Kanadský outdoorový ráj – Squamish

Kanadský outdoorový ráj – Squamish

Na světě je mnoho míst, která jsou jako stvořená pro outdoorové sporty. Právě jedním z nich je také Squamish, ležící v Britské Kolumbii v Kanadě.

Celá provincie Britská Kolumbie je ideálním útočištěm nadšenců do nejrůznějších outdoorových a horských sportů. Snad každý milovník přírody zná Rocky Mountains, nicméně Britská Kolumbie nabízí mnohem více! Garibaldi National Park, Whistler, Vancouver Island, a právě Squamish a další místa stojí rozhodně za vidění.

Squamish je malé městečko ležící na legendární silnici Sea to Sky Highway, která spojuje Vancouver a další horské středisko Whistler. I díky olympijským hrám, které se v roce 2010 konaly právě ve Whistleru a Vancouveru, tato oblast jen vzkvétá. Squamish je právem přezdíván hlavním kanadským městem outdooru. Dominantou této oblasti je bezesporu kolmá skalní stěna Stawamus Chief, která se tyčí na Squamishem ve výšce 702 metrů a spolu s El Capitanem v Yosemitech (USA) je považována za mekku skalního lezení.

Mimo skalní lezení však Squamish nabízí ideální podmínky i pro příznivce boulderingu, trailového běhu, vysokohorské turistiky, horských kol, divokých řek, mořských sportů (kite surfing, wind surfing, plachtění), skialpinismu a tak dále. Skvělé informace je možné obdržet v krásném novém informačním středisku, které je umístěno přímo u hlavní silnice vedoucí z Vancouveru. K dostání jsou i průvodci boulderingem s popsanými cestami a detailní mapou všech přírodních boulderů v okolí.

Stawamus Chief aneb 700 metrů kolmo nahoru

Prvním místem, které návštěvník Squamishe navštíví, je bezesporu již zmíněná skalní stěna Stawamus Chief. Pokud s sebou máte lezecké vybavení, nic vám nebrání užít si hodiny a hodiny dokonalého boulderingu na přírodních boulderech, které jsou rozesety přímo pod The Chiefem. Pokud si troufáte, tak pro nadšence skalního lezení se nabízí vyzkoušet nějakou z mnoha lezeckých cest vedoucí na vrchol Chiefu.

Samotný skalní masiv se dělí na několik stěn, z nichž nejznámější se nazývá The Grand Wall. The Chief je skutečně lokalita, kde se psala samotná historie skalního lezení. Hranice lidských možností a volného lezení zde v 70. letech posouval například Peter Croft. V poslední době se o Grand Wall hovořilo ve spojení s rychlostním rekordem nejznámějšího lezce současnosti Alexe Honnolda, který stěnu vylezl za neuvěřitelných 59 minut a 30 sekund.

Trekování, trailové běhy a mtb trasy v okolí

Pro návštěvníky Stawamus Chief, kteří si netroufají na lezení či s sebou nemají lezecké vybavení, může být skvělou alternativu jeden z treků vedoucích ze zadní strany až na vrchol The Chiefu. Jedná se o nezapomenutelný zážitek, z vrcholu si můžete užít výhledy na celé pohoří Garibaldi či 700 vertikálních metrů pod vámi spadajících až k mořské hladině. Pro extrémní nadšence je možné The Chief i vyběhnout, nicméně se jedná o technicky poměrně náročný běh. Výstup je v některých místech poměrně kolmý, na cestě se nachází žebříky i fixní lana.

V posledních letech se zároveň začínají v oblasti Squamishe probouzet i organizované extrémní závody. Jedním z nejúspěšnějších je trailový závod Squamish 50, jehož tratě kopírují ty nejhezčí traily v okolí. Na výběr mají sportovci z několika tras, ty hlavní jsou dlouhé 50 mil a 50 km.

Nedaleko Squamishe potom leží již zmiňované pohoří Garibaldi Provincial Park se svými typickými strmými štíty. Za zmínku stojí například výstup na známý Black Tusk a trekování kolem přilehlých jezer. Na 13,5 kilometrech výstupu nasbíráte 1800 výškových metrů. 27 km s cestou zpět v náročném horském terénu činí z výstupu na Black Tusk vysokohorskou túru určenou především pro zkušené horské nadšence.

Pro bikery potom Squamish nabízí desítky a desítky horských trailů jako stvořených pro horské kolo. Traily jsou různých zaměření, v okolí si na své přijdou vyznavači freeride, XC, downhillu i klasického maratonského horského bikování.

Squamish = ráj pro všechny outdoorové nadšence

V případě, že by vás snad nezaujalo lezení, bouldering, trailové běhy, skialpinismus, freeride, trekování, vysokohorská turistika ani horská kola, Squamish má ještě jeden benefit. A tím je moře. Úzký fjord Tichého oceánu skutečně zasahuje až k tomuto horskému ráji, což rozšiřuje již tak bohaté sportovní vyžití. Z nedalekého Vancouveru můžete do Squamish dojet třeba na plachetnici, plachtění je totiž v okolí Vancouver Island více než populární!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: