Kdo loni udělal největší díru do světa sportu?

Kdo loni udělal největší díru do světa sportu?

Prestižní americká internetová stránka explorersweb.com každoročně vyhlašuje sportovce, kteří se zasloužili o největší výkony. Jak již název webu napovídá, řeč bude o outdoorových sportech s výzkumnou hodnotou. Letos byla nominace hodně nabitá.

Kdo a za jaký výkon byl nominován?

Christian Bodegren (SWE) – Za 280 dní přejel na kajaku Jižní Ameriku od severu k jihu.

Erden Eruca (TUR) – Po pěti letech obeplul, obešel a objel svět ve stylu circumnavigation. To znamená, že svoji pouť začal a skončil ve stejném bodě, neodklonil se výrazně od přímého směru (proto musel často pokračovat přes souš). Úplná definice zde.

Adam Bielecki a Janusz Gołąb (POL) – Jako první vystoupili v zimě na pákistánskou osmitisícovku Gasherbrum I.

Felix Baumgartner (AUT) – Skočil s padákem ze stratosféry (výška cca 39 km). Při svém pokusu překonal tři světové rekordy:

– nejvyšší dosažená výška balónu s lidskou posádkou

– skok z nejvyšší výšky nad zemským povrchem

– nejvyšší dosažená rychlost při volném pádu (1170 km/h)

Sandy Allan (SCO) a Rick Allen (ENG) – Podařilo se jim přejít hřeben Mazeno (Nanga Parbat). Při své cestě překonali osm sedmitisícových vrcholů alpským stylem a vystoupili na vrchol Nanga Parbat. Ve výškových táborech se pohybovali skoro tři týdny!

Hřeben Mazeno odděluje Rupalskou stěnu od Diamirské a je dlouhý deset kilometrů. Před Brity se o něj pokoušelo devět expedic – neúspěšně.

Aleks Gamme (NOR) – Za 86 dní přešel sólo a bez podpory jižní pól tam a zpět.

Kdo se stal vítězem?

Podleexplorersweb.com byla tím nejhodnotnějším výkonem polská zimní expedice na Gasherbrum I. Hlavním důvodem byla odhodlanost a statečnost obou aktérů (Adam Bielecki a Janusz Gołąb) v nehostinných podmínkách zimního Karákorámu, kde teploty klesají až k – 42 °C. Při této expedici zemřeli tři další horolezci a možná i to je důvodem, proč se pořadatelé přiklonili k pákistánskému „dobrodružství“.

Osobně se mi asi nejvíce líbil výkon Britů na Nanga Parbat. Který výkon je podle vás tím nej? Vyjádřit se můžete v diskuzi.

S využitím explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: