Kdo vylezl 3000 výškových metrů bez jištění za jeden den?

Kdo vylezl 3000 výškových metrů bez jištění za jeden den?

Brit James McHaffie (33) nevylezl na těžkou sedmitisícovku či osmitisícovku, ani nepřelezl žádnou cestu za 9b. Povedl se mu jiný hodnotný výkon. V oblasti Lake District v Anglii, vylezl sto cest stylem „free solo“, tedy bez jištění.

James začal 23. června ve 3:40 a končil ve 22:30, to znamená, že lezením strávil 19 hodin. Cesty byly rozloženy do 18 sektorů, mezi kterými si dokonce pomáhal během (naběhal mezi 25 – 30 kilometry). Některé z cest byly i více délkové. Přesné číslo nalezených metrů je 2976.

Co se týče technické rezervy, kterou na cestách měl, tak ta byla velká, protože má na „on sight“ přelezeno 8b (podle UIAA 10) a v Británii přelezl také místní nejtěžší cestu „The Meltdown“, která je hodnocena za 9a (podle UIAA 11).

Jištění nebylo tím, co by ho mohlo znepokojovat

Všechny cesty byly z hlediska náročnosti (délka, jištění, náročnost skály, počet těžkých míst atd.) ohodnoceny podle britské škály za E1 nebo více (škála M, D, VD, S, VS, HVS, XS, E – členění ještě na E1 – E11).

Na tomto hodnocení Jamese nemusela vůbec zajímat položka „jištění“, protože ho nepoužíval. Co ho však zajímat muselo, vzhledem k nebezpečnosti free solo lezení, byly ostatní faktory, které, jak si dokážete představit pod stupněm E (extrémně těžký), byly ohromně přitěžujícím faktorem.

Podle svých slov měl stylem „free solo“ přelezených zhruba osmdesát ze sto cest, což při tomto způsobu lezení není překvapující.

Sám James svůj výkon dokonce zlehčoval, později se vyjádřil: „Jestli mám být upřímný, nemyslím si, že je to tak působivé. Jen jsem přelezl několik cest, na které mám pěkné vzpomínky, a jsou v nádherném prostředí.“

S využitím climbing.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: