýř.

Každý, kdo byl aspoň párkrát na horách, tak ví, která místa u něj mají sklon k tvorbě puchýřů. Proto je dobré, aby si je preventivně přelepil náplastí.

Co dělat, když už tam ten vetřelec je?

Jak všichni ví, existují dva postupy. Propíchnout či nepropíchnout? Každý z nich má své klady a zápory.

Když ho nepropíchnete

+ rychlejší zhojení (ve vlhkém prostředí se rána lépe hojí)

+ vyvarujete se infekce

– pokračovat v chůzi bude obtížné

– okradete se o ten skvělý pocit Smějící se

Když ho propíchnete

+ budete moct pokračovat dále

– riziko infekce (můžete ho snížit, když propíchnutí provedete sterilní jehlou a ránou provlečete na deset minut nit, která tekutinu odsaje)

– delší hojení.

V obou případech můžete použít buď obyčejné nebo hydrogelové náplasti, které mají hned několik funkcí (lepší hojení, sterilní a měkké prostředí). Existují i speciální spreje, které puchýř znecitliví a zároveň dezinfikují.

Mně puchýře samy praskly. Každý večer jsem si je proto čistil dezinfekcí a nově přelepoval náplastí.

A co vy? Jaké máte fígle na puchýře a kolik těžkých kilometrů jste s nimi museli překonat?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: