Kdy se uskutečnil první pokus o K2? Už v roce 1902!

Kdy se uskutečnil první pokus o K2? Už v roce 1902!

V době, kdy nebyl objeven penicilín a lidé ještě ani vzdáleně neznali barevnou fotografii, se mezinárodní expedice pokusila o teprve druhý seriózní pokus o osmitisícový vrchol.

První pokus o osmitisícovku proběhl v roce 1895 a bylo to opět v Pákistánu na 8125 metrů vysokou Nanga Parbat. Tehdy se o ni pokusili Britové Albert Mummery, Norman Collie a Geoffrey Hastings. Výstup vedli bez kyslíku a výškových nosičů. Expedice skončila poté, co Mummeryho smetla lavina.

Tým z roku 1902: vynálezce cepínu, satanista, lékař a horští vůdci

V roce 1902 se mezinárodní expedice ve složení Oscar Eckenstein (UK), Aleister Crowley (UK), Guy Knowles (UK), lékař Jules Jacot-Guillarmod (SUI), horští vůdci Heinrich Pfannl (AUT) a Victor Wessely (AUT) pokusila o druhou nejvyšší horu na světě – K2. Tehdy Chogo Ri.

Vůdcem expedice byl zkušený britský horolezec Oscar Eckenstein. O jeho významnosti vzhledem k horolezectví svědčí například to, že stál za úpravou (zkrácení) cepínu, jak ho známe v dnešní podobě. Podílel se také na vývoji maček. Z některých pramenů se můžete dočíst, že je průkopník boulderingu a v Kašmíru dokonce organizoval pro místní obyvatele boulderingové závody.

Vrchol K2 byl dosažen o 52 let později. Přečtěte si další zajímavý příběh spojený s touto horou a legendárním Walterem Bonattim, kterého s K2 spojuje velká křivda.

Aleister Crowley byl kontroverzním členem expedice, jehož jméno bylo skloňováno s přívlastky bohém, satanista, drogový experimentátor, ale také spisovatel, šachista či filozof. Jeho životní heslo bylo: „Dělej si, co chceš“ a noviny v Anglii ho dokonce nazvaly „nejhříšnějším člověkem na světě“.

Cesta do základního tábora vedla přes vězení

V březnu 1902 se dostali vlakem z Dillí do nezmapované oblasti severní Indie, provincie Pandžáb (dnes Pákistán), přesněji do města Rawalpindi. Zde najali doslova armádu nosičů, kteří nesli tři tuny výbavy a zásob.

Cestou byl místními orgány zatčen vedoucí expedice Eckenstein na rozkaz zástupce krále Indie, kterému se expedice na K2 moc nelíbila. Eckenstein byl za tři týdny propuštěn a k týmu se připojil v Šrínagaru. Mezitím vedl expedici Crowley, který ignoroval nařízení zastavit expedici.

Poté, co byla šestice opět kompletní, směřovala dál na sever. Když dorazili do vesničky Askole, což je vstupní brána ke čtyřem osmitisícovkám (GI a GII, Broad Peak, K2), objevil Eckenstein, že si s sebou Crowley nese celou knihovnu poezie a naléhal na něj, aby knihy zanechal ve vesnici. Crowley později napsal: „Nemohl jsem jít na ledovec Baltoro v nepřítomnosti Miltona“.

Na konci května začal pochod k základnímu táboru. Kromě šestice horolezců expedice čítala 225 nosičů a stádo zvířat v podobě ovcí, koz a kuřat.

Jak se postup vyvíjel dále, se dozvíte příště…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: